“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “

16 Nisan 2015, Perşembe - 17:00
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
Başkan Hakan Tütüncü, 6. hizmet yılı toplantısında yaptığı konuşmada, değişen ve şehirleşen Yeni Kepez’in mimarının kendisinin değil, Kepezliler olduğunu söyledi. Tütüncü, “Kepezli hemşehrilerimizin destekleriyle inanılması güç hizmetlere ve eserlere imza attık.”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yerel seçimlerin üzerinden 1 yıl geçmesi dolayısıyla “Birlikte 6 yıl” sloganı hizmet değerlendirme toplantısı düzenledi. Böylece Kepez Belediyesi tarihinde ilk kez bir belediye başkanı 6. yıl hizmet değerlendirme toplantısı yapmış oldu.
 
Başkan Tütüncü, toplantıda, 6 yılda Kepez’e şehir kimliği kazandıran, Antalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan hizmetlerini ve bu yıl inşasına başlanılacak olan projelerini anlattı.

Her kesimden katılım

Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen 6. yıl hizmet tanıtım toplantısı ”Birlikte çalıştık, birlikte başardık” sloganına uygun şekilde gerçekleşti.

Toplantıya, belediye personeli, bürokratlar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, parti teşkilatları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bedensel ve zihinsel engelliler, öğrenciler, gazeteciler, esnaf, iş adamları ile yediden yetmişe toplumun her kesiminden yüzlerce vatandaş katıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Kaymakamı Savaş Tuncer, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Ak Parti Antalya Milletvekili Adayı Mustafa Köse de toplantıda yer alarak Kepez’in hizmet sevincini paylaştı.

Toplantıya kızı ve eşiyle geldi

Başkan Hakan Tütüncü, salona katılımcıların coşkulu alkışlar arasında eşi Dr Ayşe Tütüncü ve kızı Zeynep Hatice Tütüncü ile geldi. Belediyenin yatırımlarının anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Başkan Tütüncü,  konuşmasına “Hizmet yolculuğumuzda halkımız her zaman bize güç oldu,  enerji oldu, aş oldu, umut oldu ve sevda oldu. Eserlerimiz, birlikteliğin neticesinde ortaya çıktı.” diyerek başladı.
 
Eserleri Kepezliler yaptı

Kepez’deki değişiminin ve gelişiminin arka planında birliktelik anlayışının olduğunu işaret eden Tütüncü, şunları söyledi: “Geride bıraktığımız 6 yılda Kepezli hemşehrilerimizin destekleriyle inanılması güç hizmetlere ve eserlere imza attık. Kepez’in enerjisine, imkanlarına, kaynaklarına ve sevdalandığımız insanlarına güvendik. Kepez için bir gelecek vizyonu ortaya koyduk. Bu vizyonu halkımızla paylaştık. Paylaştığımız vizyonda projeler hayal ettik. Hayallerimizi bir bir gerçeğe dönüştürerek, Kepezlilerle büyük bir değişimi gerçekleştirmeye çalıştık. 370 km yeni yol çalışmasını,1217 km asfaltı, 1 milyon 700 bin m2 yeşil alanı, 222 yeni parkı kim yaptı? Kültür merkezlerini, spor tesislerini, semt evlerini, Antalya’nın en büyük 40 milyon bütçeli Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’ni, 20 milyon bütçeli Kepezpark Varsak’ı, Adnan Menderes Olimpik Yüzme Havuzu’nu, sayamayacağım onlarca yatırımı, sosyal projeleri kim gerçekleştirdi?  Bu eserleri, sizler, Kepezliler yaptı. Kepez’in mimari Hakan Tütüncü değil, Kepez’in mimarı Kepezlilerdir.
İktidar olarak bize düşecek bir iftihar payı varsa o da başarılı geçen 6 yılı halkımızla birlikte geçirmekten ibarettir.
Kepez’de baktığımızda olumsuzlukları görmedik. Kepez’de aydınlık bir geleceği gördük. Bu geleceğe, gönül gönüle, omuz omuza, el birliği ile ve ortak akılla ulaşabileceğimize inandık. Allah’a şükürler olsun 2009’daki devraldığım Kepez’in fotoğrafı ile bugünkü Kepez fotoğrafı baktığımızda önemli bir mesafe kat ettiğimizi görüyoruz.
 Hizmetlerimiz yeni yatırımlarla taçlandırmaya, daha güzel hizmetleri, eserleri el birliği ve gönül birliği ile üretmeye devam edeceğiz.”
Hizmetleri, bir elin nesi var iki elin sesi var anlayışla yaptıklarına vurgu yapan Tütüncü, “Bu şekilde hareket ettikçe Cenabı Allah, çalışmalarımıza, hizmet yolculuğumuza farklı bir bereketi, güzelliği katıyor.” dedi. 

