Son Haberler
- Kırkpınar Başpehlivanı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Başkan Kocagöz, Seyir Terası’nda vatandaşlarla kucaklaştı
- Kepez’den yeşil alanlara duyarlılık tabelası
- Başkan Kocagöz’den küçük Seher’e bisiklet
- Aşureler CHP’den, ikram Başkan Kocagöz’den
- Kuzeyyaka’nın içme suyu sorunu sona eriyor
- Kepez Belediyesi’nden, çıraklık öğrencilerine istihdam desteği
- Kepez’de Motodrag rüzgarı esti
- Başkan Kocagöz, Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği’nde Kepezli vatandaşlara seslendi: Kepezli olmaktan gurur duyacaksınız
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
Kepez ve Akşehir kardeş oluyor
27 Ağustos 2014, Çarşamba - 21:30Akşehirliler, iki gün boyunca misafir ettikleri Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün, Nasreddin Hocanın tanıtımına yönelik çalışmalarını takdirle karşıladılar. Kepez ve Akşehir arasında oluşturulan dostluk köprüsü kardeş şehir protokolü sağlamlaştırılacak.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, dünyanın merkezi, gülmecenin başkenti ve Nasreddin Hocanın şehri Akşehire kültür gezisi düzenledi. Güzel bir misafirperverliğin yaşandığı gezide hem Akşehirin kültürel ve tarihi yerleri görüldü hem de şehrin tanıtımı için nelerin yapılabileceği konuşuldu.
Antalya Akşehiri Sevenler Derneği (AKSEVDER) Başkanı Tuncay Kesimin, daveti üzerine gerçekleşen ve iki gün süren geziye Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri, İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Tutan, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ömer Akbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy, belediye meclis üyeleri, dernek yönetim kurulu üyeleri olmak üzere 40 kişi katıldı.
İlk ziyaret belediyeye
Gezi kapsamında ilk olarak Ak Partili Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ziyaret edildi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akkaya, merkez ilçe belediyesi olan Kepezin, belediyecilik tecrübelerinden yararlanmayı arzu ettiklerini söyledi.
Akkaya, Nasreddin Hocanın tanıtımına yönelik Antalyada yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan Hakan Tütüncüye teşekkür etti. Akkayaya, ziyarette Kepez Belediyesi ile kardeş şehir olma isteğini dile getirdi.
Daha söz alan Başkan Tütüncü de Akkayaya görevinde başarılar dileyerek, şunları söyledi: Enerjinizin, dinamizminizin son derece yüksek olduğunu görmek beni memnun etti. Akşehirlilerin taleplerine cevap verecek çok güzel çalışmalar yapacağınıza yürekten inanıyorum. Ak Partili belediyeciliğin temelinde insana hizmet ve vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayıcı çalışmalar üretmek var. İnanıyorum Ak Parti Belediyecilik anlayışını en güzel şekilde temsil edeceksiniz.
Nasreddin Hocayı Kepezin değeri yaptık
Tütüncü, bir Anadolu aydını olan Nasreddin Hocayı, en güzel şekilde yaşatmak ve çocuklara ve gelecek kuşaklar aktarmak için 5,5 yıl boyunca üstün bir gayret sarf ettiklerinin altını çizdi. Tütüncü, Nasreddin Hoca ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında ise şu bilgileri verdi: "Nasreddin Hoca, Anadolunun en önemli aydınlarından birisidir. Çok iyi bir feylesof ve aynı zamanda çok iyi bir alimdir. Bu özellikleriyle birlikte Nasreddin Hocayı gelecek kuşaklara en iyi şekilde tanıtmalıyız, diye düşündük.Nasrettin Hoca okulları ve ilçeyi geziyor eğitim ve kültür projesi başlattık. Kepez Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Süreklinin canlandırdığı Nasreddin Hoca, 5 yıl boyunca okulları gezdi. Nasreddin Hocanın karikatürlerinden oluşturulan fıkra ve boyama kitabı hazırladık. Boyamı kitabını, 30 bine yakın öğrencimize ulaştırdık. Kepez Belediyesi Tiyatromuzun hazırladığı Nasreddin Hoca Barışa Maya adlı oyununu, binlerce çocuğumuza ücretsiz izlettirdik. Son olarak Antalya Akşehiri Sevenler Derneğimizin talebi üzerine inşa ettiğimiz kreşimize Nasreddin Hocanın ismini verdik. Nasreddin Hoca, 5 yıl boyunca Kepez de çocuklara ilim ve hikmet öğretti. Nasreddin Hocayı Kepezin en önemli değerlerinden biri haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz."
