“Kepez’de bir devre imza attık”

5 Nisan 2016, Salı - 13:56
“Kepez’de bir devre imza attık”
Başkan Hakan Tütüncü, meclis ve belediye idaresi olarak çok güzel eserler yaparak, bir devre imza attıklarını söyledi.

Kepez Belediye Meclisi’nin, Nisan ayı olağan toplantısında kabul edilen 2 önerge ile birlikte 53 gündem maddesini görüşüldü.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü başkanlığında gerçekleşen toplantıda, görev süreleri dolan encümen, divan kâtibi, meclis başkan vekillikleri ve komisyon üyeliklerinin seçimi yapıldı.
Nisan meclisinin diğer önemli gündem maddeleri Denetim Komisyonu’nun raporu ve 2015 yılı faaliyet raporu oldu.
1 yıl görev yapacak olan meclis divan katibi üyeliklerine Hasan Demir, Ramazan Çakır, meclis başkan vekilliğine Ali Fidan (1.), Hatice Sütçü (2.), encümen üyeliklerine Serhat Demir, İsa Sarpdağ ve Rüştü Peker getirildi. 
1 yıl görev yapacak olan Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar Komisyonu, Mülkiyet Değerlendirme Komisyonu, İsim Tespit Komisyonu, Kentsel Gereksinimler Komisyonu ve Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyelikleri için de açık oy usulü ile seçim yapıldı.

Komisyonlar şu isimlerden oluştu:

Plan ve Bütçe Komisyonu: Ali Fidan (AK Parti), Hatice Sütçü (AK Parti), Mehmet Yarbaş (AK Parti), Muharrem Tufan (MHP), Kadir Ekrem Ersoy (CHP).
İmar Komisyonu: Murat Menzilcioğlu (AK Parti) İsmail Ulusoy (AK Parti), Musa Batu (AK Parti), Adem Çelik (MHP), Servet Yıldız(CHP).
Mülkiyet Değerlendirme Komisyonu: Elif Derya Canbulut (AK Parti), Durmuş Demir (AK Parti), Ali Akdemir (AK Parti),Tevfik Çetinel (MHP), Kadir Zeybek (CHP).
İsim Tespit Komisyonu: Hasan Demir (Ak Parti), Ramazan Çakır,(AK Parti), Dilaver Tanık (AK Parti), Ahmet Sabır (MHP), Kadir Zeybek (CHP).
Kentsel Gereksinimler Komisyonu: Murat Menzilcioğlu (AK Parti), Musa Batu (AK Parti), Ali Akdemir (AK Parti), Adnan Kabaağaç, (MHP), Erdoğan Yarbaş(CHP).
Kadın Erkek  Fırsat Eşitliği Komisyonu: Elif Derya Canbulut (Ak Parti), Hatice Sütçü (Ak Parti) Dilaver Tanık (Ak Parti), Adnan Kabaağaç (MHP), Erdoğan Yarbaş (CHP)

Denetim komisyonundan olumlu rapor

Komisyon üye seçimlerinden sonra Denetim Komisyonu’nun, olumlu görüşlerin yer aldığı 2015 yılı gelir ve giderler ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi için hazırlanan ve tavsiye niteliğinde olan raporu mecliste okundu.
Meclis üyeleri Hasan Demir, İsmail Ulusoy, Elif Derya Canbulut, Ahmet Sabır ve Erdoğan Yarbaş’ın imzaladığı raporda, herhangi bir usulsüzlüğe, belediye ait müdürlüklerin gelir ve giderlerinin incelenmesinde, mevzuata aykırı herhangi bir işleme rastlanılmadığı belirtildi.
Denetim raporunun ardından 2015 yılının faaliyet raporunun görüşülmesine geçildi. Bu süreçte Başkan Hakan Tütüncü, yasa gereği meclis başkanlığı görevini Meclis Başkan Vekili Ali Fidan’a bırakarak, AK Parti grubu sıralarına oturdu.
Tütüncü,  2015 yılı faaliyet raporunda yer alan hizmetlerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. 
Tütüncü, 2015’de açılışı yapılan, temeli atılan yatırımlara, belediyecilik hizmetlerine yer verdiği konuşmasından aşağıdaki şu konuları değindi: 
“Her yıl birbirinden dolu faaliyet raporlarını meclisimize arz etmekten, halkımıza sunmaktan dolayı büyük bir iftihar duyuyoruz. MHP ve CHP’li meclis üyelerimizin yapmış oldukları eleştirileri katkı olarak kabul ediyor; eleştirilerini büyük bir hoşgörü ve saygı ile alıyor ve başımın üzerine koyuyorum.
Birlikte olduğumuz zaman anlam ifade ediyoruz. Yapmış olduğumuz eserleri bütün meclis üyelerimizle yaptık. Kepez’i bugünlere getiren iktidar ve muhalefet meclis üyelerinin vermiş olduğu desteklerdir.
Burada gerçekten iyi bir performans gösteren bürokratlar var. Burada çok özel bir gayreti ortaya koyan idare var. İdarenin her kademesinde çalışanlara teşekkür ediyorum.

