Son Haberler
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
- Kepezli çocuklar uzayı gözlemliyor
Kepezde kat artışı sevinci.
8 Nisan 2010, Perşembe - 17:21Kepez Belediyesi, Ahatlı, Kültür, Yeni Doğan ve Fabrikalar Mahallesinin kuzey bölümünü kapsayan, imar hukukuna uygun, vatandaşların beklentilerini karşılayacak şekilde 2 ile 7 kat arasında kat artışı sağlayan imar plan revizyonu hazırladı. Plan, Kepez Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edildi.
Tütüncü verdiği sözü tuttu.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilçe halkına verdiği hizmet sözlerini bir bir yerine getiriyor. Tütüncü, Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan Mahalleleri ile Fabrikalar Mahallesinin kuzey bölümü ile ilgili kat artışı çalışması yapma sözünü gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Kültür Mahallesi sakinleri kat artışı isteği ile ilgili Başkan Tütüncüyü makamında ziyaret etmişti. Ziyarette Tütüncü, kat artışı ile ilgili imar planı çalışması yapılacağının sözünü mahalle sakinlerine vermişti.
Kat artışı oy birliği ile kabul edildi.
Başkan Tütüncünün isteği ile ilgili bürokratlar ve İmar Komisyonu Üyeleri, üç mahalleyi kapsayan, imar hukukuna ve üst ölçekli planlara uygun, mahkemeden dönmeyecek şekilde, Büyükşehir Meclisinde kabul edilen kat artışıyla ilgili kararlar örnek alınarak, vatandaşın isteğine göre kat artışı ile ilgili imar planı tadilatı hazırlandı.
Üç mahallenin gecekondu kaderini değiştirecek olan imar planı tadilatı da Kepez Belediye Meclisinin Nisan ayı olağan toplantısında görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi. Böylece mülkiyet sorunu çözülen ve gecekondu dokusunun yoğun şekilde bulunduğu Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan Mahallelerinde yaşayanların kat artışı isteği yerine getirilmiş oldu.
Kat artışı vatandaşın beklentisi doğrultusunda hazırlandı.
25 bin ölçekli ve 5 bin ölçekli nazım imar planlarına uygun bir şekilde hazırlanan plan tadilatına göre, üç mahallede, emsal 0.60 olacak şekilde, parsel durumuna göre 2 veya 3 kata kadar, bütün parsellerin birleşmesi sonucunda 7 kata kadar yapılaşmaya izin verilecek.
Başkan Hakan Tütüncü de, Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan Mahallelerinde yaşayanların kat artışı istediklerinin belirterek, bu üç mahallede vatandaşları rahatlatacak, onların beklentilerini karşılayacak yeni bir imar planı çalışması yaptıklarını söyledi. Tütüncü, Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan Mahalle sakinlerinin önünü açacak, rahatlatacak ve beklentilerine cevap verebilecek şekilde, yasalar karşısında yapacaklarının azamisini yaparak, imar planı tadilatını hazırladıklarının altını çizdi.
İmar hukukuna uygun hazırlandı.
İmar revizyonunu, mahkemeden iptal edilmeyecek şekilde hazırladıklarına işaret eden Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, şunları söyledi: Belediye meclislerinin yapmış olduğu her plan tadilatı, hukuk normları karşısında denetime tabi tutuluyor. Bir yerde imar planı tadilatı yapıldığı zaman, mahkemeler nezdinde dava açıldığı vakit denetlenebilir. Bazı yerlerde de idarenin vermiş olduğu kararlar hatalı olduğu zaman, bu kararlar yargı tarafından iptal edilebilir. Bürokratlarımızdan ve İmar Komisyonundaki arkadaşlarımızdan ricamız, vatandaşın beklentilerini karşılayan, yarın, öbür gün herhangi bir şekilde dava açıldığı zaman da bir takım mağduriyetlerin oluşmasına neden olmayacak şekilde bir imar planı revizyonu hazırlanmasıydı.
Yasalar karşısında yapabileceğimizin azamisini yaptık.
Büyükşehir Belediye Meclisinde, kabul edilen kat artışı ile ilgili kararları örnek alarak üç mahalleyi kapsayan kat artışı revizyon imar tadilatını hazırladıklarını anımsatan Başkan Tütüncü, şunları ifade etti: Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğandaki vatandaşlarımızın önünü açacak, onları rahatlatacak, mevcut düzenlemeler karşısında, yapabileceğimizin azamisini ortaya koyma adına burada bir adım attık. İmar Komisyonumuzun, meclise sunduğu rapor karşısında parti gruplarımız olumlu görüşlerini ifade ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Büyükşehir Meclisinde de bu imar revizyonunun geçmesi durumunda da nispeten şu anki duruma göre vatandaşlarımızın sıkıntılarına, problemlerine, beklentilerine cevap verebilecek bir imar düzenlemesini yapmış olacağız. Burada yasalar karşısında yapabileceğimizin azamisini yapmaya çalıştık.
Fabrikalar Mahallesinin kat artışı isteği tamam.
Kepez Belediyesinin Nisan ayı toplantısında sevindirici bir karar da Fabrikalar Mahallesinin 3051 Sokak ile Dumlupınar arasında kalan bölümüyle ilgili alındı. Geçtiğimiz aylarda Başkan Tütüncü, Fabrikalar Mahallesini ziyaret ettiğinde, vatandaşların imar planı tadilatı isteğini karşılayacak bir çalışma yapacaklarını ifade etmişti. Fabrikalar Mahallesinin kuzeyi ile ilgili hazırlanan imar revizyonu da oy birliği ile meclisten geçti. Hazırlanan plan tadilatına göre söz konusu alandaki 0.90 emsal 0.80ne indirildi. Zemin yüzde 20, yukarısı yüzde 80 olacak şekilde 4 kat, parsellerin birleşmesi durumunda ise 7 kat yapılaşmaya izin verilecek. Mahalle halkının isteği olan semt pazarı yeri de imar planı tadilatında ayrıldı.
Bölgenin gelişmesine katkı sağlayacak.
Başkan Hakan Tütüncü, bu imar planı tadilatını, mahalle sakinlerinin uzun zamandır beklediğini dile getirerek, Mevcut şartlar içerisinde yapabildiğimizin en iyisini yaparak, beklentileri elimizdeki imkânlar neticesinde karşılamaya çalıştık. İnanıyorum ki bu plan, o bölgenin gelişmesine katkı sağlayacak bir imar çalışmasıdır. şeklinde sözlerini tamamladı.