Son Haberler
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
Erdem Bayazıt Kültür Merkezi Antalyanın hizmetinde
6 Ocak 2012, Cuma - 21:21Kepez Belediyesi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi, Kaleiçi evleri rölyef sergisiyle Antalyalıların hizmetine sunuldu. Başkan Hakan Tütüncü, teknik ve mimari bakımdan Antalyanın en şık kültür merkezini yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Sakarya Bulvarı Yeni Mahallede yapımı tamamlanan ve Kepezin ilki olan Selçuklu yıldızı temalı Erdem Bayazıt Kültür Merkezi, mimari yapısına uygun bir sergi açılışıyla, ilk sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Sanatçı Şeyma Candanın, Hayallerde Kalan Kaleiçi adlı rölyef sergisiyle, Kepezin ilk kültür merkezi, kültürel ve sanatsal etkinliklere kapılarını açtı.
Serginin açılış törenine Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Başkan Hakan Tütüncü, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, bazı mahalle muhtarları ve sanatçılar katıldı.
Hayalimizi gerçekleştirdik
Törende bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, rölyef sergisi ile hizmete giren kültür merkezinin resmi açılışını, önümüzdeki günlerde yapacaklarını belirtti.
Adaylık sürecinde Kepezde, kültür merkezi olmaması eksikliğini gördüğünü anımsatan Tütüncü, Belediye başkanı olduktan sonra bir çay bahçesinde, gecenin ilerleyen bir vaktinde, beyaz kâğıdın üzerine Selçuklu yıldızı, yıldızının içerisine de bir kültür merkezi çizdim. Şimdi hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. diye konuşu.
Neden Selçuklu yıldızı?
Başkan Tütüncü, kültür merkezini, neden Selçuklu yıldızı temalı yaptıklarını ise şu şekilde özetledi: Antalya, bir Osmanlı şehri olmasının çok ötesinde Anadolu Selçuklularının önemli bir merkezidir. Selçuklu Devleti, iki tane devlet arması kullanmıştır. Bir tanesi çifti başlı kartal, ikincisi ise 8 köşeli Selçuklu yıldızıdır. Çift başlı kartal gücü, kudreti; Selçuklu yıldızı ise adaleti sembolize ediyor. Selçuklu yıldızı, aynı zamanda bizim inancımıza göre Cennetin 8 tane kapısını simgeler. 8 köşeli Cennete kavuşabilmenin en önemli yolu da adaletten geçer. Antalyanın, Anadolu Selçuklu Devletinin izlerini taşıyan bir yerleşim yeri olması, uçaktan bakıldığında güzel bir Kepez yıldızı olsun isteği ve Kepezi bu tür yatırımlarla yıldızlaştıralım anlayışıyla kültür merkezinde 8 köşeli Selçuklu yıldızı figürünü esas aldık.
7 gün 24 saat çalışan bir merkez olacak
Antalyanın, hem teknik, hem mimari bakımdan en şık kültür merkezini yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu merkezde, çok farklı kültürel yapının inşası noktasında önemli çalışmalar yapacağız. Bu tesis, haftanın yedi günü, 24 saat çalışan, kültür ve sanat noktasında kente kazançlar sağlayan bir merkez olacak. Kültür merkezinde tiyatrodan sergiye, konferanstan sinemaya kadar birçok etkinlik gerçekleştireceğiz.
Hayallerde kalan Kaleiçi
Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, kültür merkezinin yanında, özellikle yaz aylarında spor, kültür ve sanat etkinliklerinin yapılacağı, 36 bin kişilik Antalyanın en büyük meydanını da yaptıklarını bildirdi.
Tütüncü, konuşmasını, Kepez, Antalyanın bütün sanatkârlarına kapılarını ve gönlünü sonsuza kadar açmıştır. sözleriyle tamamladı.
Daha sonra, Kaymakam Özyiğit ve diğer davetlilerle birlikte kurdeleyi keserek, Hayallerde Kalan Kaleiçi rölyef sergisinin açılışını yapan Tütüncü, Hayallerimizde kalan Antalyadan izler taşıyan rölyef sergisine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. dedi.
Sanatçı Şeyma Candan da, sergiyi gezen Özyiğit ve Tütüncüye, rölyef çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Candan, sanata olan hassasiyetinden ve Kepeze, Antalyaya böyle bir kültür merkezi kazandırmasından dolayı Başkan Tütüncüye teşekkür etti.
Konuklarına kültür merkezini gezdirdi
Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, serginin açılışının ardından Kaymakam Özyiğit ve diğer konuklara Erdem Bayazıt Kültür Merkezini gezdirdi. Tütüncü, 500 kişilik salon (12 engelli koltuğu bulunuyor), yangın perdesi bulunan 265 m2 alanıyla Antalyanın en büyük sahnesi, fuaye alanı, kulisler, idare ofisleri, sınıflar, engelli asansörü hakkında konuklarına teknik bilgi verdi.
Heyet, kültür merkezinin yanındaki meydan alanında da incelemelerde bulundu. Erdem Bayazıt Kültür Merkezindeki rölyef sergisi, 20 Ocaka kadar gezilebilecek.
Meydan düzenlemesi, su havuzu, otopark, yeşil alan ve dinlenme alanlarıyla birlikte kültür merkezi, 10 bin m2lik bir alan üzerine inşa edildi. Sakarya Bulvarı Emek Mahallesine yapılan tesiste, 500 kişilik çok amaçlı salon, (8 kişilik engelli koltuğu bulunuyor), kütüphane, 265 m2lik sahne, sergi ve fuaye, dinlenme ve VİP odası, idari ofis, sanatçı girişi, kulis odaları ve kafeterya, özürlü asansörü, derslikler, öğretmen odası bulunuyor.