Antalya-Ankara arası yeni yol 

2015’te Kepez’de 24 temel atma, 16 tane açılış yaptık.
 2015’te 90 km.si sıcak, 100 km.si sathi kaplama olmak 190 km asfalt çalışması yaptık. 2009’dan bugüne yaptığımız toplam asfalt çalışması 1048 km.dir.
Geçen yıl 75 km yeni yol açtık. 10 binden fazla gecekonduyu hukuki problemlerini çözerek kaldırdık ve 7 yılda 468 km yeni yol açtık. Neredeyse Antalya’dan Ankara’ya varıncaya kadar bir yol açım çalışması yaptık.
7 yılda 603 bin m2, 2015’te 115 bin m2 parke kaldırım çalışması yaptık.

“Kızımı gönül rahatlığı ile parklarımıza götürüyorum”

Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, 2009’dan 2015’e kadar 244 tane yeni park yapmış.  Göreve geldiğimde Kepez Belediyesi’nin 250 civarında parkı vardı.
7 yılda 1 milyon 966 bin 528 m2, 538 bin m2 yeni yeşil alanı Kepez’e kazandırdık. 2015’te 28 yeni park inşa ettik. Kepez’in nüfusunun 500 bin olduğunu düşünürsek her vatandaş başına en az 4 m2 daha yeni yeşil alan armağan etmişiz. Kepez, aktif yeşil alanda açık ara önde olan ilçedir. 
İmara ilişkin sorunlarını çözerek, imar planında yeşil alan gösterilen yerlerin üzerine park yapmış ve vatandaşlarını yeşil alanlarla buluşturmuştur.
CHP Grup Sözcüsü Kadir Zeybek, çocuğumu Kepez’deki parklara göndermem, demiş. 4 yaşındaki kızımı gönül rahatlı ile Kepez’in parklarına gönderiyorum. Kepez’in dışında marka olmuş park da yok.  Antalyalılar, Kent Ormanı, Dokuma Park, seyir terası, gibi nitelikli parkları şehrin diğer merkez ilçelerinde bulamıyor.

“Kepez’i güzel bir şehir yapmada iddialıyım”

Elbette mükemmel değiliz.  Hayatım boyunca Her şeyin en iyisini yaptığımı söylemedim, böyle bir iddiamda olmadı.  Günün 18 saati çalışarak, ekibimi motive ederek, onları çalıştırarak, güzel bir şehir meydana getirmek konusunda iddialıyım.
Zor bir yerde belediyecilik yapıyoruz. Antalya Belediyesi, büyükşehir olduğu zaman çevre yolunun kuzeyindeki problemli yerler Kepez Belediyesi sınırları içerisinde kalmış. Diğer belediyeler, kısa zamanda önemli mesafeler kat ederken Kepez Belediyesi kendi problemleriyle cebelleşmiş durmuş.  Şu an iktidarın, Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği çok müstesna bir dönemi yaşıyoruz.
Düşünerek Büyükşehir Belediye Başkanımızla el ele, gönül gönüle çalışarak, Kepez’e artı değer kazandırmak istiyoruz.

“Canlı yayında ihale yapan belediyeyiz”

Kepez’in merkezine uzak yerleşim yerleri olan Odabaşı, Kızıllı, Fatih, Ayanoğlu, Gazi ve Fatih mahallelerindeki semt spor sahalarımızın yapımı tamamlandı.
Macera Parkımız, Antalya’ya merhaba dedi. Birkaç hafta sonra resmi açılışını yapacağız. İftihar ettiğim Kepez Park Orman’ın temelini attık. Buradan belediye ciddi bir gelir elde etti. Bu projemizin ihalesini, canlı yayında gerçekleştirdik. Antalya’da ilk kez bir belediye, yap işlet devret modeline benzeyen bir ihalesini canlı yayında yapmıştır.

