Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı

5 Eylül 2021, Pazar - 10:19
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı
Kepez Belediyesi, yeni eğitim döneminin ilk haftasında çalışan annelere ve çocuklara yeni bir eğitim yuvası daha armağan etti. Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakım Evleri’nin 5. Şubesi törenle hizmete açıldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü döneminin çocuklara ve çalışan annelere yönelik bir hizmeti olan Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakım Evleri büyümeye devam ediyor.  Bu yıl 7. yaşını kutlayan Nasreddin Hoca Kreşleri’nin 5. Şubesi de çalışan annelerin, çocukların ve okul öncesi eğitimin hizmetine sunuldu.  
Nasreddin Hoca Kreşi’nin 5. binasına Sakarya Şubesi ismi verildi. 120 öğrenciye okul öncesi eğitim verecek olan Sakarya Şubesi’nin açılış töreni de, yeni eğitim döneminin ilk haftasında yapıldı. Törende bir konuşma yapan Başkan Hakan Tütüncü,  Kepez ilçesinde açılışların, temel atmaların ve yeni eserler üretmenin birbirine eklenerek devam ettiğini söyledi.  

5. kreşe özel açılış

Başkan Tütünü, Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakım Evleri Sakarya Şubesi’nin açılış gününü özel olarak seçtiklerini belirterek, “1,5 yıllık aradan sonra sevgili yavrularımız bir kez daha okulları ile buluştu. İşte yeni eğitim-öğretim döneminin hemen başında kreşimizin açılışı yapmalım istedik.” dedi.  

Kepez’in kreşleri Antalya’nın gözdesi

Modern pedagojide,  okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu hatırlatan Tütüncü, konuşmasında şunları ifade etti:  “Modern pedagoji, özellikle çocukların ilk 6 yaşta eğitimleri ile alakalı temellerin şekillendiğini söylüyor. Bu nedenle 2013 yılında aldığımız bir kararla Antalya'nın en iyi okul öncesi eğitim kurumu olan bir kreş ve gündüz bakımevini Kepezlilere armağan etmeliyiz diye düşündük.  Bu kararımızı neticesinde 2014 yılında Teomanpaşa  Kreşimizi hizmete  açtık.  Bu kreşimize 4 yeni kardeş daha ilave ettik.  Yıllar içerisinde Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakım Evleri,  Antalya'nın en çok itimat edilen, beğenilen kaliteli, nitelikli, güzel bir okul öncesi eğitimi veren kurumu haline geldi. Ne kadar övünsek, ne kadar iftihar etsek az. “

Neden Nasreddin Hoca?

Hakan Tütüncü, belediye kreşine ‘Nasreddin Hoca ‘isminin verilmensin nedenini de şu şekilde açıkladı: “Kreş kurma fikrini zihnimizde geliştirirken, bu kreşe bir de güzel bir isim bulmalıyız diye düşünmüştük. Özellikle kendi milli kahramanlarımızdan olan ve sadece çocuklarımıza değil, hepimize çok şeyler öğreten Anadolu bilgeliğinin içinden süzülüp gelen Nasreddin Hoca ismi o kreşler için biçilmiş kaftandı. O sebepten dolayıdır ki, kendi milli kültürümüzü çocuklarımıza en güzel şekilde yaşatmak için okul öncesi eğitimin muhteşem bir biçimde verildiği kreşlerimize Nasreddin Hoca ismini vermeyi uygun bulduk.”

Kepez’den çalışan annelere 5. Kreş

Başkan Tütüncü, Özgürlük, Ahatlı, Erenköy’den sonra ilk kreşi açtıkları Teomanpaşa Mahallesine, Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakım Evleri’nin 5. Şubesini de kazandırdıklarını kaydetti.  Teomanpaşa Mahallesi’nde ikinci bir kreşe ihtiyaç duyulduğunu aktaran Tütüncü, “Bu kreş, Teomanpaşa ile Mehmet Akif Ersoy, Güneş, Düdenbaşı, Yeni Mahalle ve Emek mahallelerimizde çalışan annelerin çocukları için sıcacık bir yuva olacak.” ifadesini kullandı.
Başkan Hakan Tütüncü, Necip Fazıl Kısakürek Caddesi’nde Hazine’den belediye tahsisi yapılan atıl haldeki 4 katlı binayı restore ederek, güzel bir eğitim yuvası haline getirdiklerini ifade etti. Tütüncü, binanın eksi ve 1 ve 2. katında kreş, 3 ve 4 katında kütüphane ve etüt merkezinin olacağını söyledi.  
 