Tütüncüye tersine çalışan saat
Kardeş ilçe olma talebini memnuniyetle karşıladığını ifade eden Başkan Hakan Tütüncü, turizmin başkenti Antalyada, Akşehirin tanıtımı için gereken desteği vereceklerini söyledi. Konuşmaların ardından Başkan Salih Akkaya, Tütüncüye Nasreddin Hocanın eşeğini ters binmesine atıfta bulunan ve tersine çalışan bir saat hediye etti.
Tarihi garda fotoğraf
Daha sonra heyet, Akkayanın rehberliğinde tarihi çarşıyı, Atatürkün, Büyük Taarruzun planlarını yaptığı tarihi binada bulunan Batı Cephesi Karargah Müzesini, Nasreddin Hoca Türbesini, Hasan Paşa İmaret Camiini, Nasreddin Hoca Gülmece Parkını, belediye kültür merkezini, Nasreddin Hoca Etnografya Müzesini, Taş Medrese Camiini ve Hıdırlık Tepesini gezdiler.
Başkan Salih Akkayaya, Antalyalı misafirlerine, 2. Abdülhamit döneminde yapılan Akşehir Tren Garını da tanıttı. Tütüncü ve Akkaya, başlarına hareket memurunun kırmızı şapkası, ellerinde hareket diski olduğu halde tarihi Aksaray Tren Garı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Şehre özgü etnografya ürünlerin sergilendiği tarihi Akşehir Evinde Akşehire özel peynir baklavası ikram edilen heyet, Akşehir Mutfağında verilen akşam yemeğinde ise yöresel lezzetleri tattı. Sıra yarenler gösterisi ile de günün yorgunluğu atıldı.
Tütüncüyü Nasreddin Hoca karşıladı
Kent Ormanında verilen kahvaltı ile başlayan gezinin 2. gününde ilk ziyaret edilen yer Nasreddin Hoca ve pek çok Türk-İslam Alimi nin Hocası olan Seyyid Mahmud Hayrani nin Türbesi oldu.
Başkan Hakan Tütüncü ve beraberindeki heyet, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneğini de ziyaret etti. Başkan Tütüncü, ziyarette Akşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü nde görevli Menderes İzin canlandırdığı Nasreddin Hoca tarafından karşılandı.
Misafirperverliğe teşekkür etti
Tütüncü, ziyarette yaptığı konuşmada şunları ifade etti: Hem kültürel ve tarihi yerleri hem de Nasreddin Hocanın memleketini ziyaret etmemiz bize farklı bir ufuk kazandırdı. Çok keyifli bir anlar yaşadık. Bizi en güzel şekilde ağırlayan Akşehir Belediye Başkanımız Salih Akkayaya, belediye bürokratlarına, çalışanlarına, Antalya Akşehiri Sevenler Derneği Başkanı Tuncay Kesime, dernek yönetimine, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneğine tüm Akşehirlilere teşekkür ederim. Gerçekten Akşehir, çok derin bir kültürü, çok büyük bir medeniyet birikimini taşıyan kadim bir Anadolu şehri. Bu şehrin daha fazla tanıtılmaya, anlatılmaya ihtiyacı var. Nasreddin Hocayı, Akşehir in bağrında yatan nice kanaat önderini, alimleri, Tarık Buğra gibi edebiyatımızın önemli değerlerini anmak, tanıtmak için ele, gönül gönüle vereceğiz ve gerekli çalışmaları yapacağız. Bu gezi, klasik bir gezinin ötesinde farklı anlamlar barındırıyor.
Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Ebru Tepeoğlu, Antalyada Nasrettin Hocanın tanıtımına yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Tütüncüye plaket takdim etti. Derneğin, Kepez Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekliye verdiği plaketi de Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy aldı.
Belediyenin sosyal hizmetlerini inceledi
Başkan Tütüncü, Akşehir Belediyesinin bir hizmeti olan Akşehir Meslek Edindirme Kursları (AKMEK)in kursiyerlerinin el tezgâhında yaptığı halıları da inceledi. Gezi, Akşehir Belediyesinin bir hayır hizmeti olan çorba çeşmesinin gezilmesiyle sona erdi.
Akşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Yıldız, gezinin sonunda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncüye, Dünyanın Ortası Gülmece Başkenti Akşehire ayakbastı sertifikası verdi.