Hükümetten Kepez’e dev yatırımlar

Tütüncü, Kepez’de değişimi ve dönüşümü gerçekleştirirken Ak Parti Hükümeti’nin, nitelik proje yatırımlarını Kepez’e yapmasını da sağladıklarını kaydetti. Başkan Tütüncü,  “Merkez Bankası Antalya Şubesi hizmet binası Kültür Mahallesi’ne yapılacak. 350 yataklı Sütçüler Devlet Hastanesi bölgemize heyecan getiren önemli bir sağlık yatırımı oldu. 50 ünitelik Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, belediyemizin katkı ve destekleriyle arazi tahsisleriyle inşası Ahatlı Mahallesi’nde başladı. 1000 yataklı Antalya Şehir Hastanesi de Göçerler Mahallesi’nde 1500 dönümlük araziye inşa edilecek. İçerisinde 17 ayrı lise, 3 ayrı spor salonu, yurt ve kütüphanenin olduğu Türkiye’nin ilk eğitim Kampüsü  de Varsak’ta 470 dönümlük bir alana yapılacak. Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde çok amaçlı spor salonun inşası yakında başlayacak.”
Şehirleşmenin göstergelerinden biri olan ve hava kirliğinin önlenmesinde bir çözüm alan doğalgazın Antalya’da ilk olarak Kepez’de kullanılmaya başlandığı bilgisini veren Tütüncü, 11 mahallede 50 bin konuda doğalgaz götürdüklerini, doğalgaz ağını genişleteceklerini söyledi.

“Dokuma’yı halka açma sözümüzü tuttuk “

Başkan Tütüncü, 2009 yerel seçimlerinde, Dokuma Fabrikası’nın,  Antalyalıların olacağını vaat ettiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: “Dokuma, üzerinde hiçbir gölgenin bulunmadığı, ranta kurban edilmediği, kentin önemli bir değeri olarak Antalyalılara kazandırılacak demiştik. İlk 5 yılımızda Dokuma’nın hukuki süreciyle uğraştık. Hukuk mücadelesini kazandık ve bizden önceki dönemde Dokuma’nın 49 yıllığına verilen üst kullanım hakkı sözleşmesi Danıştay tarafından iptal edildi. 2. dönemimizde ortak aklın önderliğinde Dokuma’yı halkımıza kazandıralım dedik ve çalışmaları başlattık. Geldiğimiz noktada ortak akıl vücut buluyor, herkes fikrini söylüyor. Yılların hatıralarının içerisinde barındığı, merhum Adnan Menderes’in ve Merhum Celal Bayar’ın Antalya’ya armağanı olan Dokuma Fabrikası’nı, Antalyalılara kültür, sanat, çevre ve şehircilik noktasında hizmet veren bir yer haline getiriyoruz.”

23 bin tapu, 22 mahallede kat artışı

Başkan Hakan Tütüncü imar ve tapu tahsisinde yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:  “2009’da 2B problemi çözülecek dedik ve çözdük. Şimdi 6 bin 900 2B mağduru tapularını almaya başladı. 23 bin hak sahibine tapu tahsisi yaptık. Kepez’in doğu yakasındaki Vakıf parselleri sorununu, Antalya tarihinin en büyük takas işlemi ile çözüyoruz. Yaklaşık 23 milyon lira değerindeki Hazine ait gayrimenkullerle takas işlemi yaparak Vakıf parsellerindeki gecekondusu olan hak sahiplerine tapularını vereceğiz.  30 yıldır çözüm bekleyen Altınova’nın imar planını tamamladık.  22 mahallede kat artışı yaparak şehirleşmeye bambaşka bir yön verdik. Varsak’ın 15 yıldır beklediği imar problemini, Büyükşehir Belediyesi ile çözdük. Duraliler, Avni Tolunay mahallelerinin imar planı ile Gülveren Mahallesi’ndeki gecekondu alanında kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattık.
6 yılda imar ve şehircilikte o kadar büyük mesafe kat ettik ki yaklaşık 20 bin gecekondu ortadan kaldırıldı ve yerlerine imara uygun modern konutlar inşa edildi. Bir şehirde 20 bin gecekondu sessiz, sedasız ortadan kaldırılıyor, bir kavga ve gürültü olmuyorsa oradaki güçlü ve düzgün bir yönetim var demektir.” 

Dün salon yoktu. Bugün her ay 100 etkinlik

Tütüncü, Kepez Belediyesi’nin bir iştiraki olan Kepez Halk Ekmek Fabrikası’na bağlı olan Kepez Vakfı’nın, 6 bin 100 öğrenciye burs verdiğini, eğitimde başarıyı artıcı etüt merkezi, bilgi evleri, çocuk kütüphanesi, bilişim sınıfı gibi birçok çalışma yaptıklarını ifade etti. 
Kültür ve sanatta Kepez’i bambaşka günlere getirdiklerine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü,  “Göreve geldiğimde hiç kültür merkezinin olmadığı Kepez’de, şimdi 15 ayrı tesiste 100’ün üzerinde etkinlik yapılıyor.” diye konuştu.

İşte Kepez’in yeni eserleri

Tütüncü, 2015 yılı içerisinde Kepez Merkez Camii’nin, belediye sağlık merkezinin,  sosyal yardım merkezinin,  şehir kütüphanesinin, simge eser ve 200 dönümlük kent parkının, 70 dönümlük kent parkının, 7 adet semt spor sahasının, açık yüzme havuzunun, şefkat ve huzur evinin temelini akacaklarını duyurdu.

