Son Haberler
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
KBT`den beşi bir yerde
10 Eylül 2012, Pazartesi - 06:37Geçtiğimiz yıl 4 ayrı oyun sahneleyen Kepez Belediyesi Tiyatrosu (KBT), yeni sezonu 5 Ekim`de 5 oyunla açıyor.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü döneminde yapılan etkinliklerle, Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi (EBKM) gibi tesis yatırımlarıyla kültür ve sanat şehri kimliği kazanan ilçe, yeni sezonda tiyatroya doyacak. Kurumsal bir kimlik kazandığı 2009 dan beri başarılı oyunlara imza atan ve ücretsiz kurs hizmetiyle oyuncu yetiştiren Kepez Belediyesi Tiyatrosu (KBT), 2012-2013 sezonunda 5 ayrı oyun sahneleyecek.
Yeni oyun Aspendos Güzeli
Sakarya Bulvarı`nda EBKM`nin hizmete girmesiyle birlikte geçen dönem 4 ayrı oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkan KBT, yeni sezonu, yeni bir oyunla "Aspendos Güzeli" ile açıyor. Hüseyin Erdoğanın, Terentıusun "Andros Güzeli" adlı oyunundan Antalyaya uyarlayarak yönettiği, iki perdelik, müzikli bir Akdeniz komedisi olan yeni oyunun ilk gösterimi (prömiyeri) 20 Ekim`de yapılacak. Geçtiğimiz sezon büyük ilgi gören Hacıyatmaz ile 5 Ekimde Kepezlilere merhaba diyecek olan KBT, yeni sezonda Barışa Maya Nasretttin Hoca, Hacıyatmaz, Buzlar Çözülmeden, Yunus Emre Aşk Ateşi eserlerini tiyatro severlerle buluşturacak.
Aşk, entrika, rüşvet ve komedi
Kepezlilerin merakla ve heyecanla beklediği Aspendos Güzeli tiyatro eserinin konusu ise kısaca şöyle: "Andros adasından yola çıkan bir gemi fırtınaya yakalanır ve Aspendos kıyılarında kayalara çarparak parçalanır... Gemiden sağ kurtulan Crisis, Gleceryum ve Mysıs Aspendosa yerleşir.
Aspendos`da yaşayan Simonun oğlu Phampullus adlı genç, şehre yeni yerleşen Crisisin yanındaki Gleceryum adlı kıza aşık olur.
Simo ise oğlunu para karşılığı komşusu Cremesin kızıyla evlendirmek istemektedir. Ve düğün hazırlıkları başlar. Zor durumda kalan Pamphullus bu düğünün bozulması için açıkgöz kölesi Davostan yardım ister. Davos ise rüşvet karşılığı bu işi çözeceğini söyler.
Davosun devreye girmesiyle işler iyice karışır. Olaylar tam içinden çıkılmaz bir hal almışken, Crito adlı bir yabancı Aspendosa gelir. Critonun gelmesiyle hiç beklenilmeyen gelişmeler olur
Aşk, entrika, rüşvet ve insana ait bir çok olgu, iki bin yıl önce oynanmış bir dolantı komedisiyle yeniden sahnede.
İşte oyunun kadrosu
KBT Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli ile birlikte Özlem Davutoğlu, Özge Efe, Derya Bütev, Cengiz Kaya, Hatice Yalav, Demet Dilara Adamhanoğlu, Emre İnal, Aykut Keser, Hüseyin Yorgancı, Semagül Demir, Dudu Yürekli, Mustafa Samanlı ve Nisa Acar ın görev aldığı oyunun müziğini İhsan Kılavuz, ses-efektini Refik Yardımcı, ışığını Mustafa Uçak, asistanlığını ise Oya Güzel yapıyor.