Belediye sinema salonu hizmete açıldı 
Fabrikalar Mahallesi’nde 3 Eylül’de temelini attığımız açık yüzme havuzunun inşası tamamlandı. Önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğiz.
Kepez Park Varsak Kompleksi içerisinde 4 salonlu bir sinema salonu inşa ederek, hizmete açtık. AVM’ler içerisindeki lüks sinemalar artık Kepez için lüks olmaktan çıktı. Erenköy’e etüt merkezi, Göksu’a AKMEK şubesi, Teomanpaşa’ya etüt merkezi açtık.

Gelecek için eğitime yatırım

Belediye başkanı olduğum ilk günden itibaren ilçedeki tüm okulları ziyaret ediyorum. Mesaimin yarısından fazlasını okullarda çocuklarla, gençlerle geçiren bir belediye başkanıyım. Önceliğim, geleceğin Türkiye’sini inşa edecek olan gençlerdir, çocuklardır. Mesaimin dörtte üçünü onlarla birlikte geçiriyorum.
Yol, park, bahçe, binalar yaparsınız, hepsi eskir.  Modern dünyada belediyecilik, yeni bir neslin inşa edilmesini gerekli kılacak çalışmaları yapmakla ölçülüyor.

Kepez’e turizm de geliyor

Turizme katkı sağlayacak, Kepez’i Antalya’ya örnek kılacak çalışmalarımızdan bir tanesi de Varsak’taki antik kent  Lyrboton Kome’dir gün yüzüne çıkarılmasıdır. Antik kenti, arkeopark olarak turizme kazandıracağız. Antik kentin bitki temizliği çalışmasını tamamladık.

4 mahalleye ASM

2015’te Kuzeyyaka, Altınova Sinan, Göksu ve Duraliler mahallelerinde aile sağlığı merkezlerinin (ASM) temelini attık. 4 mahalledeki ASM binalarının yapımı tamamlandı. ASM binaları, bizim yapmamız gereken işler değil. Ama hemşehrilerimizin problemlerini çözmek için bu sağlık merkezlerini inşa ediyoruz.

24 saat Kuran okunacak cami

Güzel bir merkez camisinin temelini 2015’te attık.  Mimarisini ecdadımızdan, Osmanlı’dan aldığımız camimizde, 24 saat canlı Kuranı Kerim ve mevlidi şerif okunacak. Çelebi Sultan Mehmet ismini verdiğimiz camimiz hızla yükseliyor.  İç tefrişatı ve ince işleriyle alakalı ihaleyi yaptık.

2015’in projeleri tamamlandı

Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nin yapımını tamamladık. İç tefrişatı tamamlandı, açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. 2015’te temelini attığımız şefkat ve huzur evinin de inşası bitti, açılışını yapacağız.
Belediye binamızın yanında iftihar etiğimiz belediye sağlık merkezi binamız yükseliyor. Belediye bahçesinde yıktığımız atölye binalarını, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde inşa ettiğimiz yeni binalarına taşıdık. Atölye binalarını kaldırdığımız alanlarda peyzaj ve otopark düzenlemesi yapacağız.

9 okula bilişim sınıfı

Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile Kuzeyyaka’da inşa ettiğimiz sentetik çim futbol sahası hizmete girdi. Tesis, amatör spora hizmet veren bir yer haline geldi. Varsak’ta 112 acil servis istasyonun açılışını yaptık. Okullarımıza bilişim sınıfı açıyoruz. Geçtiğimiz yıl 3 okulda açtık. Bu yıl da 6 okula daha bilişim sınıfı kuruyoruz.

35 bin  Kepezliye tapu

2015’te yaptığımız en önemli imar çalışması, Altınova’nın 30 yıldır devam eden imar problemini 6 yıl süren bir mücadelenin sonunda çözmemizdir. İmar planlaması ve 18 imar uygulaması, belediyemizin çalışanları tarafından yapıldı. 2015’te Kütükçü ve Fevzi Çakmak mahallerinde örnek bölgesel imar planı çalışması yaptık. Bölgedeki askeri alanın problemini çözdük. Alan içerisinde 2000 yılında yıkılan 120 gecekondu sahibi tapularını alamamıştı. Tapu hakları ölen 120 vatandaşımızı, imar düzenlemesi ile yeniden tapu sahibi yaptık. 7 yılda 35 bine yakın tapu tahsisi yaptık. Yıllardır problemi çözülemeyen 2B problemi çözüldü, 10 binden fazla kişi 2B tapularını aldı.
Eğitim kampüsü ve bölge hastanesinin imar planı çalışmalarını tamamlayıp, arazilerin devrini bakanlıklara yaptık.