“Büyükşehir ile uyumlu çalışıyoruz”

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kepez Belediyesi’nin uyumlu bir şekilde çalıştığına dikkat çeken Tütüncü,  konuşmasını şöyle sürdürdü:  “2014 mahalli seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile halkımıza  eğer Kepez’de değişimin ve gelişimin çok daha hızlı olmasını  arzu ediyorsanız  Büyükşehir’de ve Kepez’de iktidarı Ak Parti’de buluşturmamız lazım, demiştik.  Bu talebimiz halkımız tarafından yerine getirildi. Verdiğimiz vaatleri bir bir yerine getiriyoruz. Son 1 yılda Büyükşehir Belediyemiz ve Kepez Belediyemizin uyumlu çalışmaları sonucunda Kepezaltı ve Santral mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı.  Altınova, Duralileler, Avni Tolunay, Varsak imar planları yapıldı.  1000 yataklı şehir hastanesinin ve eğitim kampüsünün Kepez’e gelmesi sağlandı. Alt ve üstyapıyla ilgili önemli çalışmaları iki belediyenin ekipleri adeta aynı belediyenin ekipleriymiş gibi çalışarak sürdürüyorlar. Kazanan Kepez oluyor.”
Başkan Tütüncü, konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin, Kepez’e 2. tramvay hattını yapacağının da müjdesini verdi.

Kepez istikrarı seçti hizmet geldi

Tütüncü, Kepez’deki bütün eserleri Kepezliler yaptı, sözünü ise şu şekilde açıklık getirdi: “Bu söz, sözlerden bir söz değil. Bu dönem Büyükşehir Belediyesi ile pek de görülmemiş bir uyumu ortaya koyarak önemli hizmetleri Kepez’e kazandırıyoruz. 2014 seçimlerinde Kepez’i, çift kanatlı uçması için sandıkta bizi destekleyin, dedik. Bizi desteklediniz. Kepez’i Hakan Tütüncü’ye, Büyükşehir’i de Menderes Türel’e armağan ettiniz. İki başkan da el ele verdi, hizmetleri üretti.  2014 seçimlerinde, Antalya’nın daha da kalkınması için ‘üçlü olsun, güçlü olsun’ dedik. Merkezi idare, Büyükşehir Belediyesi ve Kepez aynı partiden olsun dedik. Sizler tercihini üçlü olsun, güçlü olsundan yana kullandınız.
Kepez’de ilk defa 6. hizmet yılı töreni yapıldı. Kepez’de, ilk defa bir iktidar üst üste iktidar olmayı başardı. İstikrarın devamı, başlayan projelerin yarı da kalmaması, birinin yaptığını diğerinin bozmaması bakımından çok anlamlıydı.  İstikrarı seçin,  dedik. Siz Kepez’de 30 Mart’ta istikrardan yana oy kullandınız. Bu üç nedenden dolayı Kepez’deki bütün eserler, hizmetler Kepezlilerindir.” 

Gönüller inşa ettik

Yunus Emre’nin, “Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için\\Dost\'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim.” dizelerini hatırlatan Başkan Tütüncü,  “Evet, biz gönüller yapmaya geldik. 6 yılda hizmet yolculuğumuzda her bir günümüzü, akşamımızı gönül yapmakla geçirdik. Yunus Emre’den 200 yıl sonra Fatih Sultan Mehmet şöyle diyordu: ‘Hüner, bir şehir bünyad etmektir, reaya kalbin abad etmektir.\' Yani bir şehri bir var etmek ama o şehri var ederken aynı zamanda halkın gönlünü abat etmektir. Bu anlayışla gönlümüze yazarak  Kepezli hemşehrilerimle 6 yılı birlikte geçirmeye gayret ettik.” açıklamasını yaptı. 

Eşine özel teşekkür

Bürokratlarına, işçilerine, iktidarıyla, muhalefetiyle tüm meclis üyelerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e, partisinin il ve ilçe teşkilatına, muhtarlara,  mahalle başkanlarına ve Kepezlilere teşekkür eden Tütüncü,  iki özel teşekkürü de anne, babası ve eşi Dr Ayşe Tütüncü ile kızı Hatice Zeynep Tütüncü’ye yaptı:  “Sevgili eşime ve bugün ilk kez bir toplantıma katılan biricik kızıma teşekkür ederim. Ayrı bir heyecan yaşıyorum. Kızım, dün akşam telefonla beni aradı ve toplantıya katılacağını söyledi.  Çok mutlu oldum. Siyasetçi ile evli olmak çok zordur. Biz birçok zorluğa, güçlüğü göğüs gererken aslında arkamdaki eşim, hayat arkadaşım benden daha büyük zorluklara göğüs geriyor. Huzurlarınızda kendisine çok teşekkür ederim.”
 
Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını, Hz Nuh Peygamber’in, “ Yarabbi, bizi hayırlı menzilelere ulaştır. Şüphesiz ki sen kulluk edicilerinin en hayırlısısın.” sözleriyle bitirdi. 
 
 
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “