Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Altınovanın imar sorunu Çö-zü-le-cek
24 Kasım 2010, Çarşamba - 17:51Başkan Hakan Tütüncü, Altınova Sanayici ve İşadamları Derneği (ALTİNSİAD)nin, IC Hotels Airportta düzenlediği kahvaltıda, Altınovanın 18 uygulamasını halen neden yapamadıklarını anlattı. Kahvaltıya, ALTİNSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özgen, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Kepez Belediye Meclis Üyesi Ramazan Eciş, iş adamları ve Altınova bölgesindeki mahallelerin muhtarları katıldı.
Tütüncü, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde, binlik uygulama planına yapılan itirazların reddi kararının onaylanmaması ve Tapu ve Kadastronun, 22-a uygulamasının 15 günlük askı sürecinin tamamlanmaması nedeniyle Altınovanın, imar uygulamasını yapamadıklarını söyledi.
Ajandamın ilk gündem maddesi Altınova
Belediye başkanı seçildikten sonra ajandasındaki ilk gündem maddesinin Altınovanın imar probleminin çözümü olduğunu anımsatan Tütüncü, görevdeki ilk meclis toplantısında da Altınovanın 1bin ölçekli uygulama planına yapılan itirazları karara bağladıkların anlattı. Planı, onaylaması için Büyükşehir Belediyesine gönderdiklerini belirten Tütüncü, itirazların reddi kararının onaylanmasını beklerken Büyükşehirin, bir takım taleplerle daha önceki dönem kabul edilen Altınovanın 5bin ölçekli nazım imar planını revize ettiğini hatırlattı.
Plan 4 aydır Büyükşehirde onaylanmayı bekliyor
Her zaman diyalog kapıları açık olarak siyaset yapmayı tercih ettiğinin altını çizen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: Asla çekişme ve kavga ile değil, bir ortak nokta bularak problemlerin çözülebileceğine inanıyorum. Bölgenin planlanma çalışmasında da aynısını yaptık. Revize edilen 5 binlik imar plan üzerinde teknik bir çalışma gerçekleştirdik. Büyükşehir idarecileri ile müzakere süreci başlattık ve plan üzeride bir uzlaşma sağladık. Büyükşehir Meclisinde, revize edilen 5 bin ölçekli nazım imar planının onaylanmasından sonra üst ölçekli plana uygun bir şekilde binlik planın revizyonunu yaptık. Askı sürecinden sonra yapılan itirazları da meclisimizde karara bağladık. İtirazların reddi kararını, onaylaması için Büyükşehire gönderdik.
Tütüncü, 4 ay geçmesine rağmen Büyükşehir Belediyesinin, itirazların reddi kararını onaylamadığı için Altınovanın 18 imar uygulamasını yapamadıklarını vurguladı.
Bölgenin kadastro yenileme çalışmaları tamamlandı
Başkan Tütüncü, Altınovada 18 uygulamasını yapamamalarının önündeki bir engelin de Kadastro Kanununun 22a maddesi uyarınca bölgede yapılan kadastro yenileme çalışmalarının olduğunu bildirdi. Tütüncü, kadastro çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlayan 15 günlük askı sürecinin bitmesi ve Büyükşehir Meclisinde itirazların reddi kararının kesinleşmesi ile birlikte imar uygulamasını yapabilir hale geleceklerini ifade etti.
İmar uygulamasının alt yapı çalışmalarını başlattık
İş adamlarının altın yumurtlayan tavuk olarak görülmesini doğru bulmadığını dile getiren Tütüncü, Altınovanın imar uygulamasını da hiçbir rezerv koymadan yapacaklarını bildirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bir belediye başkanı olarak hiçbir rezerv koymaksızın bu probleminin çözümünden yanayım. Bunu da ışık hızıyla yapacağız. Uygulama için engeller ortada duruyor. Bu tablo karşısında kendisi ne yapabilir? Soruyorum size. Bir tarafta konu Büyükşehirde gündeme alınmıyor. Öteki tarafta tamamlanması gereken kadastro ile ilgili bir yasal süreç var. Eliniz kolunuz bağlı. Buna rağmen teknik ekibime 18 uygulamasının alt yapı çalışmasıyla ilgili çalışmalara başlamaları talimatını verdim. Zaman kaybetmek istemiyoruz. Müsterih olun. Süreçler tamamlandıktan sonra hedefimiz adil, kalıcı ve her kesimin beklentilerini karşılayacak hiç kimsenin hakkını, hukukunu, menfaatini bir diğerine ezdirmeyecek bir çalışmayı ortaya koymaktır. Şöyle olursa böyle yaparız. Siz böyle yaparsanız, biz de böyle yaparız. Bu rezervi koymadan imar uygulamasını yapacağız."
İş adamları ve bölgede yaşayanlar kadar imar probleminin çözülmesini istediğini işaret eden Hakan Tütüncü, Altınovanın imar sorununun çözülmesi halinde ruhsatlandırma, iskan işlemleri, emlak, çevre ve temizlik vergileri ile belediyenin ciddi bir kaynak elde edeceğini söyledi.
Planlama sürecini Kepez Belediyesinin engellediği yorumları haksızlıktır
İmar planının olmaması nedeniyle Altınovada kalıcı hizmetleri yapamadıklarından yakınan Tütüncü, bölgedeki iş merkezlerinin, hukuki problemlerinin çözülmesi ile birlikte daha kalıcı yatırımlar yapabileceklerini ifade etti. Altınovayı, önemli bir ticaret merkezi haline getirmelerinin Antalyaya kimlik kazandırma noktasında çok önemli bir vizyon olacağına işaret eden Tütüncü, Bir belediye başkanı bunu görmeyecek kadar basiretsiz olamaz. Kepez Belediyesinin planlama sürecini engellediğine ilişkin yorumlar haksızıdır, farklı bir niyete matuftur. dedi.
Altınovanın imar sorununu çözecektir"
ALTİNSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özgen de, Başkan Hakan Tütüncünün Altınovanın imar sorununu çözeceğine inandığını belirterek, konuşmasında şunları ifade etti: 14 yıldır Altınovada ticaret yapıyorum. Sayın Hakan Tütüncü, 4. dönem belediye başkanımız. Dördüncü dönemde, Altınovanın imar probleminin çözülmesini istiyoruz. İş adamları, altın yumurtlayan tavuk olarak görülmemelidir. Bölgedeki iş adamları üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmiştir. Bu dönemde üzeremize düşen bir görev olursa yapmaya hazırız. İmar sorununun bu dönem için de çözülmesi gerektiğine inanıyorum.
Sayın Tütüncünün, sorunu çözeceğine kesinlikle inanıyorum. İmar sorunu çözülürse kazanan Antalya olacaktır. Her yapılan yapı 10 tane, 15 tane işçi alacaktır. İnşaat sektörüne bir canlılık gelecektir. Birçok firma yatırım yapabilmek için imar uygulamasının yapılmasını bekliyor.