Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepez Mehteran Bölüğü kuruyor
9 Mayıs 2011, Pazartesi - 18:46Kepez Belediyesi, tarihi mirası yaşatmak amacı ile bir kültür hizmeti olarak Mehteran Bölüğü kuruyor. Bölüğe, sınav ile elaman alınacak.
Kökü, Orta Asya Türk devletleri ile Hunlara dayanan, Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti ile süren, dünyanın ilk askeri bandosu olan Mehteran geleneği Kepezde devam edecek.
Türk tarihinin değerlerine ve sanata yatırım yapan Kepez Belediyesi, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Korolarından sonra Mehteran Bölüğü kuruyor. Mehteran Bölüğüne düzenlenecek olan sınav ile 40 kişi alınacak. Mehteran Bölüğüne, kaval, flüt, davul, zurna, sipsi gibi enstrümanları çalabilen ve mehter marşı okuyabilen 18 yaş ve üzerindeki kişiler alınacak.
Bölüğe katılmak isteyenler, bir adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı veya fotokopisi ile birlikte Kepez Belediyesi Kültür Servisine müracaat edebilirler. Başvurular, 31 Mayıs 2011de sona erecek. Seçmeler ise 4 Haziran 2011de yapılacak. Konuyla ilgili 0 242 310 58 58 135455 nolu telefonlardan bilgi alınabilir.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, Mehteran Bölüğünü kurulmasının tarihi bir geleneğin yaşatılması adına önemli olduğunu söyledi.
Tütüncü, geçmişle- geleceği harmanlayarak Kepeze modern bir şehir kimliği kazandırmanın gayreti içerisinde olduklarını belirtti.
Mehterin, dostluk, sevgi, birlik ve kahramanlık ocağı olduğunun altını çizen Başkan Tütüncü, Mehteri kendine has özellikleri ile korumak, yaşatmak, gelecek nesle bırakmak, her Türk ün görevidir. diye konuştu.