Son Haberler
- Motodrag yarışlarının startını Başkan Kocagöz verdi
- Başkan Kocagöz, “Kepez’de sevgi kazandı”
- Kepez’de aşureler kaynadı, bereket paylaşıldı
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- Kepez’den Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
Kepeze Dar-ül Hadis gibi lise
21 Şubat 2013, Perşembe - 04:51Başkan Hakan Tütüncü, Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi (İHL)nin, Fatih Sultan Mehmeti yetiştiren Edirnedeki Dar-ül Hadis gibi bir eğitim kurumu olacağını söyledi.
Antalya İmam Hatip Mezunlar Derneği (ANİMDER)nin, hizmet binasında düzenlediği sohbet toplantısının konuğu, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü oldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan ANİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Kara, katılımından, İmam Hatip Liselerine verdiği desteklerden dolayı Başkan Tütüncüye teşekkür etti.
Kepez Anadolu İHL`ni anlattı
Tütüncü de Kepez Belediye Meclis Üyeleri İsmail Hayyar ve Zeki Çivik ile birlikte katıldığı toplantıda, yapımı süren Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesinin kuruluş hikâyesini anlattı. Konuşmasının başında Antalya İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu söyleyen Başkan Tütüncü, öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla, İmam Hatip Lisesi camiasıyla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Rahmetle anılmak istedik
Tütüncü, Kepez İHLyi neden yaptırdıklarını şöyle özetledi: Merhum Akif öyle diyor; Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince /Günler şu heyulayı da er geç silecektir /Rahmetle anılmak ebediyet budur amma /Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir? İmam hatip Mezunu meclis üyesi arkadaşlarımızla dedik ki bizim için rahmetle anılmak önemlidir. Bu makamlar bize bir daha nasip olur mu olmaz mı bilemeyiz. O halde elimizde imkan varken geleceğe imza atalım, Rabbimizin de milletimizin de bizden hoşnut olacağı bir adımı başlatalım istedik.
Yapımı Haziranda bitiyor
Tütüncü, lisenin yapılması amacıyla Kültür Mahallesinde belediyenin 8,5 dönümlük arsasını Milli Eğitim Bakanlığına bağışladıklarını hatırlatarak, okulun inşası hakkında şunları söyledi: Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağışın da katıldığı törenle 2011 Ağustos ayında okulun temelini attık. Yaşanan bazı sebeplerden dolayı okulun inşaatını geçtiğimiz Ramazan ayında başlatabildik. 24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesinin ve yanında 300 öğrencinin konaklayabileceği pansiyon binasının yapımı devam ediyor. Binanın karkas inşaatının yüzde 90nı tamamlandı. Lisenin yapımının Haziran ayı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılına yetiştirmeyi arzuluyoruz.
Destek verenlere teşekkür
Kepezin ilk İHLni, her kesimin desteği ile imece usulü inşa ettiklerine vurgu yapan Tütüncü, Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Eceye, dernek üyelerine, İHL mezunu Meclis Üyeleri İsmail Avşara, İsmail Hayyara, Zeki Çivike, iş adamlarına, esnafa ve İmam Hatip gönüllülerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Okulun mimari projesinin, Selçuklu mimarisinden esinlenerek hazırlandığını kaydeden Başkan Tütüncü, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesinde, hafızlığını tamamlamış öğrencilere yönelik özel bir tedrisat uygulanacağını dile getirdi.
Mahmut Celalettin Öktem vurgusu
Sultan Muradın Edirnede yaptırdığı Dar-ül Hadisle ilgili olarak davetlileri bilgilendiren Tütüncü, Kepez İHLnin de Fatih Sultan Mehmetin yanı sıra birçok ilim ve bilim adamının yetiştiği Dar-ül Hadis gibi bir eğitim kurumu olacağını söyledi.
Başkan Tütüncü, konuşmasının sonunda Türkiye nin ilk İmam Hatip Lisesi Müdürü ve bir eğitim kahramanı olan merhum Mahmut Celalettin Öktemin de sempozyumlarla yeni nesle tanıtılması gerektiğini sözlerine ekledi.