Son Haberler
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
Tütüncüye Afrikadan konuk
4 Mayıs 2010, Salı - 21:24Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi(AKDİM)nin konuğu olarak Antalyada bulunan Nijeryanın Türkiye Büyükelçisi Ahmed Abdülhamid Mallammadori, Başkan Hakan Tütüncüye nezaket ziyaretinde bulundu.
25 yaşında parlamento üyesi seçildikten sonra 1992de Nijeryanın en genç bakanı olduğunu anımsatan Mallammadori, Türkiyenin en genç belediye başkanını ziyaret ettiği için de mutlu olduğunu söyledi.
Yatırım için ülkelerine daha fazla iş adamının gelmesini istemelerine rağmen yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı bunun gerçekleşmediğini kaydeden Ahmed Abdülhamid Mallammadori,
Bu ziyaret, Nijerya-Türkiye arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilere katkı sağlayacaktır. Türkiye Büyükelçiliğinde 2 yıldır görev yapmaktayım. İlk geldiğimde Nijeryaya 7 vize verebilirken, şu anki vize rakamı 70e ulaştı. Nijeryadaki yatırımcıları Antalyaya getirebilmek, yapabiliyorsak Antalyalı yatırımcıları da Nijeryaya götürebilmeyi amaçlıyoruz.
Nijeryanın Ankara Büyükelçisi, ülkesine yaptığı yatırımlardan dolayı da Türk halkına teşekkür ederek, sözlerini şöyle tamamladı: Nijerya halkının, Türkiyeye karşı özel bir ilgi ve sevgisi var. Türkiye Nijerya arasındaki ilişkiler, 14. Yüzyıla uzanıyor. Osmanlı lar, Nijeryaya Afrika dışından gelen ilk yabancılardır. Bu da Türklere karşı özel bir sempati oluşturdu. Bu sevgi o kadar ileri bir düzeydeki bugün Nijeryada çocuklar yabancı bir beyaz gördüğünde Türkler geldi der.
Türkiye-Nijerya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılan bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Başkan Hakan Tütüncü de, Antalyanın, dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri, Kepezin de, şehircilik bakımından yeni gelişen bir ilçe olduğunun bilgisini verdi. Partisinin gençlik kolları genel başkanlığı görevini yaptığı sırada Başbakan Recep Tayip Erdoğanın, Afrika ülkeleri ile ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği önemi yakından bildiğini hatırlatan Tütüncü, Başbakanın, 2007 yılını Afrika Yılı ilan ettiğini, Afrikada 9 olan büyükelçilik sayısını 19a çıkardığını, Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında direkt uçak seferlerini başlattığını bildirdi.Başkan Tütüncü, çeşitli vesilelerle gittiği Afrika ülkelerinde ciddi bir ticari potansiyelin olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Ortak bir geçmişe, ortak bir maziye ve ortak müşterek değerlere sahip olan toplumların birbirleri arasındaki ticari ilişkilerinin aynı zamanda sosyal ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağladığını gördüm. Sayın Büyükelçinin her iki ülkenin yatırımcılarını diğer ülkeye götürme noktasında yapmış olduğu çalışmaları değerli buluyorum. Kültürel ilişkilerin geliştirilmesi de en az ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi kadar önem arz ediyor. Milletimizin o bölgelere kadar eğilmesi, kültür hamlesini orada başlatması da takdire şayandır. Ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerle birlikte her iki ülke arasındaki dostluğun, kardeşliğin pekiştirilmesi hem Afrika hem de Türkiye adına anlamlıdır.