Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Evlad-ı Fatihandan kardeş şehir.
26 Kasım 2010, Cuma - 18:21Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Evlad-ı Fatihan toprağı olan Balkanlar ile Türkiye arasında kardeşlik, dostluk köprüleri inşa etmeye devam ediyor. Kepez Belediyesi, Bosna Hersek in başkenti Saray Bosna nın merkez ilçelerinden Stari Grad (Eskişehir)ın ardından Makedonyanın 3. büyük şehri Kalkandelen (Tetovo)le de kardeş şehir oldu. 540 yıla yakın Osmanlı Devletinin toprağı olan Kalkandelen ile yapılan kardeş şehir protokolü ile her iki ülke arasındaki gönül birliği daha da güçlendirildi.
Kalkandelen Belediye Başkanı Sadi Beceti nin, geçtiğimiz günlerde Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yü ziyaretinde, her iki belediye arasında Kardeş Şehir protokolü imzalanması kararı alınmıştı. Her iki belediyenin meclislerinde alınan kararla kardeş şehir olunması kararı resmiyet kazanmıştı.43 kişilik heyetle geldiler
Müstakil İş Adamları Derneği Antalya Şube Başkanı Abdullah Aykutun organizatörlüğünde Kepez Belediyesinde kardeş şehir protokolü imza töreni düzenlendi.Meclis salonundaki imza törenine Başkan Hakan Tütüncü, Kalkandelen Belediyesi Meclis Başkanı Dr İrfan Emini, Kalkandelen Belediye Başkan Vekili Durim Luma ile aralarında 26 meclis üyesi ve belediye çalışanlarının bulunduğu 43 kişilik Makedonya heyeti, Kepez Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Kepez Muhtarlar Derneği Başkanı Feyzullah Büyükkeleş ile başkan yardımcıları katıldı. Törendeki konuşmasında dost ve kardeş ülke Makedonya heyetini, Kepezde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Tütüncü, Kepez Belediyesi olarak Türkiyenin, Balkan ülkelerine gösterdiği ilgi ve alakayı paylaşmaya büyük önem verdiklerini söyledi.
Balkanlara sahip çıkıyoruz
Türk insanının gönlünde, Balkanların çok özel ve anlamlı bir yerinin bulunduğunu anlatan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bizim medeniyetimiz, Balkanlara çok farklı ve özel bir gözle bakmıştır. Kültürümüzde Balkanlara karşı bu özel bakışı ön plana çıkaracak bir ifade kullanılır: Evladı Fatihan. Bu fetihler devrinde o bölgelerle kurulan dostluğun, kardeşliğin çok özel bir ifadesi olarak tezahür etmektedir. Ne mutlu bize ki, ecdadımızın bakış açısını bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu devletin çatısı altında her bir yurttaşımız taşımaktadır.Protokol iki toplumu daha da yakınlaştıracak
Başkan Hakan Tütüncü, Osmanlının bakış açısına paralel bir şekilde, hassasiyetleri ön plana çıkararak ortak bir mazinin ve ortak bir kültürün paylaşıldığı Balkan ülkeleri ile farklı bir ilişki zeminini tesis etmenin gayreti içerisinde olduklarını anlattı. Geçtiğimiz yıl Bosna Hersekin merkez ilçelerinden Eskişehir ile kardeş şehir protokolü imzaladıklarını hatırlatan Tütüncü, Şimdi aynı duygu ve heyecanla Tetovo ile kardeş şehir protokolü imzalıyoruz. İnanıyorum ki, imzalayacağımız bu protokolle her iki toplumun, iki belediyenin birbirine daha da yakınlaşması, kaynaşması ve tecrübelerin karşılıklı paylaşılması söz konusu olacaktır. diye konuştu.Tütüncü, kardeş şehir protokolünü imzalayarak, Türkiyenin ve Türk halkının, Makedonyayı her konuda yalnız bırakmadığı duygusunu, paylaştıklarının mesajını vermek istediklerini de bildirdi.
Her iki belediye arasında karşılıklı heyetler halinde ziyaretlerin gerçekleştirileceğini ve bu ziyaretlerde tecrübelerin paylaşılacağını kaydeden Tütüncü, Sosyal projeler öncelikliolmak üzere bir takım projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. dedi.Kepez ile kardeş olmaktan şeref duyuyoruz
Kalkandelen Belediye Başkan Vekili Durim Luma da, Türkçe yaptığı konuşmasında, kardeş şehir protokolünün, her iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerini pekiştireceğini, ekonomi, sosyal, kültürel ve spor alanında işbirliğinin yapılmasını sağlayacağını ifade etti.Kalkandelen Belediyesi Meclis Başkanı Dr İrfan Emini de, İstanbul Bayrampaşadan sonra Kepez Belediyesi ile kardeş şehir olmalarından dolayı şeref duyduklarını belirtti.
Konuşmaların ardından Başkan Tütüncü ve Meclis Başkanı Dr İrfan Emini, kardeş şehir protokolünü imzaladı.
Tütüncü, törenin anısına Emini ve Lumaya, çini işlemeli tabak, şilt, Türk bayrağı ve Kepez Belediyesinin flamasını hediye etti.Kardeş belediyenin temsilcileri de Başkan Tütüncüye, Kalkandelen şehrinin sembolü olan bir eseri sundu.
Hatıra fotoğrafının çekilmesiyle imza töreni sona erdi.