Son Haberler
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
Kepez Yörüklere sözde değil özde sahip çıkıyor
25 Ocak 2012, Çarşamba - 19:04Kepez Belediyesinin, Yörük-Türkmen kültürünü yaşatacağı parkın yapımına, ihale süreci ve yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasından sonra başlandı. Yörük Parkı, Barış Mahallesinde kent merkezinin kuş bakışı izlenebildiği 6 bin 400 metrekarelik alana inşa ediliyor. Parkta, yerleşik hayat tarzını benimsedikten sonra günümüzde sayıları azalan Yörüklerin, yaylak-kışlak hayatı yaşatılacak.
Yörük kültürü yaşatılacak
Parkın inşasının başlaması nedeniyle bir açıklama yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kültürlerini yaşatmaya yönelik proje çalışmalarıyla Yörüklere, sözde değil, özde sahip çıktıklarını söyledi. Göreve geldiği ilk günden itibaren Yörük kültürünün yaşatılması ve geleceğe taşınmasına yönelik çalışmalara destek verdiğini kaydeden Tütüncü, Yörük-Türkmen kültürü, bu toprakların öz ana kültürüdür. Bu ana kültürü geleceğe taşımalıyız. Bu bakımdan bizden önceki dönemde tahsisi yapılan ama herhangi bir çalışma yapılmayan araziye, Yörük kültürünün yaşatılacağı güzel bir park yapma kararı aldık dedi.
Nisanda bitirilecek
Başkan Tütüncü, ihalesinin yapılmasının ardından inşasına başlanılan Yörük Parkının, Nisan ayı içerisinde bitirileceğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: Yörüklerin, kültürlerini yaşatabilecekleri bir parkı Antalyaya kazandırmış olacağız. Söz verdiğimiz zamanda ihalesini yaptık; söz verdiğimiz tarihte de inşaatına başladık. İnşallah söz verdiğimiz tarihte de bitireceğiz. Yörük Parkı, bu toprakların öz kültürünü anlatan, geleceğe taşıyan ve tanıtan güzel bir tesis olacak. Tütüncü, Nisan ayı içerisinde parkı tamamlayıp Antalya Yörükler Derneği ne tahsis edeceklerini de sözlerine ekledi.
Parkta neler var?
Kıl çadırı, kilim ve hasır gibi göçebe geleneklerinin sergileneceği parkta, bir tane sosyal tesis ile Yörük kültürüne has imalatların yapılacağı iki tane atölye yer alıyor. Antalya kent merkezinin kuş bakışı görülebildiği ve küçük bir vadinin içerisine yapılacak olan park alanında bulunan mağaralarda ise otantik oturma yerleri oluşturuluyor. Yine tüm alan akşamları aydınlatılıp, park güvenli bir hale getiriliyor. Bilindiği üzere, bir önceki dönemdeki belediye yönetimi tarafından parkın yapılacağı arazi, Antalya Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğine tahsis edilmiş, ancak parkın yapımına başlanılamamıştı.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, geçtiğimiz yıl düzenlenen Yörük Türkmen Şenliğinde, 3 yıldır yapılamayan Yörük Parkını inşa ederek, derneğe tahsis etme sözü vermişti.