Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Tütüncüden yörüklere müjde
9 Mayıs 2011, Pazartesi - 19:13Antalya Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Yörük Sanayici İş Adamları Derneği, Düzlerçamı piknik alanında Yörük Türkmen Şenliği nin bu yıl 18. sini düzenledi. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı şenliğe siyasiler büyük ilgi gösterdi. Milletvekili adaylarının yanı sıra şenliğe, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.
3,5 yıldır rafta bekletilen park projesini Tütüncü üstlendi
Programa katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü konuşmasına bir müjdeli haberle başladı. Yörükler Derneğine gelenek ve göreneklerini yaşatabilecekleri bir park alanı tahsisi yapıldığını ve dernekte bir proje hazırlanmasına rağmen projenin beklediğini belirtti. Başkan Tütüncü ilgili birimlere talimat vererek proje üzerinde çalışmalara başlayacaklarını müjdeledi.
Barış Mahallesinde yer alan bu parkın projesini Kepez Belediyesi olarak üstlendiklerini ifade eden Başkan Tütüncü, proje üzerinde çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte en geç bir ay sonra parkın yapımı için ilk kazmayı da vuracaklarını söyledi.
Başkan Tütüncü yaptığı konuşmada, Yüzyıllardan .bu yana Yörük kültürünü en güzel şekilde temsil etmiş bir toplumuz biz. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Yörüklere ve Yörük derneğine kapımızda, günlümüz de sonuna kadar açık oldu. Bu güzelliklere katkı koymak için çok önemliydi. Önemli olan bir eser bırakmak gerekir. Biz de kalıcı bir eser bırakmak istiyoruz. Kepez İlçemizin Barış Mahallesinde bir alanımız var. Bu yeşil alan Yörükler Derneğine tahsis edilmiş fakat bu güne kadar bu projenin uygulanamamış olduğunu gördük. Bugüne kadar yapılamamış olan Yörükler Parkı projesini Kepez Belediyesi olarak biz üstlendik. Yörük Kültürüne kalıcı bir katkı olacaktır dedi.
Antalya Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Duman da açılış konuşmasında, 1994 yılında kurulan derneğin, Türkiye nin ilk kurumsal anlamda yapılanmış yörük derneği olduğunu ifade etti. Duman, projesi hazırlanan ancak yıllardır çeşitli nedenlerle bir türlü yapım aşamasına geçilemeyen parkın yapımını üstlendiği haberini veren Başkan Tütüncünün tüm yörükleri sevince boğduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından eğlenen katılımcılar, develer ve eşeklere binerek şenlikte eğlendi. Yörük kültürünün sembolü olan kıl çadırların da kurulduğu şenlik alanında, develerle göç canlandırıldı. Şenlikte, Elmalı Mehteran Takımı, Aşık Kazanoğlu ve Gamze Durmazer şarkılar söyledi.