Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepezden Antalyaya en büyük vizyon proje
9 Ağustos 2011, Salı - 22:21Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Merkezinde düzenlenen toplantı ile Yeşiltepe Mahallesine yapılacak olan Kepez Belediyesi Kongre ve Sergi Merkezinin ulusal mimari proje yarışmasının sonuçları açıklandı.
Kepez Belediyesinin, aldığı meclis kararı sonrası Mimarlar Odası (MO) Antalya Şubesi işbirliği ile düzenlenen proje yarışmasını, Orta Doğu Teknik Üniversitesinden bu yıl mezun olan Antalyalı Sadık Gökhan Ekinci ve arkadaşlarının hazırladığı proje kazandı.
Toplantıya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kocaağa ve yarışmanın birincisi Sadık Gökhan Ekinci katıldı.
Türkiyeye örnek yarışma
MO Antalya Şube Başkanı Aydın, Kepez Belediyesinin meclis kararı ile MOnun koordinasyonunda yapılan bu yarışmanın Türkiyeye örnek olduğunu söyledi. 21 Mayıstaki projenin tanıtım toplantısında, Bu yarışma, sivil toplum örgütleri ile belediyelerin kent için neler yapabileceğine en güzel örnektir ifadesini kullandığını anımsatan Aydın, Bu örneğin bugün meyvesini görmüş olduk. dedi.
51 proje katıldı
21 Mayısta başlayan yarışma sürecinin, projelerin teslim edildiği 29 Temmuzda sona erdiğini belirten Osman Aydın, Yarışmanı jürisi, geceli-gündüzlü dört günlük bir çalışma sonucunda dereceye giren eserleri belirledi. Yarışmaya, 51 proje katıldı. 2 eser, yarışma şartnamelerine uymadıkları için elendi. 49 proje içerisinden jüri birinciyi belirledi. ifadesini kullandı. MO Başkanı Aydın, birinci eseri belirleyerek, Kepez Belediyesi ile birlikte Antalyanın gereksinimi olan bir kültür merkezini kente kazandırılmasıyla ilgili ilk adımı attıklarını bildirdi.
Metruk araziyi Antalyaya kazandırdık
Hakan Tütüncü de, bu yarışmada, kenti yönetenler olarak el ele verdikleri zaman, kent için güzel eserleri yapabileceklerini görmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti. İmar planı yapılmasına rağmen 18 uygulaması çözülemediği için projenin yapılacağı Orman Ürünleri Sanayi (ORÜS) arazisinin, şehrin merkezi noktasında16 yıldır metruk bir halde bulunduğunu anımsatan Tütüncü, Göreve geldikten sonra önceliklerimizden bir tanesi bu alanın halkımıza, şehrimize kazandırılması oldu. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bu alana, Antalyaya şehircilik noktasında katkı sağlayacak, çok amaçlı bir sosyal donatı yapma kararı aldık. diye konuştu.
Meclis kararı ile proje yarışması
Bu alanda, Antalyaya yakışır güzellikte bir kongre ve sergi merkezi yapmayı arzuladıklarını dile getiren Başkan Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: İstedik ki bu projede ortak aklı harekete geçirelim. Bunu da MO Antalya Şubesi ile yapalım. Bu düşüncemizi MO Antalya Şubesi Başkanı Osman Aydın ile paylaştık. Kendisi de bize elinden gelen bütün kolaylığı gösterebileceğini, bu konuda taşın altına elini koyabileceğini, Antalya ve Kepez için gönül rahatlığı ile mesai harcayabileceğini ifade etti. Bundan dolayı bizim mutluluğumuz iki kat daha arttı. El ele vererek, güzel bir iş yapabileceğimiz noktasında umutlarımız büyüdü. Türkiyede bir ilki gerçekleştirdik. Bu yarışmayı Kepez Belediye Meclisinden karar alarak, MO ile birlikte yaptık.
49 proje de birbirinden güzel
Tütüncü, ele ele, gönül gönüle verildiğinde, kenti idare edenlerin bir nokta üzerinde durduklarında, güzel işleri birlikte yapabilecekleri bu yarışmada görüldü. Jürinin, titiz bir çalışma neticesinde, 49 proje içerisinde, dereceye giren eserleri belirlediğini söyleyen Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, yarışmaya katılan 49 projenin de birbirinden güzel çalışmalar olduğunu vurguladı.
Yapımı 2012de başlayacak
Kongre ve sergi merkezinin yapımına 2012 yılında başlanılacağını belirten Tütüncü, şunları söyledi: Şimdi detay projelerle ilgili çalışmalar başlayacak. 2012 başında da bu projenin ihale sürecini bitirmiş olarak inşaata başlamayı planlıyoruz. Bu tesisi. 1 yılda tamamlamayı ve Antalyalıların hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Antalyanın çok önemli bir ihtiyacını karşılayacak bir yatırım ve vizyon proje olacak. Kepez, uzun zamandır Antalyanın arka bahçesi olarak nitelendirilmişti. Şu an gelmiş olduğumuz noktada diğer ilçelerden ziyaretçi çeken çok eserin kazandırıldığı bir ilçe haline geldi.
Başkan Hakan Tütüncü, karşılıklı saygı, işbirliği içerisinde Antalyayı öne çıkaran bu çalışmaya katkılarından dolayı MO Başkanı Aydına yönetim kuruluna, jüriye ve yarışmaya katılanlara teşekkür etti. Tütüncü, Aydına ve Sadık Gökhan Ekinciye çiçek de takdim etti.
Kepez Belediyesi Kongre ve Fuar Merkezi, Yeşiltepe Mahallesinde, belediyeye ait 19 bin 028 m2lik alana inşa edilecek. Merkezde fuarların, kongrelerin, toplantıların yapılacağı 2000 kişilik ve 500 kişilik çok amaçlı salonlar, cafe, restoran, evlendirme memurluğu, seyir balkonu ve 81 araçlık oto park bulunuyor.
Yarışmanın 1.sine 35 bin TL, 2.sine 25 bin TL, 3.süne 15 bin TL, mansiyona da 7 bin 500 TL ödül verildi.
Antalya Kepez Belediyesi Kongre ve Sergi Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Sonuçları:
1. ÖDÜL
SADIK GÖKHAN EKİNCİ / Mimar - Ekip Başı
DOĞUŞCAN ALADAĞ / Mimar
MURAT TAŞ / Mimar
2. ÖDÜL
ALPER ÖDEN / Mimar
MELİKE ÖDEN / Mimar
3. ÖDÜL
MURAT AKSU / Mimar
UMUT İYİGÜN / Mimar
1. MANSİYON
KEREM ÇINAR / Mimar
GÖRKEM RABİA KANAT / Mimar
2. MANSİYON
ÖZKAN GÜLAĞAÇ / Mimar - Ekip Başı
ECE GÜLAĞAÇ / Mimar
İLKAY GİRGİN / Mimar
3. MANSİYON
HAKAN EVKAYA / Mimar - Ekip Başı
KUTLU İNANÇ BAL / Mimar
CENGİZ GÜNDEMİR / Mimar
4. MANSİYON
MURAT ŞAHİN / Y.Mimar
HAKAN DENİZ ÖZDEMİR / Mimar
İBRAHİM ÇELEPÖVEN / Mimar
5. MANSİYON
İSKENDER ÇİÇEKLİYURT/ / Mimar