Son Haberler
- Kırkpınar Başpehlivanı Zeybek’ten, Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Başkan Kocagöz, Seyir Terası’nda vatandaşlarla kucaklaştı
- Kepez’den yeşil alanlara duyarlılık tabelası
- Başkan Kocagöz’den küçük Seher’e bisiklet
- Aşureler CHP’den, ikram Başkan Kocagöz’den
- Kuzeyyaka’nın içme suyu sorunu sona eriyor
- Kepez Belediyesi’nden, çıraklık öğrencilerine istihdam desteği
- Kepez’de Motodrag rüzgarı esti
- Başkan Kocagöz, Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği’nde Kepezli vatandaşlara seslendi: Kepezli olmaktan gurur duyacaksınız
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
Kepezden bilge mimara vefa
12 Ağustos 2014, Salı - 19:04Kepez Belediyesi, bilge mimar olarak anılan Antalya doğumlu Turgut Canseverin anısına her yıl Şubat ayında ulusal düzeyde mimarlık sergisi düzenleyecek ve mimarlık ödülü verecek.
Kepez Belediyesi, Çankaya Mahallesinde yeni açtığı yola ismini verdiği ünlü şehir plancısı, mimar ve düşünür Turgut Canseveri, mimarlık alanında da yaşatacak.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncünün seçim döneminde vaat ettiği 70 proje arasında yer alan Turgut Cansever anısına mimarlık ödülü verilmesiyle ilgili gerekli olan meclis kararı alındı.
Yönetmelik hazırlandı
Kepez Belediye Meclisinin, Haziran ayı olağan meclis toplantısında Ak Parti Grubu, Ulusal Yüksek Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri verilmesiyle ilgili meclis kararı alınması için önerge vermişti. Önerge, oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmişti. Komisyonun hazırladığı Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri Yönetmeliği de Kepez Belediye Meclisinin Ağustos ayı toplantısında oy birliği ile kabul edildi.
Yarışmanın amacı
Yönetmeliğe göre ulusal düzeydeki mimarlık yarışması, Kepez Belediyesi adına Mimarlar Odası Antalya Şubesinin koordinasyonunda yapılacak. Yönetmelikte mimarlık ödülünün verilmesinin amacı, Turgut Cansever anısına, ülkemizde mimarlık ve yapı sektöründeki faaliyetlerin tanıtılması, özendirilmesi ve ödüllendirilmesi, mimarlığın ve uyumlu kentleşmeye katkısının kamuoyunun gündeminde bulundurulması, mimarlık ürünlerinin belgelendirilmesi, kullanıcıların ve yüklenicilerin bilinçlendirilmesi ile güzel sanatların teşvik edilmesi amacıyla Ulusal Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri verilir. olarak belirtildi.
Ödüller Şubatta verilecek
Yönetmelikte yarışmanın kapsamı ise Her yıl şubat ayı içerisinde bir yıl proje, bir yıl yapı dalında olmak üzere Turgut Cansever Mimarlık Sergisi düzenlenir ve ünlü mimarın ölüm günü olan 22 Şubat ta Mimar Turgut Cansever Mimarlık Ödülleri verilir. şeklinde belirlendi.
Yapı ve proje dalında ödüllerinin verileceği yarışmanın seçici kurulu ise mimarlık tarihçisi veya eleştirmeni niteliklerine sahip 1 üye, mimarlık uygulamalarıyla bilinen, biri en az 10 yıl meslek deneyimli, diğerleri en az 20 yıl meslek deneyimli mimarlar arasından seçilecek 3 üye ve akademisyen mimarlardan seçilecek 1 üye olmak üzere 5 üyeden oluşacak.
Serginin ve katılma esaslarının genel ilkeleri ise şu şekilde belirlendi:
-Sergiye ve ödüllere adaylık için Mimarlar Odasına kayıtlı ve üyeliği devam eden her mimar, yanı sıra ilgili kamu kuruluşları, kurumlar, şirketler, bireysel veya ekip olarak katılabilir.
-Şirket ya da kurum adına katılan çalışmalarda mimar(lar)ın isminin belirtilmesi zorunludur.
-Yapı ve proje dallarlında katılabilmek için müellif(ler)in Mimarlar Odası üyesi olması zorunludur.
-Sergiye katılan bir eser, aynı kategoride bir başka dönem tekrar katılamaz.
-Sergiye katılacak ve aday olacak eserler, sekretaryaya teslim edildikten sonra geri çekilemez.
Teslim edilen çalışmaların katalogda yayınlanması kabul edilmiş sayılır.
Turgut Cansever kimdir?
1920 de Antalya da doğdu; Galatasaray Lisesi ve İDGSA Mimarlık Bölümü nde okudu.1951 de mimarlık bürosunu kurdu; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi nden Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları adlı teziyle sanat tarihi doktoru, Modern Mimarinin Sorunları adlı tezi ile doçent ünvanını aldı. 1959-60ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1974-75te Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesine başkanlık yaptı. 1974 -76 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Üyeliği; 1975-80 arasında İstanbul Belediyesinde, 1979de Ankara Belediyesinde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı, 1983 te Charles Moore, Roland Simounet, James Stirling, P. W.Sudin, Rifat Chadirji, Habib Fida-Ali, Mübeccel Kiray, Ismaïl Serageldin le birlikte Ağa Han Büyük Jüri üyeliği yaptı.
"Bilge Mimar" da olarak anılır. Kent, imar, koruma alanlarında pek çok görev almış, Beyazıt Meydanı nı tasarlamıştır. Türkiye deki ilk sanat tarihi doktora tezinin sahibidir.
Dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar olarak 22 Şubat 2009 tarihinde hayatını kaybetti.