Son Haberler
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
- Başkan Kocagöz, “Kepez’de sevgi kazandı”
- Kepez’de aşureler kaynadı, bereket paylaşıldı
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- Kepez’den Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
7 ülkeden 35 genç ortak deklarasyona imza attı
25 Mart 2013, Pazartesi - 22:51Kepez Belediyesi`nin, Avrupa Birliği hibe programları kapsamında gerçekleştirdiği Gençlik Avrupa İstihdam Stratejisini Tartışıyor projesi, hazırlanan deklarasyon metninin okunmasının ardından Başkan Hakan Tütüncünün gençlere sertifikalarını vermesiyle sona erdi.
Kepez Belediyesi`nin Avrupa Birliği hibe programları kapsamında gerçekleştirdiği "Gençlik Avrupa İstihdam Stratejisini Tartışıyor" projesi, deklarasyon bildirisinin okunması ile sona erdi.
Türkiye, İtalya, Estonya, Litvanya, Hollanda, Malta ve Çek Cumhuriyetinden 35 genç, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen proje kapsamında, beş gün boyunca İŞKUR, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, KOSGEB, ATSO, ANSİAD, OSİAD ve BAGEV temsilcileriyle bir araya gelerek, Avrupa İstihdam Stratejisinin dört temel başlığı olan girişimcilik, istihdam edilebilirlik, iş gücü piyasasının uyumlulaştırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması çerçevesinde genç işsizliği konusundaki mevcut durum, önlemler, politikalar, sorunlar ve çözüm önerilerini paylaştılar.
Gençler, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Kepez Kent Konseyi Başkanı Bekir Bülent Özsoy`un da katılımıyla Kepez Meclis Salonunda düzenlenen final buluşmasında yaptıkları görüşmelerin sonucunu, hazırladıkları deklarasyon metniyle açıkladılar.
Rapor etkili olur
Sonuç bildirisinin okunmasının ardından gençlere seslenen Başkanı Hakan Tütüncü, proje ile Avrupada istihdam teknikleri ve yöntemleri hakkında gençlerimizin bilgi sahibi olmasını amaçladıklarını söyledi. Kepez Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantılar neticesinde çalıştayın bir rapor hazırladığını dile getiren Tütüncü, kurum ve kuruluşların bu rapor ölçüsünde hareket etmesinin, genç işsizliğin önüne geçmede etkili olabileceğini söyledi.
İlk sırada istihdam var
Tütüncü konuşmasına şöyle devam etti: Dünyanın en önemli ekonomik mevzuların başında istihdam geliyor. İstihdam her ülkenin üzerinde dikkatle durduğu çok önemli bir fenomen. İnsanları iş sahibi yapabilmek için, istihdam yöntemleri üzerinde bir çok insan kafa yormakta. Sizde Avrupanın gençleri gözüyle bu konuyu ele aldınız. Çeşitli görüşleri değerlendirerek bir bakış açısı oluşturdunuz. Çalıştayı bu bakımdan önemsiyorum.
Sezen Toklunun koordinatörlüğünü yaptığı "Gençlik Avrupa İstihdam Stratejisini Tartışıyor" projesi, Başkan Hakan Tütüncünün gençlere katılım sertifikalarını vermesiyle son buldu.
Gençlerin, genç işsizliğin önlenmesi için alınması gereken tedbirleri açıkladıkları deklarasyon metninde şu maddeler yer alıyor:
-Öğrencilerin teorik ve pratik bilgileri arasında bir bağ kurulması.
-Şirket yetkilileri tarafından okullara daha çok ziyaret düzenlenmesi, öğrenciler arasında bir iletişim kurulması.
-Bu ziyaretler, öğrencilerin işe girmek için ne tür bilgi ve becerilere sahip olmaları gerektiğini ve şirketlerin işe alımlarda ne tür özellikler aradığını öğrenmeleri noktasında önem taşımakta.
-Öğrencilerin pratiğe dayalı bilgi ve becerilerini geliştirmeleri için daha fazla staj imkanı sağlanmalı.
-Öğrencilerin her işin nasıl yapıldığına ilişkin fikir edinmeleri için iş gölgeleme günleri düzenlenmelidir.
-Üniversiteler öğrencilere yaz staj programları sunabilmek için şirketlerle sözleşme yapmalıdır.
-Gençlerin kişisel gelişimi desteklenmelidir.
-Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimi için değişim programları teşvik edilmeli ve uygulanmalı.