Son Haberler
- Kepez’de Motodrag rüzgarı esti
- Başkan Kocagöz, Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği’nde Kepezli vatandaşlara seslendi: Kepezli olmaktan gurur duyacaksınız
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
- Başkan Kocagöz, “Kepez’de sevgi kazandı”
- Kepez’de aşureler kaynadı, bereket paylaşıldı
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
Kepez İHL hizmet için gün sayıyor
16 Mayıs 2013, Perşembe - 20:51Kepez Belediyesi öncülüğünde, hayırsever desteği ile inşa edilen ve hafız öğrencilerin eğitim göreceği yatılı Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi (İHL), Eylül ayında eğitim ve öğretime açılıyor.
Kepez Belediyesinin, Kültür Mahallesinde Milli Eğitim Bakanlığına tahsis ettiği 8,5 dönümlük arazide yapımına başlanılan Anadolu İHL, eğitim ve öğretime kapılarını açmak için gün sayıyor.
Toplumun her kesiminin desteği ile 9 ay önce inşaat süreci başlayan Kepez İHL binasının ince işlerinin yapımında sona geliniyor. Türkiyenin hafız öğrencilere özel üçüncü okulu olan Kepez İHLnin, pansiyon binasının karkas inşaatı da hızla yükseliyor. İmam-hatip okulunun manevi kurucusu olan Mahmut Celalettin Öktenin isminin verileceği okulun, önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde hizmete açılması planlanıyor.
Dernekten istişare toplantısı
Kepez Anadolu İHL Yapma, Yaşatma ve Geliştirme Derneği de yapımını üstlendiği okulun inşaat sürecini değerlendirmek amacıyla kahvaltılı toplandı düzenledi. Okul binasındaki kahvaltıya, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, İl Müftüsü Ahmet Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, İlçe Müftü Vekili Mehmet Fatih Tunç ve dernek üyeleri katıldı.
Kepez Belediye Meclis Üyeleri Murtaza Tamyürek ve Şevki Mavinin de yer aldığı kahvaltıda Dernek Başkanı Mustafa Ece, okulun yapımıyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi.
Daha sonra Başkan Hakan Tütüncü, inçe işlerinin yapımında sona gelinen okul binasını diğer katılımcılarla birlikte gezdi.
Celal Hocanın ismi Kepezde yaşatılıyor
Gezinin ardından bir açıklama yapan Başkan Tütüncü, Antalyanın eğitimine, kültürüne, mimarisine renk katacak olan Kepez İHLnin yapımında sona gelindiğini söyledi. Tütüncü, karkas inşaatı tamamlanan, ince işçiliği hızlı bir şekilde devam eden okulu, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında hizmete açmayı planladıklarını duyurdu.
Kepez Belediyesinin, Antalyalı hayırseverlerin katkılarıyla okulun yapıldığına işaret eden Tütüncü, Kepez İHLde ülkenin ufkunu aydınlatacak hayırlı nesilleri yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.
Okula, Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi ismimi vermek istediklerini aktaran Başkan Hakan Tütüncü, Bu güzel okula, imam-hatip okullarının manevi mimarı olan merhum Mahmut Celalettin Ökten ismi çok güzel yaraşacaktır. dedi.
Türkiyenin üçüncü okulu Kepezde
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da okulun inşasında, Başkan Tütüncünün, derneğin ve Antalyalıların emeğinin olduğunun altını çizdi. Okulu, Eylül ayında eğitim ve öğretime açmayı planladıklarını açıklayan Gülay, İkinci dönem başında ise pansiyon binasını hizmete açacağız. Hafız öğrencilerimiz için özel bir imam-hatip okulu projemiz vardı. Bu projeyi de Kepezde hayata geçiriyoruz. Türkiyede hafız öğrencilere eğitim veren üçüncü İHL de Kepezde hizmete girmiş olacak.
Geleceğin din adamlarını yetiştirecek
Antalya Müftüsü Ahmet Çelik de okulla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: Bu okullar toplumuzun duasını almış eğitim kurumlarıdır. Gelecek nesillere, modern, kaliteli eğitim verileceği bu okulun yapılmasını, bizden önce İHLler için çalışan nice isimsiz kahramanların yaptıkları çalışmalara karşı bir vefa örneği olarak görüyorum. Bu okula Mahmut Celalettin Ökten isminin verilmesinden dolayı mutlu oldum. İmam-hatip nesline bu vefa çok yakıştı. Konferans salonuyla, pansiyonuyla çok modern bir okul olan Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi, gelecek yüzyılın din adamlarını, bilim adamlarını yetiştirecek şekilde tasarlandı. Öğrenci yurdu ile de okulu bir külliyeye dönüştürdü.
Yaklaşık maliyeti 12 milyon TL olan okulun ve pansiyon binasının mimari projesi, Selçuklu mimarisinden esinlenerek hazırlandı. 24 derslikten oluşan okulda, spor salonu, konferans salonu ve 320 kişilik pansiyon bölümü bulunuyor.