Son Haberler
- Kepez Belediyespor’da hedef, bütün branşlarda başarılı olmak
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
Antalya 30 Ağustos`u barışla kutladı
30 Ağustos 2012, Perşembe - 10:38Antalyalılar, Kepez Barış Şenliklerine katılan ülkelerin, Cumhuriyet Meydanı`ndaki halk dansları gösterisiyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı`nı kutladı.
Kepez Belediyesi`nin, kardeşlik ve barış temasıyla bu yıl ilkini düzenlediği Uluslararası Kepez Barış Şenlikleri Halk Dansları Festivali, Antalyalılarla buluştu. Dokuma bölgesindeki Mehmet Akif Ersoy Caddesi`nde kortej yürüyüşü ile başlayan festivalin, ikinci gününde Cumhuriyet Meydanı`nda 8 ülkenin kültürlerinin kaynaşması vardı.
Antalya sokaklarında barış ve kardeşlik karnavalı
Cumhuriyet Meydanı`ndaki gösteri öncesi festivale katılan Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hindistan, Kosova, Romanya, Türkiye ve Yunanistan`ın yerel kıyafetler içerisindeki halk oyunları ekipleri, araç trafiğine kapalı olan Kazım Özalp Caddesi`nden meydana kadar yürüdü. Antalya Mehteran Takımının eşliğinde yapılan kortej geçici sırasında caddede bulunan vatandaşlar, 8 ülkeden gelen 250`ye yakın barış temsilcisine sevgi gösterisinde bulundu.
Kepez Belediye Başkan Vekili Adlıhan Dere ve Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz de korteje eşlik etti.
Cumhuriyet Meydanı`nda kültür kaynaşması
Yarım saat süren yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı`na gelen ülkelerin halk dansları ekipleri, alanda bulunan yüzlerce Antalyalıya ve turistlere, hem Uzakdoğu`dan hem de Balkanlardan müthiş bir görsel şölen ve müzik ziyafeti sundu.
Alanda bulunan Antalyalılar ise barış ve kardeşlik temasının işlendiği festivaldeki halk dansları gösterileriyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı`nı coşkuyla kutladı.
Türk turizminin başkenti Antalyaya, kültürel bir zenginlik getiren festivale katılan Bosna-Hersek ve Kosova`nın halk oyunları ise alanı dolduranlara hiç de yabancı gelmedi.
Festivalde Osmanlı izi
Osmanlı Devleti`nin egemenliğinde yüzyıllarca kalmış olan Bosna Hersek ve Kosova`nın halk oyunlarını sunanların kıyafetleri, halk oyunlarının figürleri ve müzikleri, Anadolu notalarını ve renklerini taşıyordu. Halk oyunları gösterisinden keyif alan, zaman zaman da oyunlara eşlik eden Antalyalılar, 8 ülkenin halk danslarını izleme imkanını kendilerine sunduğu için Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü`ye de teşekkür ettiler.
Türk ekibinin gösterisiyle başlayan Cumhuriyet Meydanı`ndaki Kepez Barış Şenlikleri, Bulgaristan`ı temsil eden sanatçıların halk oyunları gösterisiyle sona erdi.