Son Haberler
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
Yaşanabilir bir dünya için geri dönüşüm önemsenmeli
26 Mart 2021, Cuma - 15:39Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kentin çöplerinin değerlendirildiği Antalya Büyükşehir Belediyesi Kızıllı Entegre Katı Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Beraberindeki heyetle günlük 4000 bin ton çöpün bertaraf edilerek, aylık 168 bin konuta enerji sağlayan üretim tesisini gezen Başkan Tütüncü, ITC işletmeci firma ortağı Hayati Özener’den de tesisin işleyişi ve üretimi hakkında bilgi aldı.
Farkındalık uyandıran çalışmalar
Sürdürülebilir gelecek için atıkların enerjiye dönüştürüldüğü tesisteki incelemelerin ardından bir açıklama yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Tüketimi azaltır, tekrar kullanır ve geri dönüşüme katkı sağlarsak, dünya kaynaklarının da gelecek nesillere aktarılmasını sağlarız. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak, geri dönüşümü önemsemeliyiz. İsrafı önlemeli, doğal varlıkları korumalı, çevre dostu tüketim alışkanlıkları kazanmalı ve atık yönetimi konularında farkındalık uyandıran çalışmalar yapmalıyız.“diye konuştu.
Çevreci projeler üretiyoruz
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ni destekleyen çalışmaları Kepez’de titizlikle sürdürdüklerine değinen Başkan Tütüncü, “İlçemizde cam, kağıt, plastik, metal ve giysi gibi atıklar kaynağında ayrıştırılıyor. Belediye yemekhanesinden ve ilçedeki restoranlardan çıkan yemek atıklarını ve ilçenin dört bir noktasına yerleştirdiğimiz ekmek kutularına atılan bayat ekmeleri de sokak hayvanlarımız için organik mamaya dönüştürüyoruz. ‘Sera atıkları tehdit değil, toprağa can olsun’ projemiz ile, sera atıklarından zengin organik madde içeren kompost (organik gübre) üretiyor ve bunu yine çiftçilerimize ücretsiz geri veriyoruz. Kepez Belediyesi olarak, sıfır atık projesi kapsamında israfın önlenmesi ve doğal kaynaklarımızın korunması için ürettiğimiz çevreci projelerimize her geçen gün yenisini ekliyoruz” dedi.