Son Haberler
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
- Kepez’in sultanları netleşiyor
- Spor yaparken sosyalleşiyorlar
- Kocagöz, “Belediyeciliğimiz Türkiye'ye örnek olacak”
TÜTÜNCÜYE HİZMET TEŞEKKÜRÜ PLAKETİ 07.10.2009
12 Ekim 2009, Pazartesi - 18:30Başkan Hakan Tütüncü, eşi Ayşe Tütüncü ile birlikte Kepez Müftülüğünün düzenlediği 0107 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası programına katıldı. Yeni Mahalle Semtevinde gerçekleştirilen programda Antalya Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, Kepez Müftüsü Kemal Uçkun, Kepez Belediye Meclis Üyeleri, din görevlileri ve aileleri de yer aldı.
Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması ve Kur an-ı Kerim Tilavetinin ardından Diyanet İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, camiler ve din görevleri konulu bir konferans verdi.
Camiden söz etmek demek sıradan bir yapıdan söz etmek değildir. diyen Avşar, camilerin insanlara küçük yaşlarından itibaren sevginin, saygının, rahmetin, bereketin, mağfiretin, esenliğin duygusunu ve hissini verdiğini söyledi. Horasanda, Endülüste, Anadoluda medeniyetlerin cami merkezli kurulduğunu dikkat çeken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, camilerin ruhların yontulduğu atölyeler olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: Camilerin, yavrularımızın ruh heykellerinin yontulduğu mekânlar olduğunu asla unutmayalım. Bu millet tarihte var olmuşsa, varsa, yarın da var olacaksa camileriyle var olacaktır. Camiler, bizleri geleceğe taşıyacaktır. Camiler Allaha secde edilen, bizleri yükselten, onur ve izzet veren, nefsin kırıldığı, yere yatırıldığı, ruhun, kalbin ve aklın yükseltildiği bir yerdir. O bakımında camiler müminlerin oksijen çadırlarıdır. Orada nefes alırız, orada hücrelerimizi yenileriz, yıkanırız, arınırız.
Din görevlisini de milletine manevi rehberlik ve ahlaki örneklik yapan kişiler olarak tanımlayan Özavşar, şiddet uygulayan bir toplum haline geldiğimize işaret ederek,
Eskiden var oluğunu kabul ettiğimiz saygı bugün var mı? Şiddet uygulayan bir toplum haline geldik. Aile içi şiddet yaşanıyor. O zaman bugünün din görevlisi şiddetle nasıl mücadele edecek? Bunu düşünmemiz lazım. Din görevlilerimiz, kadın haklarıyla, kimsesizlerle, çevre sorunlarıyla, bakıma muhtaç yaşlılarımızın sorunlarıyla da yakından ilgilenmelidir. Şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, 100 bin personelle 80 bin camide millete hizmet verdiklerini kaydederek, Milletin maneviyat ordusuyuz. Dinin amacı insanlara dünya ve ahret mutluluğu kazandırmaktır. dedi.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısının konuşmasının ardından Kepez Müftülüğü, ilçedeki camilerin iç ve dış temizliğini, çevre düzenlemesini yapmasından dolayı Başkan Hakan Tütüncüye teşekkür plaketi sundu. Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu, Tütüncüye plaketini takdim etti.
Başkan Tütüncü de, medeniyetimizde camilerin hayatın merkezi olduğunu işaret ederek, Hayatımızın merkezine camileri yerleştirdik. Sosyal hayatı da onun etrafında şekillendirdik. Bizler böyle bir medeniyetin çocukları olmakta da gurur duyuyoruz. Ne mutlu bize ki bugün de o medeniyetin devamı niteliğindeki adımları atmak için birlikte çalışıyoruz. ifadesini kullandı.
Kepez Belediye Başkanı, Bosna Herseki ziyaretinde Gazi Hüsrev Bey Camiinde, Boşnakların Osmanlı kültürünü devam ettirdiğini gördüğünü anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı: Ecdadımızla gurur duydum. Orada şunu düşündüm: O medeniyetin yürüyen örnekleri olarak ecdadımızın gittiği yoldan gitmeliyiz. Benim camilerimin ne kadar büyük hayat merkezi olduğunu gördüm. Bizlerde kendi bulunduğumuz yerlerde bu şekilde hareket edebilirsek çok daha farklı bir Türkiye profiline kavuşacağımızı düşünüyorum. Belediye başkanları olarak camilerin hayatın çekim merkezi olmasından yanayız. Bu kültürü sürdürme konusunda kararlılığımız var. Her zaman Diyanet İşleri Teşkilatının yanındayız.
Kepezde cami yaptıran hayırseverlere plaket veren Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit de, camilere kütüphane yapılmasını tavsiye etti.
Bu arada Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özavşar, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, Karşıyaka Mahallesinde yapılan Kız Kuran Kursunun açılışını da gerçekleştirdi.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, Kepez Belediyesinin çevre düzenlemesini yaptığı Çankaya Mahallesindeki Uyaroğlu Camiini de gezdi.