Son Haberler
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
Artık Gazi Bulvarı Antalyalıları gururlandırıyor
4 Ağustos 2012, Cumartesi - 22:25Kepez Belediyesi, protokol yolu Gazi Bulvarı`nın, görsel kirlilik nedeniyle Antalya`ya yakışmayan kuzey bölümünü, peyzaj çalışmasıyla "inci bir gerdanlık" haline getirdi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü dönemiyle birlikte, ilçede yaşanan değişimin en iyi görüldüğü yerlerden biri de Gazi Bulvarı oldu. Antalya hava limanı ile batıdaki turizm bölgeleri arasında ulaşımı sağlayan bulvarın çevresinde, bir dönem "varoş kenti" görüntüsü yaşanıyordu. Öyle ki havaalanı taksici esnafı, kendilerini ziyaret eden Tütüncü ye, turistleri Gazi Bulvarı`ndan götürmeye utanıyoruz, serzenişinde bulunmuştu.
İki etapta yapıldı
Başkan Tütüncü de Antalya`nın turizm şehri imajına yaraşır hale getirmek amacıyla, protokol yolu olarak bilinen bulvarın ilçe sınırlarındaki bölümünde çevre düzenlemesi çalışması başlatmıştı.
Düzenlemenin ilk bölümü, bulvarın Düden Kavşağı ile Çallı Kavşağı arasındaki 2 kilometrelik kısmında gerçekleştirilmişti. Düdenbaşı Kavşağı ile Demokrasi Kavşağı arasındaki 80 bin metrekarelik alanı kapsayan bulvarın ikinci bölümündeki çalışmalar ise bitme aşamasına geldi.
Işık gösterilerinin olduğu 3 adet havuz
Bulvarda; çim ekimi, ağaç ve çiçeklerin dikimi, spor ve oyun mobilyalarının yerleştirilmesi, görme engelliler için takip taşlarının olduğu parke kaldırım taşı döşenmesi, estetik ahşaptan oturma alanlarının oluşturulması ile elektrik ve su alt yapı çalışmaları tamamlandı. Yeni Hal Kavşağı`nda yer alan akşamları ışık gösterilerinin olacağı 3 adet su havuzunun yapımında ise sona gelindi.
Çevre düzenlemesi çalışmasının Ağustos ayı içerisinde bitirilmesinin planlandığı çevre yolunun, Kepez bölümündeki gecekondu kirliliği de ortadan kaldırıldı. Bulvara komşu Teomanpaşa ve Düdenbaşı mahallelerine yönelik yapılan imar düzenlemesi çalışması ile de bu iki mahallenin yola bakan bölümündeki gecekonduların yerini modern konutlar aldı.
Avrupa kenti bulvarları gibi oldu
Çevre düzenlemesi çalışması ve gecekondu dokusunun ortadan kaldırılmasından sonra, protokol yolunun Kepez bölümü, beş yıldızlı bir Avrupa kenti bulvarı kimliğine kavuşturuldu. Taksicilerin, turistleri götürmekten utandığı bulvarda şimdi, gece aydınlatmasıyla, bitki ve çiçek bahçeleriyle, su havuzlarıyla tam bir görsel şölen yaşanıyor. Kepez`in, güney sınırındaki vitrini olan Gazi Bulvarı, inci bir gerdanlık gibi güzelleştirildi. Böylece yolu kullanan binlerce kişi, Kepez`deki değişime ve gelişime tanıklık ediyor.
Bulvarı Antalya`ya yaraşır hale getirdik
Başkan Tütüncü de Gazi Bulvarı`nın Kepez bölümünü güzelleştirerek, Antalya`nın turizm kenti imajına artı değer kazandırmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Artık havaalanı taksici esnafının, başları dik bir şekilde müşterilerini Gazi Bulvarı`ndan götürebildiğinin altını çizen Tütüncü, Bulvardaki görüntü kirliliğini ortadan kaldırdık. Gazi Bulvarı`nı ismine yaraşır hale getirdik. Bulvarda estetiği ve güzelliği olan yeşil alan düzenlemesi yaptık. Bilindiği üzere şehrimize gelen misafirler bu bulvarı kullanıyor. Bu nedenle de Antalyamızı, Kepezimizi en güzel şekilde göstermek için Gazi Bulvarını güzelleştirdik. Antalya`mızın marka değerini artırmaya yönelik çalışmalarımız sürecek.ifadesini kullandı.
Neler yapıldı?
Çalışma kapsamında, Antalya`nın doğu ve batısındaki turizm merkezlerini birbirine bağlayan Gazi Bulvarında, 80 bin metrekarelik alana, oya ağacı ve turunçgil fidanları dikildi, bitki ve çiçek bahçeleri oluşturuldu. Bulvar üzerinde bulunan iki taksi durağı binası da modern hale getirildi.
Çevre yolu yeşil kuşak projesi çerçevesinde, bulvarın kuzeyinde eskiyen, hizmet veremez hale gelen parklar da tadilat çalışması ile yeniden düzenlendi.
Kaldırım, yürüyüş parkuru ve peyzaj çalışmasının yapıldığı bulvarın, Teomanpaşa, Düdenbaşı ve Göksu mahallelerinin olduğu bölümlerine ise, açık hava spor aletleri ve çocuk oyun grupları konuldu. Bulvar üzerinde iki adet basketbol sahası da inşa edildi. Bulvarın Yeni Hal Kavşağı bölümüne ise akşamları ışık gösterilerinin olacağı 3 adet havuz yapıldı. Görme engelli vatandaşların, yürürken yollarını takip edebilmeleri amacıyla da kaldırımlara kabartma takip taşları döşendi.