Son Haberler
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
Kepez Antalyanın en yeşil ilçesi oluyor
28 Kasım 2011, Pazartesi - 19:57Kepez Belediyesi, ilçe halkına daha yeşil bir şehirde yaşama hakkı sunmak amacıyla, yeni binaların bahçelerine ağaç ve süs bitkisi dikilmesini zorunlu hale getirdi.
Kepez Belediyesi, 1980li yıllardan itibaren turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte hızla betonlaşan Antalyanın, ihtiyaç duyduğu yeşil alanla ilgili örnek bir çalışma başlattı.
İlçede, yeni yapılan binaların bahçelerine, Büyükşehir İmar Yönetmeliği kapsamında, ağaç ve süs bitkisi dikilmesi zorunlu hale getirildi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, bu uygulama ile yeni yol açılması, tapu tahsisi, kat artışına yönelik imar planı tadilatı ve vizyon projelerle şehir kimliği kazandırdığı ilçeye, betonun değil, estetiğin ve yeşil dokunun egemen olmasını amaçlıyor.
85 binanın bahçesine 750 adet ağaç
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün isteği ile başlatılan uygulama ile iskân işlemi sırasında yeni binaların bahçelerine, arsa alanının 50 metre karesi için 1 ağaç, ortalama 9 adet ağaç ile 9 adet süs bitkisi dikiliyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü koordinasyonunda yapılan uygulamada şu ana kadar, 85 binanın bahçesine 750 adet ağaç ile 750 adet süs bitkisi dikildi.
Hangi ağaçlar ve çiçekler dikiliyor
Binaların çevre düzenlemesinde oya ağacı, nitida, jakaranda, süs eriği, portakal, limon ve zeytin ağaçları ile bodur pitos, mor telgraf, sürünücü begonvil, kana, akşamsefası ve gül gibi süs bitkileri kullanılıyor. Uygulama kapsamında binaların bahçe ve otopark girişleri ise çiçekli sarmaşık türleri ile güzelleştiriliyor. Ağaçların ve süs bitkilerinin dikimi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelinin kontrolünde yapılıyor.
Müteahhitler de projeye destek veriyor
Kepezli müteahhitler de, yaptıkları binalardaki yaşam kalitesini artıracak olan ağaç ve süs bitkisi dikilmesi projesine destek veriyor. Müteahhit İsmail İltemir de Varsak Karşıyaka Mahallesinde inşa ettiği binanın bahçesine elleriyle ağaç dikti.
Portakal kokusu özlemi giderilecek
Başkan Hakan Tütüncü de, başlattıkları bu uygulamayla ilçe halkına daha yeşil bir Kepezde yaşama hakkı sunacaklarını söyledi. Antalyalıların, portakal kokusunu özlediğine dikkat çeken Tütüncü, Bu uygulama ile Antalyalılara, özlemini duydukları portakal kokusunu yeniden yaşatacağız. Hemşehrilerimize, çiçek kokuları içerisinde, betonun değil yeşil dokunun hâkim olduğu alanlarda yaşama şansı sunacağız. Çocuklarımıza da, daha yeşil bir çevrede büyüme hakkı vereceğiz. ifadesini kullandı.
Yeni Kepez beton değil yeşil oluyor
Yeni yolların açılması, tapu tahsisi ve kat artışına yönelik imar planı tadilatı çalışmaları sonucu ilçede yeni bina yapımının artığına dikkat çeken Tütüncü, yeni binaların bahçesine ağaç dikme projesiyle Kepezin şehir kimliğine, betonun değil, yeşil dokunun hâkim olacağının altını çizdi.
Başkan Tütüncü, göreve başladıkları günden bugüne kadar 717 bin m2 yeşil alan kazandırdıkları Kepezin, bu uygulama ile birlikte Antalyanın en yeşil ilçesi haline geleceğini de sözlerine ekledi.