Son Haberler
- Başkan Kocagöz,”Kepez’de oturmak bir ayrıcalıktır”
- Kepez’de Drag heyecanı başladı
- CHP Ankara Milletvekili Dinçer’den Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- Kepez’den Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
Kepez`den milyonluk başarı
16 Aralık 2012, Pazar - 08:40Kepez Belediyesi, 4 yılda 1 milyon 38 bin m2 yeşil alan çalışması gerçekleştirdi. Bu rakama yeni yılda 30 park daha ilave edilecek.
Nüfus artışıyla birlikte beton bir kente dönüşmeye başlayan Antalyanın, yeşil alan yatırımında en şanslı ilçesi Kepez oldu. Mesire alanı, kent ormanı, temalı parklar, seyir terası, atıl alanların yeşillendirilmesi, bulvar düzenlemesi gibi çalışmalarla Kepeze, yemyeşil bir ilçe kimliği kazandırıldı.
Bu kimliğin mimarlarından olan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü dönemiyle birlikte ilçe, park ve bahçeler yatırımında şaha kalktı. Kepezin dört bir yanı, bir amaca hizmet eden, nitelikli, kimlikli ve beş yıldızlı modern parklarla donatıldı.
108 adet yeni park 1 milyon 38 bin m2 yeşil alan
Sadece Kepeze değil, tüm Antalyalılara hizmet sunan Kent Ormanı, Seyir Terası gibi sosyal alanlar oluşturuldu. Antalyanın turizm kenti markasına hizmet eden Gazi Bulvarı düzenlemesi gibi çalışmalar yapıldı.
Yeşil alan başarısında en büyük pay sahibi olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli, üstün bir çalışma performansı göstererek yeşil alan yatırımında müthiş bir rekora imza attı. 1 Nisan 2009 ile 1.12.2012 tarihleri arasında Kepezde 1 milyon 38 bin m2 yeşil alan yatırımı gerçekleştirildi. Yine bu tarihler arasında 58 adet park tadilatı yapıldı ve 108 adet yeni park inşa edildi.
Eskiyen parklar 5 yıldız oldu
Tütüncü dönemiyle birlikte ilçedeki eskiyen, hizmet veremez hale gelen parkların kaderi de değişti. Kepezin, bu dönem oluşturulan şehir kimliğine yakışmayan eskiyen parklar, modern bir anlayışla hazırlanan projeler kapsamında yenilendi.
Önceki dönemlerde yapılan Fatih Sultan Mehmet Parkı, Turgut Özal Parkı, İsmet İnönü Parkı, Adnan Menderes Parkı, Sadettin Küçük Parkı, Şehit Dr Ahmet Belen Parkı, yeniden inşa edilerek 5 yıldızlı parklar haline getirildi.
Buluşma noktaları oluşturuldu
Yine Kepezde tüm Antalyaya hitap eden, insanların sevdikleriyle birlikte sosyal aktivitelerini yapabileceği, kente yaşayanların misafirlerini götürebileceği buluşma noktaları oluşturuldu. Kepezüstü mevkiinde yıllarca atıl bir halde duran şehir merkezinin kuşbakışı izlenebildiği Kent Ormanı, Çamlıca Tepesi haline getirilerek, Antalyanın sosyal yaşamına kazandırıldı.
Kent Ormanının Meşe Kapısı bölümü ise 3 bin kişilik Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu, 5 bin metrelik yürüyüş parkuru ve günü birlik sosyal tesis çalışmalarıyla sanatın ve sporun hizmetine açıldı. Antalyanın ilk seyir terası da şehir merkezini, denizi ve dağları panoramik bir şekilde seyretme olanağı veren Masa Dağı bölgesinde hizmete girdi.
Tarihe de yatırım yapıldı
Antalyaya da hitap eden yeşil alan düzenlemeleri yapan Kepez Belediyesi, protokol yolu olarak bilinen Gazi Bulvarı nın, görsel kirlilik nedeniyle turizm kentine yakışmayan kuzey bölümünü, peyzaj çalışmasıyla "inci bir gerdanlık" haline getirdi.
Kepez in simgelerinden biri olan DSİ su kanalı da çevre düzenlemesi çalışmasıyla ilçenin sosyal yaşamına dahil edildi. Çevre düzenlemesi, kanalın Genpa Kavşağı ile Varsak Köprüsü arasındaki 6,5 kilometrelik bölümünde yapıldı.
Tarihe de yatırım yapan Kepez Belediyesi, Yörüklerin yaylaya göç ederken kullandıkları ilgisizlikten ve bakımsızlıktan yok olma tehlikesi içerisindeki ilçedeki 9 adet sarnıcın, çevre düzenlemesini yaparak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağladı.
Sosyal yaşamın yoğun olduğu alanlardaki park ve bahçelere; lale, sümbülden oluşan binlerce çiçek dikilerek Kepez, güzelleştirildi.
2013te hedef 30 park
Ayrıca İlçe sınırları içerisindeki 6 köye de park hizmeti götürüldü. Bugüne kadar 113 okulda ve 69 camide çevre düzenlemesi yapan Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yeşil alandaki müthiş performansını 2013 yılında da sürdürecek. Yeni yılda 30 parkın inşası yatırım programına alındı.