Son Haberler
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- Kepez’den Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
Eğitimde müthiş bir başarı hikayesi
18 Ocak 2013, Cuma - 07:37Kepez Belediyesinin Gönül Sohbetlerinde konuşan eğitimci Selahattin Çiçek, karpuz satmak için geldiği Antalya`ya, önce AKEV Koleji Eğitim Kurumları`nı sonrada Antalya Üniversitesini kazandırdığını söyledi.
Kepez Belediyesi`nin, edebiyat ve müzik eşliğinde kanaat önderlerinin deneyimlerini paylaştığı Gönül Sohbetleri`nin konuğu Antalya Kültür Eğitim Vakfı (AKEV) Genel Müdürü Selahattin Çiçek oldu.
Kent Ormanı`ndaki Kanuni Sultan Süleyman Otağı`ndaki sohbet meclisinde, aynı zamanda Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Selahattin Çiçek, anaokulu, ilk ve orta ile liseden oluşan AKEV Koleji Eğitim Kurumları`nın ve üniversitenin kuruluş hikâyesini anlattı ve eğitimle ilgili tecrübelerini paylaştı.
Sohbet meclisinin açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, modern şehirlerde kentin ileri gelenlerinin, bir araya geldiği meclislerin olduğunu hatırlatarak, O meclislerde sadece sohbet edilirdi. Bu gelenek günümüz Antalyasında kayboldu. Biz bu geleneği tekrar canlandıralım diye, geçtiğimiz yıl gönül sohbetlerini başlattık. dedi.
Kepez Antalya demek
Antalya merkezdeki nüfusun üçte birinin Kepezde yaşadığına işaret eden Tütüncü, Kepez de iyi şeyler olursa Antalya da da iyi şeyler olur; Kepez de bir takım olumsuzluklar meydana gelirse Antalya`da bundan ciddi manada etkilenir. Sivrisineklerle uğraşmaktansa, bataklığı kurutmanın yerinde ve doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Toplumun geleceğine yön verecek ana unsur çocuklar ve gençlerdir. Bu kesimi güçlü bir şekilde geleceğe taşımanın yolu da eğimden geçer. Gazetelerin 3. sayfa haberlerine baktığımızda toplumsal dokumuzun iyi bir istikamete gitmediğini görüyoruz. Böylesi bir ortamda akıl sahiplerinin yapabileceği iş, eğitime ve insana yatırım yapmaktır. diye konuştu.
İyi bir karpuzcu Selahattin`dim
Daha sonra söz alan AKEV Genel Müdürü Selahattin Çiçek, Ankarada üniversite eğitimini tamamladıktan sonra geldiği Antalyada, devlet kurumunda sekreter kapısında beklememek, bürokratik işlerle uğraşmamak için, öğretmenlik mesleği yerine karpuz satmayı tercih ettiğini söyledi.
1980lerde Şarampol`de, Güllük`te iyi bir karpuzcu Selahattin`dim. diyen Çiçek, yeniden eğitim hayatına nasıl döndüğünü ise şöyle anlattı: Antalya`daki ilk özel okul olan Özel Antalya ilkokulu kurucusu olan rahmetli Saime Bor, her gün tezgâhımdan karpuz satın alıyor ve beni okulunda çalışmaya davet ediyordu. Israrlarına daha fazla dayanamadım ve öğretmenlik mesleğime Özel Antalya İlkokulunda yeniden başladım.
Ayrık otunun olduğu yerde güller yetiştirdik
AKEV Kolejinin temelini,1987de Kültür Mahallesine attıklarını kaydeden Selahattin Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: Saime Bor ile Özel Antalya İlkokulunu vakıf çatısı altında yeniden yapılanması ve geçmesini kararlaştırdık. Antalya Eğitim Kültür Vakfını kurduk.
1987de de bir torba çimento, bir el arabası tuğla ile okulun inşaatını başlattık. Su bile yoktu. Çok uzak mesafeden arıklarla su getirmiştik. Eğitimdeki hayalimizi gerçekleştirmek için bütün zorlukları yendik ve ayrık otunun olduğu yerde, kırmızı güller yetiştirmeyi başardık. Anaokulu, ilköğretim okulu, Anadolu Lisesinden oluşan AKEV, bugüne kadar 5 bin öğrencinin mezun olduğu, 160 çalışanı ve 1800 öğrenci kapasitesi olan bir eğitim kurumu haline geldi.
Deli dediler ama ikinci üniversiteyi Antalyaya kazandırdım
Antalyaya ikinci bir üniversite kazandırma hayalini de gerçekleştirdiğine değinen Çiçek, Antalya ya mutlaka bir vakıf üniversitesi kurulmalı dediğim zaman, destek istediğim kişilerden, bu adam deli cevabını alıyorduk. 2008de Serik İlçesi Kadriye beldesinde 110 dönümlük arazide Antalya Üniversitesinin temelini attık. 50 milyon liranın üzerindeki yatırımla fakülte binaları ve sosyal tesislerin yapımını tamamladık. Eğitime başlayabilmek için YÖKden izin bekliyoruz. Halkımızın desteği ile bu üniversiteyi Antalya`ya kazandıracağız ifadesini kullandı.
Biz öğretim Kepez eğitim yapıyor
Günümüzde yönetenler ile halk arasında bürokrasi engelinin kalktığına işaret eden Çiçek, bu tezini de Eskiden, belediye başkanın yanında oturmak, onunla çay içmek mümkün müydü? Şimdi Kepez Belediye Başkanımızla yan yana çay içiyoruz, sohbet ediyoruz. sözleriyle dile getirdi. Selahattin Çiçek, güzel insan, becerikli, zeki ve adam gibi adam sözleriyle övdüğü Başkan Tütüncünün eğitime müthiş bir destek verdiğini ifade ederek, Biz öğretim yapıyoruz, Kepez Belediyesi ise çocuklara ve gençlere eğitim hizmeti veriyor. Diyerek konuşmasını tamamladı.
Yeni yılın ilk Gönül Sohbetleri, Başkan Tütüncünün, Sezai Karakoçun Köşe ve Nurullah Gençin Gülnare şiirlerini okumasıyla sona erdi. Tütüncü, katılımından ve Antalya eğitimine verdiği desteklerden dolayı Selahattin Çiçeke teşekkür etti. Solistliğini Gülşen Çetinköprülünün yaptığı, udda Burak Bilginturan, kanunda Ömür Böltenin olduğu icra heyeti de seslendirdikleri eserlerle sohbet meclisine renk kattı.