Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepezden dev kültür hamlesi
22 Ekim 2010, Cuma - 00:01Kepez Belediye Başkan Hakan Tütüncünün 41. projesi içerisinde yer alan ve ilçenin önemli eksikliklerinden biri olan kültür merkezinin inşasına, temel atma töreniyle birlikte başlandı. Düzenlenen temel atma törenine Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Antalya Valisi Dr Ahmet Altıparmak, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Antalya Milletvekili Abdurahman Arıcı, Antalya Emniyet Müdürü Dr Ali Yılmaz, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani ve çok sayıda Kepezli katıldı.
Törende bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, temelini attıkları kültür merkezinin, Kepezin kültür ve sanat şehri olması noktasında en önemli sıkıntısı olan mekân eksikliğini ortadan kaldıracağını söyledi. Rutin belediyecilik faaliyetlerinin dışında önem verdiğimiz konuların başında sosyal belediyecilik hizmetlerinin geldiğine işaret eden Tütüncü, Kültür ve sanat faaliyetlerinin ilçemizde ve bölgede yaygın olarak yapılmasına önem veriyoruz. Kültür merkezi inşası ile birlikte mekan eksikliğimizin giderilmesiyle, belediyemizin kültür ve sanat noktasında yapacağı çalışmalar büyük bir ivme kazanacaktır. diye konuştu.
Tütüncü, 500 kişilik salonuyla, sergi alanlarıyla, fuayesiyle kütüphanesiyle 20 bin m2 alanın üzerine inşa edilecek kültür merkezi ile, farklı bir kültür hizmetini Kepez halkı ile buluşturacaklarını kaydetti. Kepez Belediyesi Kültür Müdürlüğü birimlerinin idari ofislerinin olacağı kültür merkezinde, kültür ve sanat severlerin yararlanabileceği çalışma salonlarının da bulanacağını bildiren Başkan Hakan Tütüncü, kültür merkezinin mimari tasarımıyla ilgili şu bilgiyi verdi: Mimari noktada çok hassas davrandık. Geleneksel mimarinin yerel özelliklerini taşıyan bir mimari proje ortaya çıktı. 8 köşeli Selçuk Yıldızı tema olarak alındı. Antalya bir Selçuklu şehridir. Antalya, Anadolu Selçuklu Devletinin de çok önemli yerleşim yerlerinden birisidir. Anadolu Selçuklularının devlet arması olarak kullandıkları 8 köşeli Selçuklu Yıldızı aynı zamanda adaleti sembolize ediyor. Modern mimarinin olanaklarıyla, bu şekilde güzel bir mimari tasarımı ortaya çıkardığımıza inanıyorum.
Kültür merkezi binasını, belediyenin öz kaynaklarından finanse edileceğinin altını çizen Tütüncü, 20 bin m2lik meydan düzenlemesinin de yeşil alan olarak bu bölgedeki vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade etti. Bir yıl içerisinde yatırımı tamamlayacaklarının sözünü veren Tütüncü, Tarihimizi veriyoruz, temeli atıyoruz. İnşallah verdiğimiz tarihten önce açıldığını Antalyalılar görecek. dedi. AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem de Türkiyenin en genç belediye başkanı olan Hakan Tütüncü tarafından yaptırılan bir sanat eserinin temelini attıklarını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bir milleti millet yapan, bir milleti diğer milletlerden ayıran en önemli özellik o millete renk veren kültürüdür. Eğer milletlerin kendine has kültürleri olmamış olsa farklı milletler olmaz. Eğer kültür dünyasına uzun bir tarihi ile katkıları olan bir milletin evlatları olarak, bu tür eserleri ülke genelinde yaygınlaştırmamız gerekir. Belediyelerimizin rutin yaptıkları hizmetlerin yanı sıra, rutin dışı olarak kültüre hizmet etmeleri takdir edilen bir noktadır. Temeli atılan kültür merkezinin örnek olmasını istiyorum. Başkanımız Hakan Tütüncüyü tebrik ediyor, kültür merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum
Antalya Valisi Dr Ahmet Altıparmak da, konuşmasında kültüre ve sanata önemli bir bütçe ayırdığı ve çalışmaktan zevk alarak bu hizmetleri Antalya halkına sunduğu için Başkan Tütüncüye teşekkür etti. Popülist bir yatırımdan ziyade kültür ve sanatta üst kimliğin oluşmasına katkı sağlayacak aktivitelerin yer alacağı bir yatırımın Kepezde olmasının Antalya Valisi olarak kendisi için önemli olduğunu vurgulayan Altıparmak, şunları söyledi: Zira Kepez bizim için ayrı bir öneme sahip. Antalyamız yılda ortalama 60-70 bin göç alıyor. Gelen göç Kepeze yerleşiyor. Kente yeni gelen insanların kentle entegrasyonu, kentin kültürüyle iç içe yaşaması ancak böyle kültür merkezlerinin oluşmasıyla oluyor.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da , Kepezde kültür merkezinin temelini atmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bu yatırımından dolayı Başkan Hakan Tütüncüye teşekkür etti. Belediyelerin kültür ve sanat faaliyetlerine ilgi göstermesini önemli bulduğunu dile getiren Bakan Akdağ, Türkiye hızla bir refah ülkesi oluyor. Bir ülke refah ülkesi olabilir fakat kültürünü yeterince geliştirememişse medeniliğini devam ettiremez. Bizi biz yapan değerler kültürümüzdür. Birbirimize kıymet vermemizi sağlayan, büyüğün küçüğün hakkını bildiği, küçüğün büyüğüne saygı duymasını sağlayan değerler bizi biz yapan değerlerdir. Düşküne yardım etmemizi sağlayan, darda olana gönlümüzü açmamızı sağlayan kültürel değerlerdir. Bu değerlerimizi sanatsal faaliyetlerle yaşatmak ve yeşertmek durumundayız. O yüzden bu tür çalışmaları çok değerli buluyorum. Belediye Başkanımız Hakan Tütüncüye buna vesile olduğu için çok teşekkür ediyorum.Kültür Merkezinin kısa bir zamanda yapılarak bitirilmesini bekliyoruz
Konuşmaların ardından kültür merkezinin temeline ilk harç, protokol üyelerinin butona birlikte basmasıyla atıldı. 3 bin 500 m2lik alana inşa edilecek olan kültür merkezi, Selçuklu Devleti dönemi mimarisi ile modern mimari sentez edilerek tasarlandı. Binanın ön kısmında Selçuklu Devleti nin adaleti sembolize eden 8 köşeli Selçuklu Yıldızı bulunuyor.
Meydan düzenlemesi, su havuzu , otopark, yeşil alan ve dinlenme alanlarıyla birlikte kültür merkezi, 20 dönüm alandan oluşuyor.
Kültür merkezinde 500 kişilik büyük salon, (8kişilik engelli koltuğu bulunuyor), kütüphane, 265 m2lik sahne, sergi ve fuaye, dinlenme ve VİP odası, idari ofis, sanatçı girişi, kulis odaları ve kafeterya bulunuyor.