Son Haberler
- Kepez’de aşureler çocukların neşesiyle paylaşıldı
- Başkan Kocagöz: “Kepez’in kalbindeki Kent Meydanı, lidersiz olur mu?”
- Baraj Mahallesi değişimi yaşıyor
- Kepez’in tekvandocularına 2 bronz madalya
- Başkan Kocagöz, Kepez’in temizlik ve atık yönetimini yakından inceledi
- Kepez’de iki ev 12 kamyon çöpten temizlendi
- Kepez’in parkları yenileniyor
- Başkan Kocagöz, vaat ettiği projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor
- Başkan Kocagöz’den, otizmli bireylerin ailelerine müjde!
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e hizmet teşekkürü
Tütüncü \'Yörük Gelini\' sergisinde
27 Mart 2016, Pazar - 12:17Bülent Ecevit Kültür Merkezi\'nde açılan serginin ziyaretinde Tütüncü’ye, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Antalya Kadın Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik eşlik etti.
Nevzat Çevik, sergideki Yörük hayatını ve düğünü özetleyen fotoğraflar, Yörüklerin gündelik yaşamında kullandığı etnografik objeler, Yörük dokumaları ve Döşemealtı halıları hakkında Tütüncü’ye bilgi verdi.
Çevik, “Sergide, bugün ve dün arasında kurulacak bağların en güçlüsü ve en şenliklisi olan gelini ve dolayısıyla düğünü konu aldık.” dedi.
“Duvardaki Bereket”
Çevik, Başkan Tütüncü’ye tanıttığı serginin vurucu simgesi ve Deniz Koparal’ın eseri olan “Duvardaki Bereket” enstalasyonuyla ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı: “Eser, Yörük gelini sitilizasyonudur. Gelin bu eserde, çadırın, yurt’un direği biçimde ifade edilmiş; gelinin getirdiği bereketle dikilen ve kadınla ayakta duran çadırı, yuvayı simgelemektedir.”
\"Yörük kültürünü önemsiyoruz\"
Başkan Hakan Tütüncü, Yörük kültürünü tanıtmayı amaçlayan böylesi güzel ve başarılı bir sergiyi hazırlamalarından dolayı ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Antalya Kadın Müzesi Küratörü Prof. Dr. Nevzat Çevik’e ve sergide emeği olanlara teşekkür etti.
Tütüncü, Kepez Belediyesi olarak Yörük kültürünün yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına özel bir önem verdiklerinin de altını çizdi.
Sergi gezisine Belediye Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır da eşlik etti.