Son Haberler
- Kepez, hortum felaketinin yaralarını sarıyor
- Kocagöz, “Daha güvenli bir Kepez için çalışıyoruz”
- Kepez’den Varsak Yaylası’nda Vişne Şenliği
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
Kepezde sevgi ve barış maya gibi çoğalacak
16 Ekim 2012, Salı - 19:37Kepez Belediye Tiyatrosu, bu yıl ilk kez sahnelemeye başladığı Nasrettin Hoca Barışa Maya adlı oyunu ile çocukları hem eğlendiriyor hem de onlara çevre bilinci aşılıyor.
Kepez Belediye Tiyatrosu (KBT)nun, barış ve kardeşlik mesajları Anadoluda kuşaktan kuşağa, dilden dile aktarılarak yaygınlaşmış ve her zaman güncelliğini korumuş Nasrettin Hoca fıkralarının iç içe anlatıldığı Nasrettin Hoca Barışa Maya adlı oyununun prömiyeri EBKMde yapıldı.
Erdem Bayazıt Kültür Merkezinde sahnelenen oyunu, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, Kepez Belediyesi Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz ve 700e yakın davetli izledi.
Nasrettin Hocayı, KBT Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Süreklinin canlandırdığı tek perdelik oyunu, EBKMyi dolduran davetliler büyük bir beğeni ve ilgi ile izlediler.
Nasrettin Hoca Barışa Maya oyunu ile Kepez Belediye Tiyatrosunun, Türkiyede bir ilke daha imza attığını ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu projeyle çocukları hem eğlendirdiklerini, hem de onlara çevreye karşı duyarlı olmaları konusunda sorumluluk verdiklerini söyledi. Nasrettin Hocanın göle çaldığı maya gibi Kepezde sevgi ve barış mayası oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi olarak eğitime verdikleri önemin yanı sıra, kültür ve sanat etkinlikleriyle de öğrencileri sosyal bir ortamda buluşturduklarını kaydetti.
Başkan Hakan Tütüncü konuşmasının ardından, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural ve Kepez Belediyesi Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz ile birlikte Gönüllü Barış Bekçilerinin belirlendiği kura çekilişini yaptı. Yapılan kura çekilişi sonucu seyirciler arasından 20 öğrenci, Gönüllü Barış Bekçileri olarak belirlendi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit ile birlikte, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural ve Gönüllü Barış Bekçileri projesine destek veren öğretmenlere teşekkür plaketi takdim etti. Başkan Hakan Tütüncü oyunu izleyen öğrencilere de boyama kitabı hediye etti.
Oyunun Konusu:
Nasrettin Hocanın yaşadığı kasabaya Timur bakılması için bir fil gönderir. Kasabalı işin sonunu düşünmeden filin bakımını üstlenir. Arkasından iki fil daha gelir. Filler kasabaya zarar vermeye başlar. Ayrıca göldeki balıklar yüzünden iki komşu köy birbirlerine dargındır. Öte yandan kasabalının balık avladığı mavi göl, fillerin kirletmesi ile kara göle dönüşür. Nasrettin Hocanın sözlerini dinlemeden filleri kabul eden kasabalı pişman olmuştur. Çareyi filleri geri göndermekte bulurlar. Nasrettin Hocanın gayreti ve zekası sayesinde hem filler gider, hem de göl temizlenir. Nasrettin Hoca fıkralarının iç içe geçtiği oyun, çocukları eğlendirerek çevre duyarlığına dikkat çekmekte.