Son Haberler
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
Kent Ormanına Kanuninin otağı kuruluyor.
22 Mayıs 2010, Cumartesi - 22:21Antalyalıların, resmi açılışını sabırsızlıkla beklediği 140 dönüm alandan oluşan Kent Ormanının 1. etabında devam eden park çalışmasında sona yaklaşılıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, 7 gün 24 saat kullanılabilecek bir yaşam merkezi haline getirmek istediği Kent Ormanının prestijini, yeni projelerle artırıyor.
Otağın kurulmasına başlandı
Antalya şehrine hakim bir konumda olan Kepezüstündeki mesire alanında, tarihi mirasımız da yaşatılacak. Başkan Hakan Tütüncünün isteği ile Kent Ormanına, Osmanlı otağı kuruluyor. Sakaryadan gelen ustalar tarafında 30 metre kare alanda otağın kurulmasına başlandı. Mesire alanındaki çalışmaları başladığı günden itibaren yakıdan izleyen Tütüncü de, otağın kurulması çalışmalarını da dikkatle takip ediyor.
Kent Ormanı sosyal yaşam merkezi olacak
Başkan Tütüncü, yeniden düzenleme çalışmasıyla, 140 dönüm alanı yeşillendirerek Kent Ormanını, Antalyalıların eğlenebileceği, dinlenebileceği bir sosyal yaşam yeri haline getirdiklerini söyledi. Mesire alanında kır kahvelerinin yanı sıra tarihi güzelliklerin yansıtıldığı mekanları da oluşturmak istediklerine vurgu yapan Tütüncü, bu amaçla Kanuni Sultan Süleymanın Belgratta kurduğu otağın benzerini, Kent Ormanında kurmaya başladıklarının ifade etti.
Antalyalıları tarihle buluşturuyoruz
Otağı kurmakla, hem medeniyetimizin tarihi güzellikleri sergilemeyi hem de nostaljik bir ortamın oluşturulmasını amaçladıklarının altını çizen Kepez Belediye Başkanı, şunları söyledi: Bu çalışmayı, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması adına anlamlı bir katkı olarak görüyoruz. Osmanlı otağı tamamlandığında vatandaşlarımız hem estetik bir ortamda hizmet alma imkanına, hem de tarihi bir ortamı koklayabilme imkanına kavuşmuş olacak. Zaman içerisinde gerek Kent Ortamında gerekse oluşturacağımız yeni mekanlarda tarihimizin, kültürümüzün, köklü medeniyetimizin içerisinden süzülüp gelen güzelliklerini insanlarımıza aktaracağız.
Kent Ormanına büyüklüğüne yakışır açılış.
Tütüncü, Antalyanın önemli bir sosyal yaşam merkezi haline gelecek olan ve 140 bin metre kare alandan oluşan Kent Ormanına, büyüklüğüne yakışır bir resmi açılış yapacaklarını da bildirdi. Devlet büyüklerinin katılımıyla, çok kısa bir zaman içerisinde mesire alanının 1. etabının açılışını gerçekleştireceklerini kaydeden Başkan Hakan Tütüncü, Ana çalışmalar tamamlandı. 15-20 gün içersinde bütün çalışmalar tamamlanarak güzel bir yaşam alanını Antalyaya kazandırmış olacağız. şeklinde sözlerini tamamladı. Bir hafta içerisinde tamamlanması planlanan otağda, Osmanlı Devleti dönemindeki kıraathane kültürün izleri olacak.
Mesire alanında neler var?
Kepez Belediyesi Park ve BahçelerMüdürlüğü tarafından inşa edilen mesire alanının ilk etabında seyirterası, köy pazarı ve kahvaltı alanlarının ve otoparkın alt yapı çalışması tamamlandı. Yürüyüş yollarına taş döşenmesi ve mesire alanını çimlendirilmesi de bitti. Çimlendirilen 140 dönüm alanda piknik masaları konuldu. Seyir terasına da banklar yerleştirildi. Mesire alanında 2 tane küçük süs havuzu ve 2 tane de çiçek tepesi, yürüyüş yolu, çocuk oyun alanı, voleybol ve tenis kortu da bulunuyor. Kent merkezinin, Akdenizin ve Bey Dağlarının en güzel izlendiği Kent Ormanında, İstanbulun tarihi simgelerinden biri olan Pierre Loti kahvesine benzer bir alan da oluşturuldu.