Son Haberler
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
Kurtcephe Teknolojiyi Dünyaya taşıyoruz
20 Ocak 2012, Cuma - 22:14Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde Üniversitelerin Toplum ve Devlet Hayatındaki Yeri ve Önemi ile ilgili konferans verdi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün kültür ve sanat şehri olarak işaret ettiği Kepezde her gün farklı bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Yeni yılla birlikte kapılarını açan Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde çeşitli konserlerden, tiyatro oyunlarına, sergiden konferansa kadar bir çok etkinlik düzenleniyor. Son olarak Üniversitelerin Toplum ve Devlet Hayatında ki Yeri ve Önemi ile ilgili konferans düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephenin konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Kepez Belediyesi Başkan Vekili Serhat Demir, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde, Akdeniz Üniversitesi olarak Antalyaya ve de ülkeye kattıkları değeri anlatan Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Türkiye de ilk çift kol naklini gerçekleştirdiklerini söyledi. Cihan Topal isimli vatandaşa çift kol nakli yaptıklarını dile getiren Kurtcephe, başarıyla gerçekleştirilen nakil operasyonunun dünyada sadece dört üniversite tarafından yapılabildiğini, bu anlamda da Avrupanın önüne geçtiklerini bildirdi.
İlk kez 2006 yılında hayata geçen Teknokent ile teknolojik bir çok çalışmaya da imza attıklarını ifade eden İsrafil Kurtcephe konuşmasında şunları kaydetti: Akdeniz Üniversitesinde göreve başladığım yıl sadece 5 adet olan mühendislik fakülte sayısını, teknoloji olmadan ilerleme olmaz, düşüncesiyle 12ye çıkardık. Bununla birlikte Teknokentte teknoloji araştırmalarına başladık. Çalışanların güvenliği ve teknoloji casusluğunun önüne geçebilmek için, adını basında duyurmadığımız pek çok teknoloji ürünü geliştirdik. Örneğin, 20ye 20 ebatlarında pike teknolojisiyle üretilen küçük bir cihazla, oda sıcaklığını birkaç dakika içinde 37 dereceye kadar çıkardık. Bu cihazın üretimiyle birlikte klasik klimalar yakın zamanda tarih olacaktır. Cep ısıtıcı olarak adlandırılan bir başka cihaz ile eksi 20 derecede bile insan ısısını kolaylıkla 36 derecede tutabildik. Bu teknoloji zor koşulda vatanı için mücadele eden askerlerimize büyük bir avantaj sağlayacak."
" Bu teknolojik gelişmelere imza atan 17 yazılım şirketini Teknokent çatısı altında tek bir yapı altında topladık. Hollandanın demir yolu ağının kontrolünü sağlayan elektronik yazılımı bu şirketlerimiz yaptı. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi kampüsü göl başında, denemesini yaptığımız insansız uzay aracında da başarılı olduk. Ve yakın gelecekte Antalyada üretilen insansız uzay araçları, Türkiyenin güvenliğine yönelik çalışmalar için uzayda yerini alacak.
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe, bu gibi daha bir çok teknolojik ürüne sahip olduklarını ve önümüzdeki günlerde bu cihazların günlük hayatımızda yer bulacağını söyledi. İsrafil Kurtcephe, bilim yuvaları olan üniversitelerin çalışmalarının, ülkenin geleceğinde son derece önemli olduğunu belirterek, Akdeniz Üniversitesi olarak Antalya ve de Türkiye için bir çok başarılı çalışmaya imza atmış olmanın huzurunu yaşadıklarını kaydetti.
Kepez Belediyesi Başkan Vekili Serhat Demir, konferansın ardından İsrafil Kurtcepheye çiçek vererek, bilgilendirme konuşmasından dolayı teşekkür etti.