Son Haberler
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
AKMEKte Bulaşıcı Hastalıklar semineri
18 Ocak 2012, Çarşamba - 21:23Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kültür ve sanat etkinliklerin tüm hızıyla devam ettiği ilçede, özellikle ev hanımlarını bilgilendirmeye yönelik seminerlere de büyük önem veriyor.
2012 kültür ve sanat yılı olacak diyen Başkan Hakan Tütüncü, her hafta birden çok etkinliğin hayata geçirildiğini bildirdi. Başkan Hakan Tütüncü, Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde hemen hemen her akşam birbirinden farklı kültür ve sanat etkinliklerine yer verdiklerini belirterek, bununla birlikte halkı, özellikle de ev hanımlarını bilgilendirmeye yönelik seminerlere büyük önem verdiklerini söyledi.
1 Nolu Ana Çocuk Sağlığı Merkezinde görevli hemşireler tarafından AKMEK Sakarya Kurs merkezinde verilen Bulaşıcı Hastalıklar ve Korunma Yolları konulu seminere, Kepezli ev hanımları büyük ilgi gösterdi.
AKMEKte 200 ev hanımına seminer
Yaklaşık 200e yakın ev hanımının katıldığı seminerde bulaşıcı hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları ile ilgili bilgiler veren 1 Nolu Ana Çocuk Sağlığı Merkezinde görevli hemşire Hülya Kaya, Bulaşıcı hastalıklar sık ve yaygın görülerek, hastalıklara, sakatlıklara ve hatta ölümlere yol açabilir. Ancak gerekli önlemler alınarak ve aşılama yapılarak bu hastalıkların çoğundan korunmak mümkündür. dedi.
Bulaşıcı hastalıklar ve korunma konusunda bilgi ve tutum kazanmanın bu hastalıkların önlenmesinde büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Hülya Kaya, şunları söyledi: Bulaşıcı hastalıklardan korunmayı başarabilmek için vatandaşlarımızın hastalıkları tanıması, belli bir bilgi seviyesine ulaştırılması ve hastalıklara karşı farkındalık oluşturulması gerekir. Kepez Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü proje ile mümkün olduğunca vatandaşlarımızda hastalıklara karşı bir bilinç oluşturmaya ve onları uyarmaya çalışıyoruz.
Bulaşıcı hastalıklara karşı hasıl korunmalıyız?
Hülya Kaya bulaşıcı hastalıkların temel olarak su ve besinlerle, hava yolu, deri yolu ve cinsel yolla bulaştığını belirterek, belirtilerinin farklılık gösterdiğini söyledi. Genel olarak yüksek ateş, halsizlik, öksürük, balgam, burun akıntısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler görüldüğünü dile getiren Hülya Kaya, hastalığa karşı alınacak önlemlerinde farklılık gösterdiğini bildirdi. Başta el temizliği olmak üzere, kişisel temizlik bulaşıcı hastalıklardan korunmada büyük önem taşır. diyen Kaya, çok basit bir önlem olarak öksürürken, aksırırken ağzın kapatılması sayesinde birçok hastalığın yayılmasının önlenebileceğini kaydetti. Aşı ile korunmanın daha kolay ve ucuz olduğunu belirten Hülya Kaya, Verem, boğmaca, difteri, tetanos, kızamık, kabakulak, Hepatit B, menenjit ya da çocuk felci gibi hastalıklar aşıyla engellenebilir.
Bu hastalıklar kolaylıkla önlenebilir olmasına rağmen, önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bakanlığımız aşı konusunda önemli kolaylıklar sağlayarak, rutin aşı takviminde belirtilen aşıları ücretsiz olarak yapmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastalık oluşmadan aşı ile korunmaktır. Aileler çocuklarının ilk aşısından sonra verilen aşı kartını düzenli olarak takip ederek, aşıları zamanında yaptırmalıdır. Bu sayede bebeklikten itibaren hastalıkların önüne geçilerek sağlıklı gelecek nesillere ulaşılabilir.