Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Şehitler Parkı mükemmel oluyor
17 Haziran 2011, Cuma - 23:21Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 96. yıldönümünde projesini tanıttığı Şehitler Parkının, yapım çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor.
Proje, ihale ve tanıtım süreçlerinin tamamlanmasının ardından, Mart ayı içerisinde parkın yapımına başlanılmıştı. Ekim ayı içerisinde bitirilmesi planlanan parkın şu ana kadar yüzde 50ye yakın kısmı tamamlandı.
Tütüncü çalışmaları denetledi
Parkta barış ve savaş meydanını anlatan havuz kısmen bitirildi. Gökkuşağı figürünün ortaya çıktığı parktaki futbol sahalarının düzenlemesi yapıldı. Kafeteryanın inşaatı tamamlanırken, Antalya Şehit ve Gazi Ailelerine tahsis edilecek olan hizmet binasının yapımı ise devam ediyor. Parkın içerisindeki Alanyalılar Camiinin bahçesinin parkla bütünleştirilmesi çalışmaları da başladı. Yapımı biten yürüyüş yollarını süsleyeni ahşap figürler de oluşturuldu. Antalyaya ilk şehit temalı parkı kazandıran Başkan Hakan Tütüncü de, parkı ziyaret ederek, devam eden çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Şehitlerin hatıraları yaşatılacak
Daha önceki dönemde yapılan ve hizmet veremez hale gelen Şehitler Parkının ismine yaraşır hale getirilmesi amacı ile tarih ve şehit temalı bir proje hazırlanmıştı. Sakarya Bulvarındaki 38 dönüm alandan oluşan park, Anadolu Türk tarihindeki kahramanlıkların sanatsal çalışmalar ile anlatıldığı, vatan sevgisi ve şehitlik temasının işlendiği bir proje ile yeniden inşa ediliyor
Parkta neler olacak
Parkın, Sakarya Bulvarındaki girişine kuruluş, yükseliş ve yıkılış dönemini anlatan bir Osmanlı Kapısı inşa ediliyor. Yıkılış dönemi kapısından sonra başlayan temalı yolda ise Kurtuluş Savaşı sürecinde yaşananları anlatan sanatsal çalışmalar yer alıyor. Bu sanatsal çalışmalarda ise Milli Mücadelede yaşananlar şiirsel bir dille anlatılıyor.
Temalı yolun solunda savaş meydanı, sağında ise barış meydanı olacak. İki meydan 800 m2 büyüklüğündeki bir havuzla birbirine bağlanıyor.
Barış ve savaş anlatılacak
Havuzun savaş meydanı tarafında sislenme, atlayan sular, aydınlatma efektleri ile savaşın hiddeti mizansen ediliyor. Gündüz saatlerinde siyah olan suyun rengi, gece ışık efektleri ile kabarıp köpürüyor ve kıpkırmızı kan rengine dönüyor.
Barış meydanında, barışın dinginliği ve sakinliği suların ahenkli dans edişi ile, barışın rengi beyaz, sevginin rengi de pembe çiçeklerle anlatılıyor.
Şehit ailelerine hizmet binası
Parkta futbol sahalarına hizmet verecek olan içerisinde soyunma odalarının bulunduğu kafeterya ile Antalya Şehit ve Gazi Aileleri Derneği hizmet binası bulunuyor.
Park alanı içerisinde Şehit ve Gazi Aileleri Derneği başta olmak üzere dernek ve kuruluşların kullanımı için, açık hava sergi ve kermes alanları oluşturuluyor.
Parkın hemen kuzeyinde yer alan camiyi sınırlayan duvarlar kaldırılıyor, cami bahçesi hem park alanıyla hem de yaya trafiğiyle bütünleştiriliyor. Caminin peyzaj alanları da tamamen yenileniyor.
Park alanının ve cami çerçevesinde korunan ağaçların altında, çim tepeciklerinin üzerinde, oturma alanları da oluşturuluyor.
İnceleme gezisinde Başkan Yardımcısı Osman Yılmaz da yer aldı.
Parkın, Ekim ayı içerisinde bitirilmesi planlanıyor.