Son Haberler
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
AKMEKte tanıdı böbreğini verdi
23 Temmuz 2012, Pazartesi - 20:02Üç yıldır diyaliz ünitesine bağlı olarak hayatını sürdüren Arapça Öğretmeni Sadık Gürsel Keleşin hayatı, Antalya Kepez Meslek Eğitim Merkezi (AKMEK)nde derslerine giren Esin Asude Künkçü isimli öğrencisinin böbreğini bağışlamasıyla değişti.
Antalya Kepez Meslek Eğitim Merkezi (AKMEK)nde üç yıl içinde yaklaşık 14 bine yakın kişi meslek eğitimi aldı. 65 ayrı mesleki branşta eğitim veren AKMEK, bir kişinin de hayatının değişmesine ortam oluşturdu. AKMEKte Arapça dil eğitimi veren Sadık Gürsel Keleş, üç yıldır diyaliz ünitesine bağlı olarak yaşadığı kısıtlı hayattan, öğrencisi Esin Asude Künkçünün böbreğini vermesiyle kurtuldu.
Rüyamda gördüğüm bir insana böbreğimi verdim
İstanbulda hayatlarını sürdürdükleri bir dönemde, bir gece rüyasında hiç tanımadığı bir kişiye böbreğini verdiğini dile getiren Esin Asude Künkçü, o tanımadığı insanın AKMEKte Arapça öğretmeni olarak karşısına çıktığını söyledi. Rüyasında gördüğü Arapça Öğretmeni Sadık Gürsel Keleşin de böbrek hastası olduğunu öğrenince büyük bir şaşkınlık içine düştüğünü ifade eden Künkçü, o an bunun bir işaret olduğuna inandığını ve hiç düşünmeden öğretmenine böbreğini verebileceğini söylediğini kaydetti. Tanışalı henüz üç gün olan bir insana böbreğini verme kararı aldığını ifade eden Künkçü, bu kararını eşi ve çocuklarıyla paylaştığında, onların biraz korku, birazda şaşkınlıkla kendisine destek olduklarını söyledi.
Esin Asude Künkçü, bu kararının ardından, prosedürler gereği bir dizi testten geçtiğini, nakil için uygun şartların oluşmasıyla da yaklaşık 20 gün içinde böbreğini öğretmeni Sadık Gürsel Keleşe verdiğini kaydetti. Tek böbrekle bu gün normal bir hayat sürdürdüğünü ifade eden Esin Asude Künkçü, tiyatro yaptığını, çeşitli spor faaliyetlerinde bulunduğunu belirterek, hayatına devam ettiğini söyledi. Künkçü, sağlıklı her insanın aynı duyarlılıkla hareket etmesi halinde ülkemizde böbrek hastası kimsenin kalmayacağını belirterek, konuya dikkat çekti.
AKMEKte bir derste hayatım değişti
Üç yıldır diyaliz ünitesine bağlı olarak hayatını sürdüren ve büyük sıkıntılar yaşayan Sadık Gürsel Keleş, AKMEKte Arapça dil eğitimi için ders verdiği bir dönemde hayatının değiştiğini söyledi. Keleş, bundan yaklaşık iki yıl önce Arapça kursuna katılan Esin Asude Künkçü isimli bir öğrencisinin Hala inanmakta güçlük çekiyorum. dediği bir teklifte bulunduğunu, kendisine böbreğini verebileceğini söylediğini kaydetti. Gözleri yaşlı bir şekilde bu teklifi geri çevirdiğini dile getiren Keleş, öğrencisinin bu teklifini kararlı bir şekilde yinelemesi üzerine iki taraflı işlemlere başladıklarını bildirdi.
Tanışalı 3 gün oldu, böbreğini bağışladı
O sürecin çok hızlı geliştiğini belirten Keleş, 20 gün içinde tanımadığı bir insanın böbreğinin kendisine nakledildiğini ve yaşamının yeniden güzelleştiğini söyledi. Ülkemizde resmi kayıtlara göre 60 bin böbrek hastası olduğunu ve diyaliz hastası bir kişinin ayda ortalama 4 bin lira ilaç maliyeti olduğunu dile getiren Keleş, tamamı ithal yolla tedarik edilen bu ilaçların, hem devlet için hem de vatandaş için büyük bir yük oluşturduğunu bildirdi. Keleş bu yükün giderilmesi için ise Esin Asude Künkçü gibi duyarlı vatandaşların böbrek vermeleri yönünde devlet tarafından teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.