Son Haberler
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
- Başkan Kocagöz, “Kepez’de sevgi kazandı”
- Kepez’de aşureler kaynadı, bereket paylaşıldı
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- Kepez’den Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
Çimrin Antalya sevdasını anlattı
7 Mart 2013, Perşembe - 22:24Kepez Belediyesinin düzenlediği Gönül Sohbetlerine konuk olan yerel tarihçi Hüseyin Çimrin, Bendeki Antalya sevgisi kelimelerle anlatamayacağım kadar büyüktür. dedi.
Kepez Belediyesinin geleneksel olarak her ay düzenlediği, Başkan Hakan Tütüncünün ev sahipliğini yaptığı Gönül Sohbetlerinin Mart ayı konuğu Antalyanın yerel tarihçisi Hüseyin Çimrin oldu. Hüseyin Çimrin, Kepez Kent Ormanı Kanuni Otağında gerçekleşen sohbet programında, Antalya ile ilgili anı ve bilgilerini konuklarla paylaştı.
Sohbet programına, Başkan Hakan Tütüncü ile Hüseyim Çimrinin yanı sıra Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz ve davetliler katıldı.
Kent tarihi üzerine yapılan çalışmaları önemsiyorum
Kanunda Burak Akdemir, udda Zehra Özçelik, klasik kemençede Nevra Köroğlu ve neyde Ozan Köroğlunun birbirinden güzel eserleri icra ederek ayrı bir tat kattıkları sohbetin açılış konuşmasını yapan Başkan Tütüncü, kent üzerine ve kent tarihi üzerine yapılan araştırmalarla şehir kültürü oluşturulmasına yönelik çalışmaları çok önemsediğini ifade ederek, Atatürkün Antalyaya ilk gelişinin 83. yılında düzenledikleri bu sohbet programında Hüseyin Çimrini ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Bendeki sevgi kelimelerle anlatılamaz
Hüseyin Çimrin, çocukluğumdan beri Antalya sevdalısıyım sözleriyle başladığı konuşmasında, O günlerde Antalyada denize 29 şelale akardı. Biz ona aşıktık. Antalyaya bir gemi geldiği zaman tüm halk gemiyi görmek için İskeleye, Tophaneye koşardı. Biz o güzellikler içinde çocukluğumuzu geçirdik. O yıllarda bu güzellikleri nasıl tanıtırız diye düşünüyor, bir şeyler olmasını bekliyorduk. Coğrafya kitaplarında bile Akdeniz Bölgesi olarak Adana, Mersin illeri geniş bir şekilde anlatılıyor, Antalyaya bir cümlelik yer veriliyordu. 1961 yılında Ruslar, kozmonot Yuri Gagarini uzaya göndermişti. Daha sonra radyolarda uzaydan dünyaya bir parça düşecek ama neresi olduğu bilinmiyor diye bir haber geçti. Bende ellerimi açarak, Allahım ne olur bizim Antalya Körfezine düşsün. Hiç olmasa bu sayede Antalyanın ismi duyulsun, bir gazetede çıksın, foto muhabirleri gelsin bu güzellikleri görsün diye dua ettim. İşte Antalya aşkı bu. Antalya sevgisi çocukluğumdan bu yana devam ediyor. Evimin her yerinde Antalya tarihiyle ilgili belgeler, fotoğraflar mevcut. Bendeki Antalya sevgisi kelimelerle anlatamayacağım kadar büyüktür. Dedi.
Atatürk 83 yıl önce Antalya`ya geldi
Hüseyin Çimrin, Atatürkün Antalyaya ilk kez 6 mart 1930 yılında gelerek, 6 gün kaldığını, ikinci geldiğinde 36 saat kaldığını ve 1931 yılında da özel bir nedenden dolayı Ege vapuruyla üçüncü defa geldiğini ifade ederek, Atatürkle ve İtalyanlarla ilgili yaşanmış anıları anlatarak konuşmasını sonlandırdı.
Yazdıklarıyla temayüz etmiş bir büyüğümüz
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yaptığı konuşmada şunları söyledi: Güzel bir sohbet ve söyleşi oldu. Uzun zamandan beri Hüseyin Beyi belediyemizde misafir etmek, onun birikimlerinden faydalanmak ve böyle bir ortamda da dinlemeyi arzu ediyordum. Yazdıklarıyla temayüz etmiş bir büyüğümüz. Gazetelerde çıkan yazılarını ve kitaplarını vakit buldukça okuyorum. Kendisi kentimiz için çok önemli bir değer. Bugün de önemli bilgiler verdi. Ben çok keyif aldım ve istifade ettim. Elin de mayası olan adamların hamuru teknede durmaz taşar derler. Sayın Çimrinin de elinde önemli özel bir hamuru var onun hamuru da teknede durmuyor taşıyor.
Sohbet programı, Başkan Tütüncünün Erdem Bayazıta ait Sana, Bana, Vatanıma, Memleketimin İnsanlarına Dair şiiri okumasının ardından sona erdi.