Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepez Mevlana yı andı.
17 Aralık 2010, Cuma - 22:05Mevlanayı anma etkinliği, Sakarya Parkı içerisindeki AKMEK hizmet binasında gerçekleşti. Arapça kursunda ders gören öğrencilerin organize ettiği programa Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü eşi Dr Ayşe Tütüncü, Meclis Üyesi Ayşe Güliz Yılman, Başkan Yardımcısı Gürsel Kaya, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. Kursiyerler, Mesneviden okudukları şiirlerle, okudukları ilahilerle Mevlana Celaleddin Rumiyi, 737. Vuslat yıldönümünde andı.
Öğrenciler, Arapça dil bilgileri seviyesini kendi aralarında yaptıkları Arapça diyaloglarla dile getirdiler. Kursiyerlerden Asım Tunç da, Başkan Hakan Tütüncü için yazdığı şiiri okudu. Tunç, şiiri Tütüncüye hediye etti. Anma etkinliğinde bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, değerler atlasında Mevlananın ve eseri Mesnevinin çok özel ve önemli bir yeri olduğunu söyledi. Mevlananın, bu coğrafyanın yetiştirdiği en büyük değerlerden birisi olduğunun altını çizen Tütüncü, şunları söyledi: Mevlana Hazretleri, sesini, sözünü, nefesini çağların ötesine geçirebilme kudretine sahip, dünyamızın en önemli kültür kahramanlarından bir tanesidir. Öyle büyük bir insan ki, ölüm gecesine düğün gecesi diyecek kadar kendisini mananın içerisinde yok etmiş bir insan. Hamdım, piştim, yandım diyecek kadar, kamışın çıkarmış olduğu yanık sesi de, sevgilinin çok uzağına düşmüş bir kimsenin feryadına benzetecek kadar çok büyük bir düşünür. Mevlananın sözlerinden hepimizin alacağı çok ibretlik noktalar var. Vuslat programlarıyla Mevlanayı kendi günlerimize biraz daha yaklaştırırsak, ait olduğumuz dünyanın içerisinde biraz daha büyük bir değer haline getirebilirsek, amacımıza ulaşmış oluruz.
AKMEK kurslarının vatandaşlara meslek ve sanat edindirmenin yanında, ilçe halkı için bir sosyal ortam oluşturduğunu ifade eden Tütüncü, Mevlana gibi birçok değeri anacakları etkinlikleri, düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti. Başkan Hakan Tütüncü, Semanın, birilerinin kendi etrafında döndüğü bir gösteri olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizerek, Sema bunun çok ötesinde bir anlam ifade eder. dedi. Mevlananın bir sözünü öğrenebilmenin büyük bir kazanç olduğuna vurgu yapan Tütüncü, konuşmasını Mesneviden bir hikaye okuyarak tamamladı.
Mevlana Celaleddin Ruminin, 737. Vuslat yıldönümü anma etkinliği, Kuran-ı Kerim tilaveti ile sona erdi.
Asım Tunçun, Başkan Hakan Tütüncüye yazdığı şiir:
Kepez ilçemiz Akdenize bakar
Düden Şelalesi Pırıl pırıl akar
Çiçeği, narenciyesi ne güzel kokar
En güzel hizmeti Tütüncü yapar
İlçemizin doğusu Altınova
Çıkın Masadağına seyredin doya doya
Sakarya Parkta bekliyoruz çaya
Teşekkür ederiz Başkanım sana
Arapça kursundan selam Başkana
Yorulmadan çalışır Kepez aşkına
Kepezi görenler döner şaşkına
Kepez aşıktır Başkanım sana.