Son Haberler
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
- Başkan Kocagöz personelinin yüzünü güldürdü
- Başköy’ün çocuklarına çim sahası müjdesi
- Başkan Kocagöz'ün konuğu Erhan Adem
- Başkan Kocagöz yas lokmasını paylaştı
- Böcek ve Kocagöz’den ‘ hizmet’ mesajı
Antalyanın Kırkpınarı 1617 Nisanda
7 Nisan 2011, Perşembe - 19:24Kepez Belediyesi, yılın ilk güreşleri olma özelliği taşıyan ve bu yıl yedincisini düzenleyeceği yağlı güreşlerin hazırlıklarına başladı. Ata sporumuz güreşi yaşatmak adına düzenlenen yağlı güreşlerin hazırlıklarını, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün başkanlık ettiği güreş komitesi yapıyor. Komite, bu yıl güreşlerin yapılacağı er meydanını, yağlı güreş geçmişi olan Varsaka taşıdı. Tarihi Kırkpınar güreşlerinin heyecanının yaşandığı Kepez Belediyesinin 7. Geleneksel Yağlı Güreşleri, 1617 Nisanda Varsak Stadyumunda gerçekleştirilecek.
Güreşler Recep Gürbüz adına düzenlenecekKomite, Kepez güreşlerinin, hayatını kaybeden bir başpehlivan adına düzenlenmesiyle ilgili de bir karar aldı. Geçtiğimiz yıl ki güreşlerde, 2010 yılında aramızdan ayrılan, 1994 ve 1998 yıllarında Kırkpınar Başpehlivanı olarak Antalya ya altın kemer kazandıran Cengiz Elbeye anılmıştı. Bu yıl ki güreşler ise 1989 yılında Kırkpınarda altın kemer taktıktan sonra 1989da hayatını kaybeden Recep Gürbüz adına düzenlenecek.
40ı başpehlivan 700 pehlivan katılacak15 binden fazla güreş severin izlediği güreşlere, her yıl olduğu gibi bu yıl da pehlivan katılımı yüksek olacak. Güreşlere, 40ı başpehlivan olmak üzere 700e yakın pehlivan katılacak.
Güreş severler, Kepez güreşlerini bu yıl da 2 günde seyredebilecek.
Güreşler, 15 Nisanda saat 12:00 de Menzil Sitelerinin yanındaki Recep Gürbüz Parkında yer alan başpehlivanın anıtına çelenk sunumu ile başlayacak. 16 Nisan da ise güreşlerin küçük boylarının müsabakaları yapılacak. Pazar günü ise başpehlivanlık güreşleri olacak ve güreş ağası seçilecek. Ödül töreni ile güreşler sona erecek.
Güreş hazırlıklarıyla ilgili açıklama yapan Başkan Hakan Tütüncü, güreş severlere, sezonun ilk yağı güreş müsabakalarını Kepezde izlettireceklerini söyledi. Tütüncü, Türkiyenin ünlü başpehlivanlarının Kepez er meydanında güreş tutacağını belirtti.
Başkan Tütüncü, Kepez Belediyesinin 7. Yağlı Güreşlerinin, hem başpehlivan hem de seyirci katılımı ve organizasyonu ile Akdeniz bölgesinin ve Türkiyenin sayılı güreşleri arasında yer alacağını kaydetti.
Tütüncü, bundan sonra Kepez güreşlerini her yıl, hayatını kaybetmiş, gönüllerde izler bırakan başpehlivanlar anısına düzenlemesiyle ilgili karar aldıklarını da ifade etti.
Geçtiğimiz yılki güreşlerde Cengiz Elbeye ile ilgili anma programı yaptıklarına işaret eden Tütüncü, şunları söyledi: Bu yıl ki güreşlerimizi merhum başpehlivan Recep Gürbüz adına düzenliyoruz. Kırkpınarda altın kemer takan pehlivanımızın anıldığı, hatırasının yaşatıldığı, vefa örneğimizin gösterildiği güzel bir güreş olacak. Bundan sonra her yıl güreşlerimizi, hayatını kaybeden bir pehlivanımızın ismini yaşatmak adına düzenleyeceğiz. Bu kararımız, kent hafızasının, spor hafızasının oluşmasına da katkı sağlayacaktır.
Başkan Tütüncü, yağlı güreşlerin vefa özelliğinin bulunduğu vurgulayarak, Pehlivanların hepsi vefalıdır. Yağlı güreş, usta çırak ilişkisi içerisinde ilerleyen, çırakların, ustalarına büyük bir saygı duyduğu, ustaların da çıraklarına yol verdiği bir spordur. Bu güzellikleri er meydanında görüyoruz ama bu yıl gönüllerde eskilerin hatıralarını yaşatacağız. diye konuştu.