En büyük Vakıf takası

En büyük Vakıf takasını 2015’te yaptık. Yaklaşık 23 milyonluk resmi değeri olan takası, Vakıf Meclisi’nde onaylandı. Takas, Mili Emlak Genel Müdürlüğü’nde. Burada onaylandıktan sonra takas, Başbakanlığa gönderilecek. İmzalandıktan sonra 5 bine yakın vatandaşımız tapularına kavuşmuş olacak.

223 bin kişiye kültür ve sanat

Şehirleşme bakımından kültürel faaliyetler çok önemli. Kepez’de, 2015 yılı içerisinde 560 kültür ve sanat etkinliği yapıldı. 70 bin kişiye ücretsiz tiyatro izlettirdik. 4 bin 390 öğrencimiz bilgi evlerinden faydalandı. 2904 hemşehrimize  AKMEK’te, sanat ve meslek kursu verdik.
223 bin vatandaşımızı kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturduk. 11 bin öğrencimize ücretsiz sinema izlettirdik. 12 bin öğrencimize ücretsiz trafik eğitimi verdik. 18 bin kez okul ve cami temizliği yaptık. 343 kişiyi hasta konuk evinde misafir ettik. 24 adet doğa yürüyüşü yaptık. Ramazan’da 66 mahallede iftar verdik. 100 binden fazla Kepezli hemşehrimizle iftar sofrasında buluştuk.

18 bin yaşlıya evde bakım ve sağlık hizmeti

5200 kişiye sağlık taraması yaptık. 3 bin 762 kişiye diyetisyen hizmeti verdik. 18 bin 327 yaşlımıza, evde sağlık hizmeti sunduk. 4 bin öğrencimize spor okulu hizmeti verdik.  12 bin vatandaşımız olimpik yüzme havuzundan yararlandılar. 14 bin öğrencimize yetenek taraması yaptık.
Gelir’de yüzde 89’u gerçekleşme oranını yakaladık. 2015’te giderde gerçekleşme oranı yüzde 83,45’dir. Dengeli, programlı bir mali performans sergiledik.

İktidar, Büyükşehir ve Kepez işbirliğindeki yatırımlar

Merkezi idare, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi önemli aktörlerdir.  Şehirler üçlü olurlarsa güçlü olabilmenin yollarını bulabiliyorlar. Üçlü olmadıklarında güçlü olmanın yollarını bulamıyorlar. Dolayısıyla göre süremizde Kepez’e merkezi idarenin çok önemli kazanımlarını getirdik. Bunların başında 350 yataklı Kepez Devlet Hastanesi,  Özgecan Aslan Gençlik Merkezi, Varsak Polis Merkezi, Mehmet Akif Mahallesi çok amaçlı spor salonu, Ahatlı Mahallesi 50 ünitelik Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, İlim Yayma Cemiyeti yurt binası, Varsak Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, Kepez Bilim Merkezi, 15 mahalleye doğalgaz, Altınova’da ki 60 metrelik EXPO yolu, Kepezaltı-Santral kentsel dönüşüm projesi geliyor.

Okul sözleri tutuldu

Okullarla alakalı önemli çalışmalar yaptık. Akdeniz Sanayi sitesinde Endüstri ve Meslek Lisesi’nin temelini attık. Gülgün Nihat Ömür Okulu’na söz verdiğimiz ek bina yapıldı. Fevzi Çakmak Mahallesi’ne 24 derslikli ilkokul ve 16 derslikli Spor Lisesi inşa edildi. Fatma Nur Çelik İmam Hatip Ortaokulu, Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Ortaokulu ve Çamlıbel Anadolu Lisesi, tamamlanarak hizmete girdi.

Kubbede hoş sedalar bıraktık

 Her şeyin en iyisini yaptığını iddia eden bir belediye başkanı değilim. Ama iyi niyetliyim. İyi şeyler yapmaya çalışıyorum. Devletin kasasında, kesesinde gözümüz olmadı. Kör kuruşu çok şükür boğazımızdan geçmedi. Bundan sonrada geçmeyecektir.
 Hepimiz ölümlüyüz. Yarını olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Her an her şey olabilir. Önemli olan baki kalan kubbede hoş bir seda bırakabilmektir. Bu meclis, bu belediye idaresi, güzel eserler bıraktı. Bir devre, bir döneme imza attığı kanaatindeyim. Millete hizmet bayrak yarışıdır. Bugün biz iktidardayız yarın CHP, MHP iktidar olabilir. Önemli olan millete hizmet etmektir. Büyük hayaller kurarak, dostluğumuzu, kardeşliğimizi sürdürerek çalışmalarımızı devam ettirmeliyiz.”
Tütüncü’nün konuşmasından sonra 2015 yılı Faaliyet Raporu, oy birliği ile kabul edildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”