Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kepez güreşleri anma töreniyle başladı
15 Nisan 2011, Cuma - 21:34Tarihi Kırkpınar güreşlerinde başpehlivan olduktan sonra 1989da hayatını kaybeden Recep Gürbüzün ismi Kepez güreşlerinde yaşatılıyor. Kepez Belediyesinin, 45i başpehlivan 13 boyda 700 güreşçinin katılacağı 7. Geleneksel Yağlı Güreşleri, Recep Gürbüz adına düzenleniyor.
Yeni Doğan Mahallesi Menzil Sitesinin yanındaki Recep Gürbüz Parkında düzenlenen törenle de başpehlivan, Kur an-ı Kerim okunarak ve dualarla anıldı. Törene Recep Gürbüzün oğlu başpehlivan Ali Gürbüz de katıldı.Edirne Tarihi Kırkpınar Müzisyenleri Derneğinin davul ve zurna ekibi de çaldıkları eserlerle başpehlivanı yâd etti.
Törende bir konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Recep Gürbüzü anma etkinliği ile Kepez güreşlerinde, aramızdan ayrılmış olan bir pehlivanın hatırasını yaşatma adına ilk adımı attıklarını söyledi.
Tütüncü, geçen yıl ki güreşlerde, 2010 da hayatını kaybeden, 1994 ve 1998 yıllarında Kırkpınar Başpehlivanı olarak Antalya ya altın kemer kazandıran Cengiz Elbeyeyi andıklarını hatırlattı.
Başkan Tütüncü, bu yıl ki Kepez güreşlerini ise 1988 yılında Kırkpınar da altın kemer taktıktan sonra 1989 da hayatını kaybeden Recep Gürbüz adına düzenleme kararı aldıklarını belirtti.
Tütüncü, Kepez güreşlerini, Kırkpınardan sonra Türkiyenin en önemli güreşleri yapmak gibi bir hedeflerinin olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Güreş sporuna katkı sağlayan ustalarımızın, pehlivanlarımızın, spor adamlarımızın desteği ile Kepez bu hedefe koşar adım ilerliyor. Bu hedefin hem Antalya hem de Kepez adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tarihi Kırkpınar gibi Kepez güreşlerini düzenlememiz, ata sporumuz güreşin çok daha güçlü ve kuvvetli bir şekilde var olabilmesine ve de geleceğe taşınabilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.
Tören, Başkan Tütüncünün Ali Gürbüz ile birlikte Recep Gürbüzün anıtına çelenk sunumu ile sona erdi.
Anma törenine Kepez Belediyesi Güreş Ağası Ramazan Buzkıran, 7. Geleneksel Yağlı Güreşleri düzenleme komitesi üyeleri, mahalle muhtarları, Kepez İlçe Müftüsü Kemal Uçkun ve vatandaşlar katıldı.