Son Haberler
- Kepez’de Motodrag rüzgarı esti
- Başkan Kocagöz, Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği’nde Kepezli vatandaşlara seslendi: Kepezli olmaktan gurur duyacaksınız
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
- Başkan Kocagöz, “Kepez’de sevgi kazandı”
- Kepez’de aşureler kaynadı, bereket paylaşıldı
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
Kepez Dil Bayramını Nermin Tuğuşlu ile kutladı
27 Eylül 2013, Cuma - 20:32Kepez Belediyesi, Dil Bayramının 81. yıldönümünde, tek kanal döneminde TRT haber merkezince hazırlanan haber bültenini sunuyoruz. Önce özetler. cümlesiyle bir kuşağın hafızalarına kazınan Nermin Tuğuşluyu, öğrencilerle buluşturdu.
Kepez Belediyesi, Atatürkün önderliğinde 26 Eylül 1932de toplanan 1. Türk Dil Kurultayının 81. yıldönümünü, eski TRT haber spikeri Nermin Tuğuşlunun katıldığı bir söyleşi ile kutladı. Nermin Tuğuşlu ile Güzel Türkçe Üzerine Söyleşi adı verilen etkinlik Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Etkinliği, Ak Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Kocagözün yanı sıra lise öğrencileri izledi.
Türk dilinin güçlü isimlerini Antalya getiriyoruz
Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Başkan Tütüncü, öğrencilerin Türk dilinin güzelliğini, zenginliğini bilmelerine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda Dil Bayramında, Türk dilinin güçlü seslerini Antalya ya getirerek, öğrencilerle buluşturduklarına işaret eden Tütüncü, Bu çalışmamız, hem eğitime hem de Türk diline dikkat çekmemize katkı sağlıyor.
Karamanoğlu Mehmet Bey ile Anadoluda Türk dili var
En güzel tişörtlerimizin üzerinde hep batı markaları yazar. Aslında üzerinde ne yazdığını çok da bilmediğimiz birçok tişörtü alır giyeriz, çoğu zamanda komik duruma düşeriz. Ticari işletmelerin tabelalarının yüzde 70 i batı dillerinin kelimeleriyle süslüdür. sözleriyle Türk dilindeki yabancılaşmaya dikkat çeken Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: Batı özentisinde olduğumuz günümüz gibi, 700 yıl evvelde Anadolu topraklarında yabancı dillere bir özenti vardı. O zaman baskın olan dil Farsça ve Arapça idi. Türk dilinin en büyük hizmetkârlarından Karaman Beyliği nin Sultanı Karamanoğlu Mehmet Bey, Türk dilinin dışındaki dillerinin konuşulmasını ve yazılmasını yasaklamış ve böylece Türk dilinin yok olmasının önüne geçmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey, Türkçenin kullanılmasını kesin bir emirle sağlamamış olsaydı, belki bugün bu topraklar üzerinde konuştuğumuz Türkçe dili olmayacaktı.
Haberleri Tuğuşludan dinleyen bir kuşağız
Dil Bayramının 81. Yıldönümünde Türk dilinin güçlü seslerinden biri olan Nermin Tuğuşluyu, öğrencilerle buluşturduklarına işaret eden Tütüncü, çocukluk yıllarında TRT ana haber bülteninde Türk ve dünya gündemini Nermin Tuğuşlu dan öğrenmiş bir kuşağa mensup olduğunun altını çizdi.
Dildeki fakirleşme iletişim kanallarını kapatır
Daha sonra söz alan başarılı haber spikeri Nermin Tuğuşlu, konuşmasının başında, Türkçe elden gidiyor, Türkçe katlediliyor, Türkçe kirletiliyor bunları duyuyoruz. Tabelalarda, giydiğimiz giysilerde bizi anlatan isimler yok. eleştirisini dile getirdi.
Türkçenin, dünyanın en güzel dillerinden bir tanesi olduğuna vurgu yapan Tuğuşlu, gençlere, İnternetin başında dili geliştiremezsiniz, aksine dili güdükleştirirsiniz. uyarısında bulundu.
Türk dilinin fakirleştiğini kabul eden başarılı haber spikeri, şunları söyledi: Ama bu fakirleşme dilde de kalmıyor. Dil her şeyimize yansıyor. Dilini iyi kullanan insan, kendini, derdini iyi anlatır. Karşı tarafı iyi anlar ve karşı tarafla iyi anlaşır. Dinlemeyi bilmiyoruz. Konuşurken mutlaka karşı tarafın sözünü keseriz. Dilimizdeki fakirleşme her şeyimize yansır. Bu da bizi toplumdan koparır. İletişim kanallarını kapatır.
Başbakan Erdoğan vücut dilini çok iyi kullanıyor
Nermin Tuğuşlu, gençlere başaralı bir haber spikeri olmanın şartlarını şu şekilde anlattı: İyi bir sporcu olmalısınız. Dinamik olmalısınız. Hayati takip etmelisiniz. Kitap okumalısınız ve Türkçeyi güzel kullanmalısınız. İletişimde beden dilinin önemine vurgu yapan Tuğuşlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın, vücut dilini çok iyi kullandığını belirtti.
Spikerlik bıçak üzerinde cambazlıktır
Haber spikerliğini, bir bıçağın üzerinde cambaz gibi yürümeye benzeten Tuğuşlu, başarılı bir haber spikeri olmak için, Hiç kimseyi incitmeden, toplumu galeyana getirmeden dilimizi iyi kullanıp o estetiği yansıtarak işimizi yapmaya çalışırız. Haber spikerliği çok zor ama dünyanın en güzel mesleklerinden bir tanesidir. Bu iş ancak genel kültür, birikim ve donanımla yapılabilir. Yoksa ortada kalırsınız. Rezil olursunuz. Yayında donanımlı olduğunuz sürece güçlüsünüz, güçlü olduğunuz sürece de seyirci sizi izler. Seyirci ile kurduğunuz bağ ancak bilgi ile daha güçlü hale gelir. Özgüveniniz güçlendiği anda seyirci sizi beğenir. değerlendirmesini yaptı.
Söyleşisinin ardından AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Nermin Tuğuşluya plaket takdim etti. Başkan Tütüncü de çiçek verdiği Tuğuşluya güzel söyleşisinden ve katılımından dolayı teşekkür etti.