Son Haberler
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
Kepez BelediyesindenŞeb-i Arus Gecesi
13 Aralık 2011, Salı - 20:06Kepez Belediyesi ve Antalya Konyalılar Derneği yaptıkları işbirliğiyle, Hz. Mevlananın vuslatının 738. yıl dönümünde Şeb-i Arus töreni düzenliyor.
1-17 Aralık tarihleri arasında, başta Konya olmak üzere Anadolunun bir çok yerinde Hz. Mevlananın 738. vuslat yıl dönümü nedeniyle kutlanan Şeb-i Arus etkinlikleri, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün girişimleri sonucu Kepezde de hayat buluyor. Şeb-i Arus gecesi, 14 Aralık Çarşamba günü Kepez Belediyesi Spor Salonunda saat 20.00da başlayacak.
Konya Mevlevileri Şeb-i Arus gecesinde
Başkan Hakan Tütüncü, başta Konya olmak üzere Anadolunun bir çok ilinde Hz. Mevlananın ölüm yıl dönümü nedeniyle Şeb-i Arus gecesi düzenlendiğini belirterek, bu yıl Kepez Belediyesi ve Antalya Konyalılar Derneği işbirliğiyle Şeb-i Arus gecesini Kepeze de taşıdıklarını söyledi.
Başkan Tütüncü, katıldığı bazı açılış yada etkinliklerde Sema gösterilerine yer verildiğini, ancak bu gösterilerin gerçek Sema gösterileriyle örtüşmediğini, bu nedenle de Hz Mevlananın 738. vuslat yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek olan Şeb-i Arus gecesinde, gerçek sema gösterisine yer vermek istediklerini bildirdi. Başkan Tütüncü, semazen sanatını hakkıyla icra eden Konya Mevlevi topluluğunun, Şeb-i Arus gecesinde Antalyalılara keyifli anlar yaşatacağını düşündüklerini bildirdi.
Tütüncü, 14 Aralık Çarşamba günü saat 20.00de tüm Antalyalıları, Kepez Belediye Spor Salonuna Şeb-i Arus gösterilerini izlemeye davet etti.
Hz Mevlananın vasiyeti
Yaşamını "Hamdım, piştim, yandım" sözleriyle özetleyen Mevlana, ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah a kavuşacaktı. Onun için Mevlana ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen "Şeb-i Arus" diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.