Son Haberler
- Kepez’de aşureler çocukların neşesiyle paylaşıldı
- Başkan Kocagöz: “Kepez’in kalbindeki Kent Meydanı, lidersiz olur mu?”
- Baraj Mahallesi değişimi yaşıyor
- Kepez’in tekvandocularına 2 bronz madalya
- Başkan Kocagöz, Kepez’in temizlik ve atık yönetimini yakından inceledi
- Kepez’de iki ev 12 kamyon çöpten temizlendi
- Kepez’in parkları yenileniyor
- Başkan Kocagöz, vaat ettiği projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor
- Başkan Kocagöz’den, otizmli bireylerin ailelerine müjde!
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e hizmet teşekkürü
Hayvan dostu belediye Kepez
23 Eylül 2016, Cuma - 14:51Modern ekipmanları ile Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde hizmet veren Kepez Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi bölgede yaşayan sahipsiz çok sayıda hayvana kucak açıyor. Sokak hayvanları gerekli tüm tedavileri ve sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra sahiplendiriliyor.
Bölgede yaşayan sahipsiz yüzlerce hayvanın tanı, teşhis ve tedavisi, müdürlük bünyesinde çalışan bir veteriner hekim, bir servis sorumlusu, 2 hayvan bakım ve kafes temizlik görevlisi, 4 koruma ve yakalama personeli ile servis sorumlusu ve kalemi ile birlikte on kişilik bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren Veteriner Servisi’nde her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor. Sokak hayvanlarının bakımı yapılırken, müdürlükte ayrıca Kepez Bölgesinde yaşayan kimliği bulunan evcil hayvanların muayene ve kuduz aşısı yapılıyor.
Sağlık hizmeti her alanda büyüyor
Sağlık alanında çok sayıda yatırımın gerçekleştiği Kepez’de, insanın yanı sıra hayvanlar için de modern şartlarda sağlık ve bakım hizmeti veriliyor. Kontrolsüz üremenin sokaklarda yaşattığı zorlukların önüne geçmek amacıyla, tesiste öğleden önceleri kısırlaştırma işlemleri gerçekleştiriliyor. Hayvanların kimlik ve tasmalanma işlemleri, aşıları ve kısırlaştırma işlemleri yapılmasının ardından alındıkları bölgedeki doğal ortamlarına geri bırakılıyor. Ayrıca her gün ekipler ve hayvan severler tarafından getirilen hayvanların ayakta bakım ve tedavisi gerçekleştiriliyor. Veteriner Servisi’nde yıllık ortalama 800 hayvanın kısırlaştırma işlemi gerçekleşirken, binlerce sokak hayvanı da rutin kontrol ve aşılanma işleminden geçerek sağlıklı bir hayat sürüyor.
Minik dostlara sıcak bir yuva
Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen hayvanlar tüm tedavi ve kontrolleri yapıldıktan sonra isteyen hayvan severler tarafından sahipleniliyor. Sahiplenilecek hayvan için kimlik çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra, evde bakılan hayvanın rutin aşılama, kısırlaştırma ve muayene işlemleri ücretsiz olarak yapılıyor. Hayvan sahiplenmeyi teşvik eden uygulamada sahiplenen kişi hiçbir ücret ödemeden sahiplenebilmektedir.
Kuduza karşı rutin kontroller
Merkezde bakımı ve tedavisini yapılan hayvanlara kuduz hastalığından koruma amaçlı aşı yapılıyor. Bünyesinde iki adet kuduz müşaade odası, muayenehane ve ameliyathane bulunan merkezde, kuduz hastalığına önlem amaçlı aşı yapılmakadır. Sokakta doğal ortamına geri bırakılan hayvanlara da rutin olarak kuduz kontrolü ve aşısı uygulanıyor.
İletişim için irtibat (242) 339 48 59