Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Kırkpınardan sonra Kepez
14 Nisan 2011, Perşembe - 21:05Başkan Hakan Tütüncü, bu yıl, 45i başpehlivan 13 boyda 700 pehlivanın katılacağı Kepez güreşlerinin, Kırkpınardan sonra Türkiyenin en önemli güreş organizasyonu olduğunu söyledi.
Antalyanın Kırkpınarı olan Kepez Belediyesinin, 7. Geleneksel Yağlı Güreşleri 1617 Nisan tarihlerinde yapılacak. Recep Gürbüz adına düzenlenecek olan ve 45i başpehlivan 13 boyda 700 pehlivanın katılacağı Kepez güreşleri, Varsak Stadında yapılacak.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, düzenlediği basın toplantısı ile bu yıl yedincisi düzenlenecek olan güreşlerin tanıtımını yaptı.
Başkanlık toplantı salonundaki tanıtıma, Kepez Belediyesi Güreş Ağası Ramazan Buzkıran ve Kepez güreşlerini düzenleme komitesinin üyeleri de katıldı.
45i başpehlivan 700 güreşçi katılıyor
Tütüncü, yağlı güreşlerin, davulundan zurnasına, peşrevinden cazgırına, okunan manilerinden pehlivanların gösterdiği centilmenliğe kadar çok özel bir spor olduğunu da belirtti. Tütüncü, Türk kültürünün bir parçası olan güreşlerin yaşatılmasına, geleceğe taşınmasına önem verdiklerinin altını çizdi.
Başkan Tütüncü, kurumsal hale getirdikleri ve iki güne çıkardıkları Kepez güreşlerine bu yıl 13 ayrı boyda 45i başpehlivan 700 güreşçinin katılacağını söyledi.
Tütüncü, Kepez Belediyesinin, 7. Geleneksel Yağlı Güreşlerinin, hem güreşçi hem de seyirci katılımı ile Kırkpınardan sonra Türkiyenin en önemli güreş organizasyonu olduğuna vurgu yaptı.
Güreş Varsak Stadında
Başkan Hakan Tütüncü, TFF Spor Toto 3 Ligdeki futbol takımlarının maçlarını, Kepez Belediyesi Hasan Doğan Stadında oynamasından dolayı güreşleri, Varsak Stadında yapma kararı aldıklarını ifade etti. Tütüncü, güreş organizasyonunun, Varsak bölgesine hareketlilik getireceğini de kaydetti.
Tütüncü, geçtiğimiz yıl ki güreşte, 2010 yılında aramızdan ayrılan, 1994 ve 1998 yıllarında Kırkpınar Başpehlivanı olarak Antalyaya altın kemer kazandıran Cengiz Elbeyenin anıldığını hatırlattı.
Recep Gürbüz anılacak
Kepez Belediye Başkanı, güreş komitesi ile birlikte ebediyete intikal eden, hafızalarda derin izler bırakan pehlivanların hatıralarının Kepez güreşlerinde yaşatılması kararı aldıklarını ifade etti. Tütüncü, bu amaçla bu yıl güreşlerin 1989 yılında Kırkpınarda altın kemer taktıktan sonra 1989da hayatını kaybeden, Recep Gürbüz adına düzenlendiğini bildirdi.
Yemek de giriş de ücretsiz
Kepez güreşlerine girişin ücretsiz olduğuna işaret eden Tütüncü, Güreş severlerimizin hepsi özel misafirimizdir. Bütün misafirlerimize ücretsiz yemek ikram edeceğiz. Bu yönüyle Kepez güreşlerini bir şölene dönüştürmenin kararlılığı içerisindeyiz. diye konuştu .Başkan Tütüncü, 15 Nisanda saat 12.00de Menzil Sitelerinin yanındaki Recep Gürbüz Parkındaki başpehlivanın heykeline çelenk konulması ile güreşlerin başlayacağını dile getirdi. Tütüncü, 16 Nisan Cumartesi günü küçük boylardaki güreşlerin, 17 Nisan Pazar günü ise başpehlivanlık güreşlerinin yapılacağını vurguladı.