Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepeze Evlad-ı Fatihandan ikinci kardeş şehir
12 Ekim 2010, Salı - 18:54Kepeze, Evlad-ı Fatihan topraklarından bir kardeş şehir daha geliyor.
Makedonya Tetova (Kalkandelen) Belediye Başkanı Sadi Becetinin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncüyü ziyaretinde her iki belediye arasında kardeş şehir protokolü imzalanması kararı alındı.
Beceti ve beraberindekileri, Kepezde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tütüncü, Bizim anlayışımızda, medeniyetimizde Balkanların hep farklı bir yeri olmuştur. Yüzlerce yıllık tarihimiz içerisinde yer alan Balkanlara Evlad-ı Fatihan ismini verdik. Bu bakımdan gerek millet gerekse siyasi görüş olarak Balkanlara çok özel bir ilgi ve alaka ile yaklaşıyoruz. ifadesini kullandı.
Tütüncü, Balkan ülkeleriyle, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevini yaptığı sırada başlattığı diyalogu, işbirliğini belediye başkanı olduktan sonra da devam ettirdiğini belirtti. Bosna Hersekin başkenti Saray Bosnanın merkez ilçelerinden Stari Grad (Eskişehir) ile kardeş şehir protokolü imzaladıklarını hatırlatan Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: İyi niyet zemininde attığımız adımlarla birlikte, Makedonya ile işbirliğimizin gelişeceğini, büyüyeceğini umuyorum. Birbirimize ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ziyaretle birlikte ihtiyaçlarımızı karşılayacak, güzel işbirliklerini geliştirmiş oluruz. Yine sizleri kardeşlik hukuku içerisinde değerlendiriyoruz ve millet olarak Balkanları, Makedonyayı çok seviyoruz.Makedonya Tetova (Kalkandelen) Belediye Başkanı Sadi Beceti de, Makedonyanın nüfusunun yüzde 50sinin Müslüman olduğunu anımsatarak, 100 yıl öncesine kadar Makedonya, Osmanlı toprağı idi. Onun için biz önemli sorunlarımızda gözümüzü hep Türkiyeye çeviriyoruz. Türkiye devletinin desteğini her zaman yanımızda görüyoruz. Özellikle son yıllarda hem siyasi hem de ekonomik bakımdan bu destek arttı.
Arnavutlar ve Türkler için önemli bir şehir olan Kalkandelenin nüfusunun yüzde 30nun Türkçe konuştuğunu kaydeden Becati, iki belediye arasında kardeş şehir protokolü imzalanmasını istedi, Tütüncüyü de Makedonyaya davet etti.Başkan Hakan Tütüncü de, konuk belediye başkanın isteğini kabul ederek, bu ziyaretin anısına iki belediye arasında kardeş şehir olma sürecini başlattıklarını söyledi.
MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Abdullah Aykut da kardeş belediye protokolünün imzalanmasının iki şehir arasındaki dostluğu ve işbirliğini daha da artıracağını dile getirdi.