Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Türkiyenin ilk güvenli şehri Kepez oldu.
7 Nisan 2011, Perşembe - 01:29Antalya Emniyet Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Kepez Kaymakamlığı ve Kepez Belediyesi işbirliği ile ilçenin, Güvenli Toplum Ağına üye olabilmesi için başvuruda bulunulmuştu. Başvuru raporu ve Kepez Belediyesinin iyi niyet mektubu, DSÖye bağlı çalışan Karolinska Enstitüsüne sunulmuştu. Bir yıl kadar süren inceleme ve DSÖnin üyelik için istediği 6 kriterin yerine getirmesinin ardından Kepezin, üyelik başvurusu kabul edildi.
Güvenli Toplum Ağına katılım töreni de Antalya Ticaret Odası (ATSO) Konferans Salonunda yapıldı. Törene Antalya Valisi Dr Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr Mustafa Akaydın, AÜ Rektörü Prof. Dr İsrafil Kurtcephe, İl Emniyet Müdürü Dr Ali Yılmaz, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, DSÖ Temsilcileri Prof. Dr. Börge Ytterstad, Dr Bo Henricson ile kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Törende Avrupa Güvenli Toplumlar Ağı Başkanı Norveç Tromsö Üniversitesi Toplum Sağlığı Enstitüsünden Prof. Dr. Börge Ytterstad ile İsveç Karolinska Enstitüsü Baş denetçisi Dr Bo Henricson Güvenli Toplumun Önemi ve Kapsamı, Güvenli Toplumlar Ağının Tanımı konulu panelde birer konuşma yaptı.
Henricson, Güvenli Toplum Ağına katıldıktan sonra Kepezde, şiddette, yaralanmalarda ve suçlarda azalma görüleceğini, ilçenin güvenle yaşanılabilecek bir yerleşim yeri haline geleceğini söyledi. Kepezin güvenli toplum semasının parlayan yıldızı olacağını belirten Henricson, Kepeze Güvenli Toplum beratı vermekten onur duyuyoruz. dedi.
Emniyet Müdürü Dr Ali Yılmaz, törendeki konuşmasında suçları önleyici hizmetlere önem verdiklerini belirterek, Güvenli toplum ağına katılma projesi önümüze geldiğinde gerçekten heyecan duyduk. Bu projenin uygulanabileceği ilçenin Kepez olacağı konusunda hem fikir olduk. Ortak çalışma neticesinde Güvenli Toplum Ağına katılmaya hak kazandık. diye konuştu.
Başkanı Hakan Tütüncü de, bu proje ile Kepezde yaşayanların huzur ve mutluluğuna katkı sağlamayı amaçladıklarını bildirdi. Tütüncü, projenin gerçekleşmesi için Antalya Emniyet Müdürlüğü, AÜ ve Kepez Kaymakamlığı ile güzel bir işbirliği yaptıklarını, belediye olarak bu sürece katkı vermekten de onur duyduklarını ifade etti.
Tütüncü, Kepezin, Güvenli Toplum Ağına katılmasının Türkiyede bir ilk olduğunun altını çizerek, Bu projeye başka şehirlerde katılacak. Proje çalışması yapılırken Kepezin hep ismi geçecek. dedi. Vali Dr Ahmet Altıparmak ise konuşmasında Güvenli Toplum Ağı projesinde somut sorunlara karşı çağdaş, bütüncül bir yaklaşımın geliştirildiğini gördüklerini kaydetti. Altıparmak, DSÖnün, insanın doğumdan ölüme kadarki süreçte işyerinde, evinde, sokakta karşılaşabileceği somut sorunları önlemeye yönelik Güvenli Toplum adı altında kriterler belirlediğini anlattı.
Valilik olarak bu projeye destek verdiklerini vurgulayan Altıparmak, Bu projenin Kepezde gerçekleşmesi beni memnun etti. Güvenli toplum sadece Kepez için değil insanoğlunun yaşadığı her yerde olması gereken bir anlayıştır. Antalyada yaygınlaşması için elimizden geleni yapacağız. ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Altıparmakın şahitliğinde, AÜ Rektörü Kurtcephe, Emniyet Müdürü Yılmaz, Kaymakamı Özyiğit, Belediye Başkan Tütüncü, Güvenli Toplumlar Ağı Başkanı Ytterstad ve İsveç Karolinska Enstitüsü Başdenetçisi Henricson, Güvenli Toplum Ağına katılım sözleşmesini imzaladı. Ytterstad, protokol üyelerine Güvenli Toplum beratı takdim etti. Vali Altıparmak da, törenin anısına Ytterstada, çini işlemeli bir tabak hediye etti. Kepez, Güvenli Toplum Ağına katılan 234. şehir oldu. Güvenli Toplum Ağı projesi, güvenliğin teşviki, yaralanmaların, intiharın ve şiddetin önlenmesini, doğal afetlerin yıkıcı sonuçlarının engellenmesini amaçlıyor.
![](\"/uploads/oldnews/2tk.jpg\")
![](\"/uploads/oldnews/3tk.jpg\")
![](\"/uploads/oldnews/4tk.jpg\")
Kepez Güvenli Toplum`un Web Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız