Son Haberler
- Başkan Kocagöz, vaat ettiği projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor
- Başkan Kocagöz’den, otizmli bireylerin ailelerine müjde!
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e hizmet teşekkürü
- DokumaPark’ta ‘kaya resimleri’ sergisi kapılarını açtı
- Kepez’de parklar şenleniyor, çocuklar eğleniyor
- Kepez, Kocagöz ile değişimi yaşıyor
- Başkan Kocagöz’den başarılı öğrencilere burs müjdesi !
- Başkan Kocagöz, söz verdi yapıyor
- Kepezli öğrenciler, Bilim Merkezi ile yapay zekayı keşfediyor
- Kırkpınar Başpehlivanı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e ziyaret
Nostalji tramvayı Dokuma’da
26 Kasım 2015, Perşembe - 11:06Kepez Belediyesi’nin farklı kullanım alanları ve Antalya’ya kazandıracağı yeniliklerle dikkat çeken Dokuma Fabrikası, yeni çehresine kavuşuyor.
Yenilenen binaları ve çevre düzenlemesi ile modern bir yaşam merkezi haline gelecek olan tarihi fabrikada, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kepez Belediyesi\'nin, temizlik, tadilat ve peyzaj çalışmaları neticesinde Dokuma Fabrika binası ve arazisi, hizmette olduğu günlerdeki canlılığına ve güzelliğine yeniden kavuşmaya başladı.
Nostaljik tramvay yerini aldı
Dokumanın en önemli ve dikkat çekici eserlerden biri de nostalji tramvayı oldu. Başkan Tütüncü’nün önemli projelerinden biri olan tramvayın yapımı yaklaşık üç ay sürdü. Tamamen el işçiliği ile üretilen ve orijinalinden farksız olan tramvay, Dokuma Fabrikası bahçesindeki yerini aldı. Sultan Abdülhamit tarafından tasarlanan ve tüm dünyaya metroculuk konusunda ilham veren Türkiye’nin ilk tramvayı Dokuma’da sergilenecek.
Amacımız tarihe ışık tutmak
Çok büyük bir hayalin gerçekleşmekte olduğunu ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokuma bahçesinde tarihe damgasını vuran eserlerin sergileneceğini söyledi. İlk eser olan nostalji tramvayının yerini almasıyla önemli bir tarihin canlandığını söyleyen Tütüncü, sözlerine şöyle devam etti: “Bu tramvay çok büyük bir tarihe dikkat çekecek. Amacımız bu tramvayın sadece ziyaretçilerin fotoğraflarını süslemesi değil, geç kalınmış bir tarihi hatırlatmasıdır. 1800’lü yıllarda ilk metroculuk planlamasını yapan Sultan Abdülhamit’in bu eserinin ardından 90 yıl boyunca yerinde sayan ve tüm dünyanın ilham aldığı bu tramvayın hikayesini ziyaretçilerimizle paylaşarak tarihe ışık tutmayı amaçlıyoruz.”
Devrim de yer alacak
Yerli üretimin bir başka hüzünlü hikayesinin baş kahramanı olan ilk yerli arabamız Devrim Otomobili de yine Tütüncü’nün projesi olarak ustalar tarafından aslına uygun olarak yapılıyor. Tamamlanmasına kısa bir zaman kalan otomobil, nostaljik tramvay gibi Dokuma’da sergilenerek yakın tarihe kısa bir yolculuk imkanı sunacak.
Dokuma’ya büyük açılış
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü\'nün 488 dönümden oluşan Dokuma arazisini, kentin yeni yaşam, bilim ve sanat merkezi haline getirecek projesi hız kesmeden devam ediyor. Uluslararası üniversitelerden gelen ekiplerin gezerek proje ürettiği ve Kepez Belediyesi’nin çalışmalarını sürdürdüğü fabrika, her gün yenileniyor. Tütüncü’nün farklı şehir ve ülkeler gezerek modellediği nostaljik konseptteki peyzaj işleri tamamlanıyor. Aslına uygun şekilde yepyeni bir yaşam merkezi olacak Dokuma’nın bir bölümünü, Aralık ayı sonunda açmayı planladıklarını ifade eden Tütüncü, büyük bir açılış gerçekleştirecekleri müjdesini verdi.