Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kültür merkezine Erdem Bayazıt ismi verildi
4 Temmuz 2011, Pazartesi - 23:14Kepez Belediyesinin Temmuz ayı olağan meclis toplantısında 14 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, başkanlığında gerçekleştirilen mecliste, yapımı büyük oranda tamamlanan kültür merkezine isim verilmesi görüşüldü.
İsim Tespit Komisyonu, Kepezin ilk kültür merkezine de Sana, Bana, Vatanıma ve Ülkemin İnsanlarına Dair şiiri ile tanınan şair ve eski milletvekili Erdem Bayazıtın isminin verilmesini önerdi. CHP grubunun ret oyu verdiği bu öneri, AK Parti ve MHPnin evet oyları ile kabul edildi. Alınan bu karar ile ölümünün 3. yıldönümünde Erdem Bayazıtın ismi kültür merkezine verilmiş oldu.
Ölüm yıldönümünde ismi kültür merkezine verildi
Başkan Hakan Tütüncü de, Erdem Bayazıtın, 1940lardan itibaren Türk irfanına, milli kültüre, milli tarihe çok önemli katkılar yaptığını söyledi. Şairin, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)nda üst düzey görevlerde bulunduğunu hatırlatan Tütüncü, Sayın Bayazıt, birçok insan yetiştirmiş, sevgiye, kardeşliğe, dostluğa, aşka, sevdaya vurgu yapmış müstesna bir şahsiyettir. Kepezdeki kültür merkezimize, bu güzel ismin verilmesi de beni belediye başkanı olarak duygulandırdı, mutlu etti. diye konuştu.
Belediye arazisini okula tahsis etti
Temmuz Meclisinde, Kültür Mahallesinde, belediye ait 8 bin 408 metrekare arazinin, okul alanı olarak Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmesi gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi. Alınan karar ile Anadolu İmam Hatip Lisesi ve öğrenci yurdu yapılacak olan arazinin tahsisi konusunda belediye başkanına ve encümene yetki verildi.
Başkan Tütüncü de, bu yıl içerisinde temeli atılacak olan okulun yapılacağı arazi üzerindeki gecekondu sahiplerine tapularının verildiğini bu nedenle herhangi bir mağduriyetin söz konusu olmadığını ifade etti. Tütüncü, Milli Eğitim Müdürlüğüne, yer teslimi yapabilmek için bütün idari ve hukuki işlemleri tamamladık. Bu tahsisin, eğitime iyi bir katkı ve yatırım olacağını düşünüyorum. dedi.
Diğer gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Temmuz meclisi sona erdi.
ERDEM BAYAZIT KİMDİR
Kahramanmaraş ta, 1939 yılında doğan Erdem Beyazıt, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlayarak 1971 de Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nden mezun oldu. Mezun olduğu Kahramanmaraş Lisesi nde kısa bir süre edebiyat öğretmenliği yapan şair, daha sonra Kahramanmaraş İl Halk Kütüphanesi nde müdür olarak görev yaptı. İran, Hindistan ve Afganistan ı gezerek izlenimlerini "İpek yolundan Afganistan a" adlı eserinde topladı. Bu eserle 1983 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın Ödülü nü kazandı.DPT de sözleşmeli personel olarak çalışan şair, daha sonra bu görevi bırakarak 1987 yılı seçimlerinde Kahramanmaraş tan milletvekili adayı oldu. 30 Kasım 1987 seçimlerinde Anavatan Partisi nden Kahramanmaraş milletvekili seçilen Bayazıt, 1992 seçimlerinde adaylığını koymadı ve İstanbul a yerleşti.
Evli ve 4 çocuk babası olan Bayazıt ın şiir ve yazıları Açı, Hamle (Kahramanmaraş), Çıkış (Ankara), Yeni İstiklal, Büyük Doğu, Edebiyat, Mavera, Yedi İklim ve Hece dergilerinde yayınlandı.
Bayazıt, TBMM Başkanlık Divanı nca üstün onur ödülü verilmesi kararlaştırılan 71 kişi arasında bulunuyordu.