Son Haberler
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
- Kepez’in sultanları netleşiyor
- Spor yaparken sosyalleşiyorlar
Kepez Öğretmenler Gününü kutladı.
24 Kasım 2009, Salı - 22:53Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, 24 Kasım Öğretmenler Gününde, Ben Bir Öğretmenim kompozisyon yarışmasının ödüllerini veren Başkan Hakan Tütüncü, Batmanda, ziyaret ettiği bir köy okulundaki öğretmenin, eğitim azmini gözleri dolarak anlattı.
Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Yeni Mahalle Semtevinde kutlama töreni düzenledi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Öğretmenler Günü, şiirlerle, türkülerle ve halk oyunları gösterisiyle coşkulu bir şekilde kutlandı.
Duygusal anların da yaşandığı törene Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Öyiğit, Kepez İlçe Garnizon Komutanı Beşir Acar, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Mustafa Adıyaman İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibinin folklor gösterisinin ardından İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, 24 Kasım 2008den sonra emekli olan öğretmenler adına bir grup öğretmene Hizmet Şeref Belgesi verdi.
Kaymakam Özyiğit yaptığı konuşmada öğretmenleri, arktaki suyu, bahçeye yönlendiren bahçıvana benzeterek, şunları söyledi: Öğretmenler, milletin geleceğine suyu yönlendiren bahçıvan gibidir. Öğretmenler, topluma rehberlik, öncülüktür, önderlik ediyor. Öğrenciyi, toplumu ta derenin başında ark boyunca takip etmezsek her an suyun hırsızları çıkabilir. Bizim bahçıvanımız, sucumuz düzgün. Bizim bahçıvanımız aklı başında, bizim öğretmenlerimiz hem arkın hem de sekinin farkında. Seki düzgün yapılmazsa bilginin bahçeye düzgün akmayacağının da farkında
Başkan Hakan Tütüncü de, Kepez Belediyesinin düzenlediği Ben Bir Öğretmenim konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.
Öğretmenlerin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan Tütüncü, öğretmenlik mesleğinin toplumun geleceğine güvenle bakabilmesi için hayati anlam ifade ettiğini söyledi.
Başkan Tütüncü, irfan ordusunun memleket için büyük bir hizmet yaptığının altını çizerek
Milletimizin geleceğe emin adımlarla yürüyebilmesi, istikbalimizin çok daha aydınlık olması için milletçe çok çalışmamız gerektiğinin farkındayız. İnsanın üzerinden devlet yüceldiğinden en önemli çalışmayı ortaya koyan meslek grubu olarak öğretmenler gelmektedir. dedi.
Başkan Hakan Tütüncü, Anadoluda ziyaret ettiği birçok okulda duygusal sahnelere şahit olduğunu da gözleri dolarak anlattı. Tütüncü, Batmanın Hasankeyif ilçesi Urganlı Köyünde ziyaret ettiği bir okuldaki öğretmenin, öğrencilerini okutma azmini şu sözlerle anlattı:
Anadolumuzun en ücra köşelerine kadar öğretmenlerimizin yaşamış oldukları sıkıntıları, telaşları hayatımın bir döneminde çok yakından görme imkanım oldu. 2006 yılında Batmanın Hasankeyif ilçesi Urganlı Köyünde bir okula misafir oldum. 35 öğrencisi bulunan, pencereleri olmayan, kapıları kırık, beş sınıfın aynı derslikte eğitim gördüğü bir okuldu. İçeri girdiğim zaman kendimle aynı ismi taşın ve aynı yaşta olan bir öğretmenle karşılaştım. Gerçekten o yokluğun içerisinde azimle çalışıyordu ki gözlerim yaşardı. İşlediği malzemeye şöyle bir baktım, oradaki öğrencilere baktım ve hayatımın en büyük hayat bilgisi dersini orada aldım. Çocuklardan bir tanesine sordum, büyünce ne olacaksın? Çocuk, hemşire olmak istiyorum, dedi. Peki, neden hemşire olmak istiyorsun, dediğim zaman da şu cevabı verdi: Hemşire, hasta oldukları zaman çocuklara iğne yapıyor ve çocuklar iyileşiyor. Başka bir çocuk da öğretmen olmak isteğini söyledi. Neden öğretmen olmak istiyorsun, dediğim de Fakir köy çocuklarına öğretmenlik yapmak, onları aydınlığa çıkarmak istiyorum cevabını vermişti. Doğrusu sefaletin içerisinde öğretmenlik duygusunu yüceltmeye çalışmak, öğrencilere bir istikamet verme yolunda gayret gösteren öğretmen, gözümde abideleşti. Oradaki hayat beni çok etkiledi. O köy okulunda öğretmenlerin, toplumumuz, ülkemiz için ne kadar büyük hizmetler ifa ettiklerini bir kez daha gördüm.
Şehit öğretmenlerinin şiirlerle anıldığı törende, mesleğe yeni başlayan öğretmenler de Türk Bayrağının altında meslek yemini etti.
Törende, Hızır Reis Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Nuray Şahin Ben Bir Öğretmenim konulu kompozisyon yarışmasında 1inci olduğu kompozisyonu okurken, öğrenciler de Orada Bir Öğretmen Var oratoryosunu sahneledi. Mustafa Adıyaman İlköğretim Okulu müzik öğretmenlerinin solo türkülerle renk kattığı tören, öğretmenlerin Öğretmen Marşını okumasıyla sona erdi.