Son Haberler
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
- Kepez’in sultanları netleşiyor
- Spor yaparken sosyalleşiyorlar
- Kocagöz, “Belediyeciliğimiz Türkiye'ye örnek olacak”
TÜTÜNCÜDEN 100. YIL AÇIKLAMASI 01.10.2009
12 Ekim 2009, Pazartesi - 18:17Antalya Büyükşehir Belediye eski Başkanı Menderes Türel döneminde yapımına başlanan ve bu dönemki Büyükşehir yönetiminin isteği ile sözleşmesi ve imar planı tadilatı iptal edilen 100. Yıl Projesi, Kepeze mi yapılıyor? Geçtiğimiz günlerde yapılan AK Parti Kepez İlçe Teşkilatının yönetim kurulu toplantısında AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu soruya evet cevabını vermişti.
Başkan Tütüncü de, 100. Yıl Projesindeki spor tesislerinin neden Kepezde yapmak istedikleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Akaydının iradesi Antalyayı üzdü
Tütüncü, Antalyayı, cazibe ve sporun merkezi yapacak 30 bin kişilik stadyum, 10 bin kişilik spor salonu, 2 bin 500 kişilik yüzme havuzundan oluşan 100. Yıl Projesini kente kazandırmak istediklerini anımsatarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Akaydının, projeyi durdurmaya, yaptırmamaya dönük bir iradesi ortaya çıktı. O irade nedeniyle bu tesislerin, Antalyaya kazandırılmasının mümkün olmadığını gördük. dedi.
Akaydının, projeyi yapmama kararırının Antalyayı üzdüğünün altını çizen Başkan Tütüncü, şöyle devam etti: Bu proje, Antalyaya çok şey kazandıracaktı. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasının, Antalyada yapılamayacak olması bile Antalyanın tanıtımı, kentle ilgili kazanımları açısından büyük bir kayıptır. 100. Yıl Projesinin iptal edilmesi kararı, Antalyalıları çok üzmüştür.
Neden Kepez?
Tütüncü, 100. Yıl Projesindeki spor tesislerine neden talip olduklarını da şu şekilde açıkladı:
Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve ilgili bakanlıklarla görüşmek suretiyle Antalyaya vizyon kazandıracak, dinamizm getirecek böyle bir proje neden Kepeze yapılmasın? Kepeze, bu projeyi kazandırabilirsek, ilçenin gelişmişlik noktasında farklı ivme yakalayacağını düşündük. Milletvekillerimizle, mensup olduğum partinin il ve ilçe teşkilatlarıyla değerlendirmeleri yaptık. Bu değerlendirmeler neticesinde böyle bir tesisin, Kepeze kazandırılmasında büyük fayda olduğu görüşünde birleştik. Antalya için, Kepeze böyle bir tesis kazandıralım. Hem Antalya, Kepez hem de Türkiye kazansın, düşüncesinde hareket etmenin Antalya için doğru olduğuna inandık. CHP iktidarıyla durdurulan spor tesislerinin, Kepeze kazandırması Antalyalıları çok sevindirecektir. Spora gönül verenleri, Antalyanın bir dünya kenti olması noktasında bugüne kadar çapa gösterenleri de çok sevindirecektir. 100. Yıl Projesindeki spor tesislerinin Kepeze yapılmasıyla ilgili çalışmalarımızı, görüşmelerimizi hem şahsım hem de milletvekillerimiz sürdürüyor.
Antalyanın taleplerini dikkate alacağız
Kepez Belediye Başkanı, 100. Yıl Projesindeki spor tesislerini, kentin taleplerini, isteklerini dikkate alarak yapmayı düşündüklerini de hatırlatarak, şunları söylüyor: Bu çalışmaların neticeye ulaşmasıyla hiç şüphe yok ki kazanan sadece Kepez değil, mensubum olduğum iktidar partisi değil, bütün Antalya olacaktır. Bu bakımdan meseleleri kısır bir daire içerisinde düşünmek, Antalyaya yarar değil, zarar getirir. Geniş bir ufukla, planlamaları yapmanın, bu düşünceleri hayata geçirmenin yollarını aramalıyız. Spor tesislerini, şuraya yapalım, diye bir düşünce oluşmuş değil. Sadece bu projenin, Kepez sınırları içerisinde yapılabileceğine ilişkin mutabakat ve irade birliği ve bu irade birliği istikametinde de gerekli görüşmeleri, temasları ve çalışmaları yapmak azmi ve kararlılığı var. Çeşitli yerler üzerinde bizler, kamuoyu, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları konuşacağız ve tartışacağız. Modern bir kentsel tasarım mantığı çerçevesinde, sırıtmayacak, kent dokusunu tahrip etmeyecek, bozmayacak tarzda bir yer seçimi ve yapıların da bu şekilde yapılması en önemli hassasiyetimizdir.
Akaydının kaynak tutarsızlığı
Antalya Büyükşehir Belediye eski Başkanı Menderes Türelin, 100. Yıl Projesini, yap-işlet-devret yöntemiyle yapmak istemesini doğru olduğunu da kaydeden Tütüncü, şunları ifade etti: Yap-işlet-devret yöntemi, milletin, devletin parasına dokunmadan, devletin nakit dışı imkanlarıyla tesislerin yapılmasıyla ilgili belli bir kaynak oluşturma mantığıdır. 100. Yıl projesinde de bu mantık uygulandı. Bir ticaret merkezi vardı ama bunun yanında dünyanın en büyük spor kompleksi Antalyaya kurulacaktı. Başka siyasi partilerin de bu yönteme karşı çıkacağını düşünmüyorum. Büyükşehir Belediyesini kazanan parti, Antalyanın kaynakları Ankaradan zengindir, diye kampanya yürütmüştü. Antalyanın kaynakları, Ankaradan zenginse ve bunu söylüyorsanız gereğini yapmalısınız. Gereğini yapmıyorsanız o zaman söylemleriniz, eylemlerinizle arasında bur tutarsızlık meydana gelir. Yap-işlet-devret elbette düşünebilecek bir yöntemdir. Model şudur diyebileceğimiz herhangi bir şey yok.
Antalyanın yıldızı daha da parlayacak
Başkan Tütüncü, hassasiyetlerinin Antalyaya her alanda dünya ile yarışabilecek tesisler, imkânlar kazandırmak, hizmetler getirmek olduğunu bildirerek, yeni dönemde de AK Parti Hükümetinin, Antalyaya hak ettiği hizmeti, imkanları sunacağının altını çizdi. Antalyalıların, spor tesisleri olmadığı için, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasını kaybetmelerinden dolayı yaşadığı üzüntüyü bildiğini dile getiren Tütüncü, sözlerini şöyle tamamladı: Antalyalı hemşehrelerimiz hiç üzülmesinler. Antalyalıların o noktadaki hassasiyetlerini, taleplerini karşılayacak bir hükümet mevcuttur. Antalyaya, her türlü imkanı sağlamak suretiyle bu üzüntüyü ortadan kaldıracak, çok daha güzel, yeni, farklı hizmetlerle dünya kenti olma yolunda hükümetimiz Antalyalıların yanındadır. Bizin en önemli hassasiyetimiz, Antalyanın dünya şehirleri arasında yıldızının daha da çok parlamasıdır. Antalyanın tanınırlığını, bilinirliğini ve Antalyanın cazibe merkezi olması yolundaki ayrıcalıklarını, artılarını ne kadar çok artırabilirsek o kadar mutlu oluruz..