Son Haberler
- Başkan Kocagöz’den başarılı öğrencilere burs müjdesi !
- Başkan Kocagöz, söz verdi yapıyor
- Kepezli öğrenciler, Bilim Merkezi ile yapay zekayı keşfediyor
- Kırkpınar Başpehlivanı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Başkan Kocagöz, Seyir Terası’nda vatandaşlarla kucaklaştı
- Kepez’den yeşil alanlara duyarlılık tabelası
- Başkan Kocagöz’den küçük Seher’e bisiklet
- Aşureler CHP’den, ikram Başkan Kocagöz’den
- Kuzeyyaka’nın içme suyu sorunu sona eriyor
- Kepez Belediyesi’nden, çıraklık öğrencilerine istihdam desteği
En iyisi ‘Abdülhamid Han’
23 Ocak 2018, Salı - 10:08Kepez Belediye Tiyatrosu (KBT), bu sezon sahnelediği Üstad Necip Fazıl\'ın eseri ‘Abdülhamid Han’ isimli oyunu son kez seyirciyle buluşturdu. Abdülhamid Han’ın tahttaki son yıllarının, 2. Meşrutiyet ve tahttan indiriliş sürecinin anlatıldığı oyunun Erdem Bayazıt Kültür Merkezi sahnesindeki son gösterimini Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de izledi.
Oyunda, ana karakter Abdülhamid’i, KBT Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli canlandırdı. KBT okulundan yetişen 13 oyuncunun rol aldığı, Abdülhamid Han’ isimli piyesin yönetmenliğini Antalya Devlet Tiyatrosu’nun oyucularından Oktay Gözpınar yaptı.
Tütüncü oyuncuları kutladı
Başkan Tütüncü döneminde kurulan ve bugüne kadar güzel işlere imza atan KBT, Abdülhamit Han gibi zor bir oyunu da başarılı bir şekilde sahneledi.
Oyunun sona ermesinin ardından sahneye gelen Başkan Hakan Tütüncü de başarılı performanslarından dolayı oyuncuları tebrik etti.
Şiirle Abdülhamid mesajı
Başkan Tütüncü, KBT’nin bugüne kadar önemli işlere imza attığını belirterek, şunları söyledi: “ Abdülhamid Han, belediye tiyatromuzun yapmış olduğu en iyi işlerden birisiydi. Tiyatromuzun Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli, bugüne kadar güzel işler yaptı. Adını hem sanat tarihine hem de gönüllere yazdırdı. Kendisi iyi bir tiyatrocu, ekibiyle bize güzel eserler sundular. Bütün eserleri bir yana bu oyunun özel bir yeri olduğunu belirtmek isterim. Hiç şüphe yok ki, Sultan Abdülhamit Han dönemi Türk tarihinin en önemli sayfalarından ve her yılı ibretlik, birçok olayla dolu önemli anlarından biridir. Oyunda hayal şairim Nurullah Genç’in Yağmur adlı şiirindeki, ‘Sensiz, ufuklarıma yalancı bir tan düştü\\Sensiz, kıtalar boyu uzanan vatan düştü\\Bir kölelik ruhuna mahkum olunca gönül\\ Yüzyıllardır dorukta bekleyen sultan düştü’ mısralarını da gördüm.”
Tütüncü, konuşmasının ardından oyuncularla ve seyircilerle hatıra fotoğrafı çekildi.
Reji yardımcılığını Hüseyin Aykut Keser’in, ses ve ışık tasarımını Mustafa Uçak’ın yaptığı oyunun dekor ve kostüm tasarımlarında ise, Abdullah Sürekli imzası yer alıyor.