Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepez Dil Bayramını kutladı
28 Eylül 2010, Salı - 17:51Kepez Belediyesi, Türk Dil Bayramının 78. yıldönümünü, TRT Spikeri Şener Metenin konuşmacı olarak katıldığı Türk Dili ve Güzel Konuşma konulu konferans düzenleyerek kutladı.
Yeni Mahalle Semtevinde düzenlenen konferansa Kepez Belediye Başkan Vekili Ramazan Eciş, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Kaya ve öğrenciler katıldı.Özgeçmişi ile ilgili verilen bilgilerin ardından kürsüye gelen TRT Spikeri Şener Mete, davetlilere Türkçenin doğru kullanımı konusunda açıklamalarda bulundu.
İstanbulda Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylülün, Dil Bayramı olarak kutlandığını söyleyen Mete, Bir devletin uluslar arası ailede saygınlığını sağlayan üç tane temel öğe vardır: Bir tanesi sınırlardır, ikincisi bayraktır, üçüncüsü de dildir. dedi.
Bir ülkenin toprakları içerisinde yaşayan halkın ortak olarak kullandığı dile, ana dil denildiğini kaydeden Şener Mete, Kaşgarlı Mahmutun, ilk Türkçe sözlük olan Divân-ı Lügati t-Türk te, Türkçenin konuşulduğu yerlerle ilgili hazırladığı haritaya göre o dönem Adriyatik Denizinden Çin Seddine kadar Türkçe konuşulduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi.
Mete, günümüzde ise kitle iletişim araçlarıyla, Türkçenin dünyanın dört bir tarafına yayıldığına işaret ederek, UNESCOnun hazırladığı bir rapora göre de dünyada en çok konuşulan 5.nci dilin Türkçe olduğunu kaydetti.Türkiyenin üyeliği kabul edildiğinde, Türkçenin Avrupa Birliği (AB) nin önemli dillerinden biri olacağına dikkat çeken TRT Spikeri Mete, İnsanımız, Türkçenin güzelliğinden haberdar değil. Türkçe bilinci toplumumuzda yaygınlaştırılamıyor. Çeşitli etkenler tarafından dilimiz kısırlaştırılıyor. Karşı değilim ama maalesef öğrenciler, yabancı dilde eğitim veren okullara gitmeye zorlanıyor. Yabancı dille eğitim gören öğrenciler, hem öğrenmek istedikleri dili öğrenemedikleri gibi kendi diline de yabancı kalıyor. Bir dili öğrenebilmek için o ülkede yaşamak gerekir. Kendi ülkenizde başka bir ülkenin dilini öğrenemezsiniz. diye konuştu.
Şarküterinin, domuz ürünleri anlamına geldiğinin altını çizen Mete, işyerlerine yabancı isim verilmesini eleştirdi, Türkçe bilim dili değildir? diyenlere de şu sözlerle tepki gösterdi:Saplantılarla, peşin hükümlerle Türkçenin bilim dili olmadığını kanaatine nasıl varıyorsunuz? 600 bin kelimelik bir söz dünyasından bahsediyoruz. Birileri çıkıp Türkçe bilim dili değildir, diyor. Oysa Türkçenin matematiksel bir yapısı vardır. Türkçe cümle özne, tümleç ve yüklem olmak üzere üç unsurdan oluşur.
Türk Dili ve Güzel Konuşma konulu konferansta Şener Mete, kelime dağarcıklarının zenginleşmesi için kitap okumalarını tavsiye ettiği öğrencilere, uygulamalı olarak diksiyon dersi de verdi. Güzel ve etkili konuşmada, nefesi doğru kullanmanın önemine dikkat çeken Mete, konferansa katılanlara diksiyon egzersizi yaptırdı. Mete, sahneye davet ettiği iki öğrenciye, diyaframdan iyi bir nefesin nasıl alınacağını uygulamalı olarak gösterdi.
Konferansa katılımından dolayı TRT Spikeri Şener Meteye, Kepez Belediye Başkan Vekili Ramazan Eciş plaket, Başkan Yardımcısı Gürsel Kaya da çiçek takdim etti. Mete de Konuşturan Sözlük adlı kitabını Eciş ve Kayaya hediye etti.