Son Haberler
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
- Kepez’in sultanları netleşiyor
- Spor yaparken sosyalleşiyorlar
Kepez Kent Konseyi kuruldu
26 Şubat 2010, Cuma - 21:07Başkan Hakan Tütüncü, 41 projesi arasında yer alan kent konseyi projesini de gerçekleştirdi.
Tütüncünün talimatıyla 5393 Sayılı Belediye Kanununun, 76. maddesi ve Kent Konseyi Yönetmeliği gereği, Kepez Yerel Gündem 21 Kent Konseyi kuruldu. 3 aylık bir çalışma sonrası oluşturulan Kepez Yerel Gündem 21 Kent Konseyi de, Başkan Tütüncünün çağrısıyla 1. Olağan Genel Kurulunu yaparak resmileşti. Böylece merkez ilçeler arasında kent konseyini kuran ilk ilçe Kepez oldu.
115 üye ile ilk genel kurul yapıldı
Kamu kurumlarının, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların, kamu yararına derneklerin, baronun, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odasının, vakıfların, siyasi partilerin, sendikaların temsilcilerinden belirlenen 115 üyenin katılımıyla ilk genel kurul toplantısı yapıldı.
Kent konseyi kurma sözünü gerçekleştirdi
Kepez Belediyesi nikah salonunda gerçekleştirilen genel kurulun açılış konuşmasını yapan Başkan Tütüncü, seçim vaatlerinden bir tanesinin de katılımcılığın, çoğulculuğun yönetime yansıması amacıyla kent konseyi kurmak olduğunu hatırlatarak, Kent konseyi sözümüzü gerçekleştirerek Kepeze farklı bir vizyon kazandırabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha sonra da kadın ve gençlik meclislerini oluşturarak demokratik bir yönetim modelini Kepezimize kazandırmış olacağız. şeklinde konuştu.
Geniş bir vizyonla Kepeze yenilikler kazandıracağız
Kepez Yerel Gündem 21 Kent Konseyinin kurulmasının Antalya için önemli bir adım olduğunun altını çizen Başkan Hakan Tütüncü, şunları söyledi: Antalyadaki merkez ilçeler içerisinde kent konseyini ilk oluşturan ve öncülük eden Kepez ilçesi oldu. Göreve gelecek olan başkanın, yürütme kurulunun, çalışma gruplarındaki temsilcilerin gayretleri ve katkıları ile geniş bir vizyonla ilçemize yenilikler kazandıracağız, yönetiliş alanında çok farklı çığır açacağız. İlçenin ve ilin geleceğini hep beraber konuşarak, demokrasilerde kafa sayısı kadar düşünce, yürek sayısınca sevgi vardır, düsturunu da hep beraber egemen kılacağız. Merkez ilçelerde atılan bu ilk adımın takdirle, saygıyla karşılanmasını istiyorum. Yönetimde çoğulculuğun sağlanması, her türlü fikre önem verilmesi bakımından kent konseyini kuruyoruz.
İlk başkan Dr. Can Deniz Köksal
Tütüncünün konuşmasının ardından yapılan açık oylama ile Mehmet Ruhi Alpagotun, başkanlığında, Muzaffer Büyükkeleş ve Selahattin Çiçekten oluşan 3 kişilik divan kurulunun oluşumunun ardından saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunmasıyla genel kurul başladı. Daha sonra Kepez Yerel Gündem 21 Kent Konseyi başkanlık seçimine geçildi. Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Deniz Köksal ile Milliyetçi Hareket Partisi temsilcisi Nihat Kavşut, başkanlık için adaylıklarını açıkladı. Yapılan açık oylamada 57 oy olan Köksal, 2 yıllığına Kepez Yerel Gündem 21 Kent Konseyinin ilk başkanı olurken, Kavşut da 12 oyda kaldı.
Yürütme ve çalışma grupları da seçildi
Yürütme kuruluna da Osman Şimşek, Betül Demirok, Yusuf Ali Atak, Adlıhan Dere, Bekir Bülent Özsoy, Hüseyin Acarlıoğlu, Selahattin Çiçek ve Ramazan Feten seçildi.
Yürütme kurulunun oluşturulmasının ardından imar planlama, gecekondulaşma önleme ve peyzaj, kimsesiz, bakıma muhtaç hayvanları koruma, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, çevre sağlığı ile doğayı koruma, çocuk ve kadın haklarını koruma, doğal afetler ve kriz sağlık, tarım ve çiçekçilik, turizm, kültür, tarihi doku ve el sanatlarını koruma, eğitim, gençlik ve spor çalışma grubu üyelikleri de belirlendi.
Kent konseyinde her düşüncenin ve görüşün temsilcisi var
Seçimlerin ardından bir teşekkür konuşması yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Yerel Gündem 21 Kent Konseyinin bir ışık kaynağı olacağını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: Her düşünce ve görüşteki kişilerin kent konseyinde temsil edilmesini istedik. Kent konseyi gibi ortamları siyasi bir platform haline dönüştürürsek kısır döngülerin içerisinde debelenip dururuz. Bunun da asla kazananı olmaz. Kaybeden bu kısır döngü içerisinde olan her bir insan olur. Farklı düşüncelerle bu güzel girişimi gölgelemek isteyenler olabilir. Bunları da saygıyla karşılarız.
Kepez Kent Konseyinin, yanlıştan uzaklaştırma, doğruya yönlendirme görevi yapacağını düşünüyorum. Kent konseyinin kurulmasında emeğe geçenlere de teşekkür ederim.