Çöplükten modern şehre

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, Teomanpaşa Mahallesi’ne şehir kimliği kazandırdıklarını belirterek,  şunları kaydetti: “Teomanşa Mahallesi, Antalya’nın 100 bin ile 150 bin nüfuslu olduğu zamanlarda belediye çöplüğünün bulunduğu bir yerdi. Çöplük, belediye hizmet binasının bulunduğu alandaydı.  Bir zamanlar çöp alanıyla anılan Teomanpaşa Mahallesi, şehrin en güzel mahallelerinden birisi haline geldi. 2009'dan bu yana mahallemizde o kadar çok hizmet yaptık ki.  İlk önce imar ve mülkiyet sorunları çözdük. Kat artışı imkanı getirdik. Hemşerilerimizin mülkiyet sorunları çözülen arsaları değerli hale geldi. Bu arsalara güzel binalar inşa edildi. Mahalleye 3 tane yeni okul yapılmasını sağladık. En büyüğü 32 derslikli okulumuz da geçtiğimiz yıl tamamlandı. Belediyemizin bu kreşi ile birlikte artık mahallemiz 2 tane belediye kreşine kavuşmuş oldu. Türkiye’nin en iyi sağlık kuruluşlarından birisi olan ve geçtiğimiz yıldan itibaren tıp merkezi statüsü kazanan belediye sağlık merkezimiz de Teomanapaşa’da bulunuyor.  Mahallenin tüm yolarının sıcak asfalt ve kaldırımını yaptık. Mahalleye doğal gazın gelmesini sağladık.”

Kepez’den çocuklara anne ve baba ilgisi

“Bu güzel ülkenin insanları, eserlerin, hizmetlerin en güzelini hak ediyor. “ diyen Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Makamlar zaman tüketme değil, hizmet üretme yerleridir. Bugüne kadar bu makamları vakit tüketme yerleri olarak görmedik.  Makamları, hizmet yapma yerleri olarak gördük. Kepez Belediyesi dendiği vakit herkes, Allah için iyi çalışıyor diyor.  Daha da çok çalışacağız. Anadolu'da, çocukları motive etmek için büyüklerimizin kullandığı,  ‘Evladım ceketimi satacağım ama seni okutacağım.’ diye güzel bir söz var.
İşte o babalar, o analar kendilerine sunulmayan fırsatları, bir anne şefkatiyle bir baba merhametiyle evlatlarına sunmak için bu cümleyi kurarlar.
Peki, bir belediye başkanı bulunduğu bölgedeki bütün çocukların babası değil midir? Bir belediye, devlet bizim anlayışımızda baba değil mi? O zaman biz de belediyeyi temsil eden her bir arkadaşımız için söylüyorum;  bu güzel şehrin bütün çocuklarına vaktiyle bize sunulmayan imkânları sunacağız.
Bizim çocuklarımız daha güzel şartlarda okuyacak ve onları geleceğe daha güzel bir biçimde taşıyacağız.  Onları geleceğe, aydınlık yarınlara daha güçlü hazırlayacağız.  Her şey bittiğinde geriye dönüp baktığımızda çocukların başarılarıyla iftihar edeceğiz.
Geriye dönüp baktığımızda iftihar edeceğimiz ne kadar çok eser ve hizmet var. Yeterli mi?  Hayır. Daha büyük hayaller kurarak yolumuza, yolculuğumuza devam edeceğiz. Rabbim hepimize güzel bir akıbet nasip eylesin. Makamlarda Allah rızası için duranlardan, Allah rızası için milletine, memleketine hemşerilerine hizmet üretenler eylesin.”
Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasından sonra davetlilerle birlikte yapılan duanın ardında kurdeleyi keserek,  Nasreddin Hoca Kreş ve Gündüz Bakım Evleri Sakarya Şubesi’ni hizmete açtı. 

Kreş 120 öğrenci kapasiteli

Açılış törenine AK Parti Kepez İlçe Başkan Vekili Mehmet Çivik, belediye meclis üyeleri, Kepez Muhtarlar Dernek Başkanı Feyzullah Büyükkeleş, Teomanpaşa Mahalle Muhtarı Hüseyin Demir, Nasreddin Hoca Kreşleri çalışanları ile vatandaşlar katıldı.
120 öğrenci kapasiteli kreşte, 6 sınıf, kapalı spor alanı, uyku odası, yemekhane, çok amaçlı salon ve oyun odası buluyor. Kreşte 7’si öğretmen olmak üzere 12 personel öğrencilere hizmet verecek.
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı
Kepez 5. kreşini yeni eğitim döneminde açtı